Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

9 największych pomyłek w historii ludzkości

366 236  
984   119  
Mylenie się jest rzeczą ludzką i każdemu zdarza się walnąć jakiegoś babola, ale oni naprawdę przekroczyli wszelkie granice.

#1. Legendarny obraz

W zeszłym roku tajwański chłopiec potknął się zwiedzając w Tajpej wystawę tematyczną związaną z Leonardo Da Vinci. Niby nic niezwykłego, każdemu może się przydarzyć, problem w tym, że chłopak tracąc równowagę oparł się o obraz Paolo Porpory "Kwiaty", mający 350 lat, i wybił w nim sporych rozmiarów dziurę. Olejny obraz jest wart 1,5 mln dolarów i co prawda był ubezpieczony, ale uszkodzonego płótna nie da się odtworzyć.

#2. Profesor wandal


Geograf i teraz już znany na całym świecie idiota Donald Currey w 1963 r. badał sosny w Parku Narodowym Wielkiej Kotliny we wschodniej Nevadzie. Natrafił na ciekawy przypadek, który jednak opierał się jego badaniom, próbując poznać jego wiek wwiercał się w pień i złamał dwa wiertła. Zdeterminowany naukowiec zwrócił się do władz o zgodę na ścięcie drzewa i w końcu z pomocą pracowników parku je "położył". Dopiero po fakcie dowiedzieli się, że ścięli najstarsze znane żyjące drzewo na świecie, którego wiek oszacowano na 4900 lat.

#3. A wszystko przez chleb


Cofnijmy się trochę w czasie, w 1666 roku w Londynie pracował skromny piekarz, Thomas Farriner, który 2 września niewystarczająco dokładnie zagasił żar pod swym piecem. Skutkiem tego w piekarni wybuchł pożar, który następnie przeniósł się na sąsiednie zabudowania i... szalał przez 3 dni, niszcząc 80% stolicy Anglii. Żywioł pochłonął 13 200 domów, 87 kościołów, zniszczył mieszkania 80 000 Londyńczyków i 90% mieszkańców miasta skazał na życie w nędzy. Łuna była widoczna z 50 kilometrów.

#4. Dlaczego nie należy rozpalać ognia w lesie


35-letni Sergio Martinez był prostym człowiekiem z nieskomplikowanym hobby i w 2003 roku wybrał się na polowanie na wzgórza w hrabstwie San Diego w Kalifornii. Pechowiec niestety się zgubił, a że lato było słoneczne i ciepłe, szybko zaczął mu dokuczać brak wody. Jak najłatwiej wezwać pomoc będąc w takiej sytuacji? Oczywiście rozpalić ognisko, i tak też zrobił Sergio. Jego ognisko przeszło w ognistą pożogę, która zabiła 15 osób, 115 raniła, spopieliła 2820 domów i spustoszyła 280 278 akrów ziemi.

#5. Teraz sobie plują w brodę


W 1995 roku J.K. Rowling za wszelką cenę próbowała zainteresować wydawców swoją książką, ale odrzuciło ją tuzin firm. Ich przedstawiciele twierdzili, że jest zbyt długa dla dzieci, nikt tego nie będzie czytał, a poza tym co to za głupia gra Quidditch. Dziś już wiemy kto się śmieje ostatni, a książki z cyklu o Harrym Potterze sprzedały się w liczbie 450 mln egzemplarzy przynosząc autorce (i wydawcom) majątek.

#6. Chroń swoje dane


W 2013 roku byliśmy świadkami ogromnego skoku wartości wirtualnej waluty - bitcoina. Zbiór bitów na komputerowym dysku nazywany "monetą" był wart ok. 1000 dolarów (a jeszcze kilka lat temu wartość liczona była w centach). Samo to było już niezłym szokiem, ale cały świat pukał się w głowę, jednocześnie współczując pewnemu Walijczykowi, Jamesowi Howellsowi, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej wyrzucił na śmietnik starego, znalezionego na dnie szafy laptopa, uszkodzonego lata wcześniej przez wylanie na niego kawy. Poniewczasie okazało się, że na dysku komputera znajdowało się... 7500 bitcoinów, których wartość wynosiła wtedy 7,5 mln dolarów!

#7. Rysownik o pogodnej duszy


Być może nigdy nie słyszeliście o Harveyu Ballu, ale to ten sympatyczny człowiek stoi za wizerunkiem uśmiechniętej żółtej buźki, znanej dziś każdemu jako "smiley". Kiedy stworzył ten rysunek w 1963 roku, nie zatroszczył się o ochronę swych praw autorskich i po prostu puścił go w obieg. Gdyby się postarał, mógłby być miliarderem, a tak zmarł w wieku 79 lat w 2001 roku jako przeciętny człowiek, ale wielokrotnie zaznaczał, że nigdy nie żałował swojej decyzji i do końca swych dni był szczęśliwy.

#8. Nie poznał się na gwiazdach


Dick Rowe uważał się za łowcę talentów. Ale chyba był bardzo kiepskim łowcą, skoro w 1962 roku po przesłuchaniu nikomu nieznanej grupy The Beatles wysłał ich na drzewo. Powiedział managerowi grupy, Brianowi Epsteinowi: "The Beatles nie mają przyszłości w show biznesie". Zamiast tego wolał zainwestować w rokujących na przyszłość Briana Poole'a i The Tremeloes - każdy dziś ich zna, prawda?

#9. Zaprzepaszczona tradycja


Kongo Gumi było najstarszą firmą na świecie. Powstała w czasach świetności Imperium Rzymskiego - w roku 578. Była najstarszą firmą... do 2006 roku. Wtedy Masakazu Kongo, potomek założycieli przedsiębiorstwa w 40 pokoleniu, został zmuszony do odsprzedaży większości udziałów do Takamatsu. Zmusiły go do tego kurczące się zasoby firmy i rosnący dług.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
13

Oglądany: 366236x | Komentarzy: 119 | Okejek: 984 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.05

05.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało