Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Czarne plamy - 7 miejsc na mapie świata, o których wciąż wiemy bardzo niewiele

243 502  
843   70  
W dobie powszechnie dostępnego internetu często wydaje nam się, że wszystko już wiemy i wszystko widzieliśmy. Tymczasem są jeszcze takie miejsca na Ziemi, które mimo rozwoju technologii pozostają zagadką.

#1. Rów Mariański

Wśród najmniej poznanych miejsc na Ziemi Rów Mariański zajmuje zasłużone pierwsze miejsce. Dla naukowców stanowi on zagadkę do tego stopnia, że po dziś dzień różne zespoły sprzeczają się co do jego faktycznej głębokości. Czy jest to nieco mniej niż 11 kilometrów czy nieco więcej nie ma w gruncie rzeczy większego znaczenia, bo to zaledwie początek mariańskich tajemnic. Nikt nie wie, co czai się w ciemności głębin, a dotychczas wypatrzone jednokomórkowe organizmy o długości sięgającej 10 centymetrów pokazują, że przyroda z pewnością zaskoczy nas jeszcze nie raz.

#2. Namibia


Jest jedynym państwem, które w konstytucji zapisaną ma ochronę środowiska naturalnego. Żyją w niej nieco ponad 2 miliony ludzi, co przy 34. na świecie powierzchni oznacza, że na jeden kilometr kwadratowy Namibii przypadają zaledwie dwie osoby. Oraz mnóstwo gatunków zwierząt, gdzie indziej zagrożonych wyginięciem. Nieprzyjazny klimat i surowa polityka obok wewnętrznych konfliktów sprawiają, że namibijskie pustynie stanowią jeden z ostatnich celów współczesnej nauki.

#3. Amazonia


Równie malownicza co niebezpieczna, Amazonia stanowi prawdziwy ewenement na mapie świata. W deszczowych lasach żyją nie tylko jadowite zwierzęta, które utemperowały zapędy już niejednego chętnego zmierzyć się z dżunglą badacza, ale także groźni ludzie - plemiona, które nigdy nie miały kontaktu z czymś, co zwykliśmy nazywać cywilizacją. Żyją tam według własnych reguł, pilnie strzegąc tajemnic, gotowi wysłać na drugą stronę każdego, kto ośmieli się podejść za blisko. A wszystko w dobie internetu, w XXI wieku...

#4. Antarktyda


Większość osób wyobraża sobie Antarktydę jako gigantyczną połać lodu, białą aż po sam horyzont. W rzeczywistości Antarktyda pełna jest jednak gór i wzniesień, rowów i dolin, a krajobraz - choć z natury jednolity - potrafi zaskoczyć nawet największych sceptyków. Ze względu na trudne warunki na Antarktydę dociera mało kto - i mało kto pozostaje na niej na dłużej, co stanowi dużą przeszkodzę w zbadaniu powierzchni najmniej znanego kontynentu Ziemi.

#5. Gangkhar Puensum


Leżący na granicy Chin i Bhutanu Gangkhar Puensum wznosi się na 7570 metrów n.p.m., co czyni go 40. najwyższym szczytem Ziemi. Jednak nie to wyróżnia go na tle pozostałych, a fakt, że to właśnie najwyższa wciąż niezdobyta góra globu. Od kiedy w 1983 roku rząd Bhutanu zezwolił na podejmowanie prób wspinaczki na Gangkhar Puensum, miały miejsce przynajmniej cztery ekspedycje - wszystkie zakończone niepowodzeniem. I to do tego stopnia, że pierwsza z ekspedycji nie była nawet w stanie zlokalizować szczytu, tak bardzo obszar ten jest nieznany! I taki prawdopodobnie jeszcze na jakiś czas pozostanie, bo Bhutan przywrócił zakaz wspinaczki powyżej 6 tysięcy metrów.

#6. Papua-Nowa Gwinea


Po przeciwnej stronie globu niż Amazonia leży Papua-Nowa Gwinea, górzysty kraj porośnięty bujnymi lasami równikowymi i poprzetykany wulkanami. Gorący, wilgotny klimat, strome stoki, liczne urwiska, gęsta roślinność, dzikie zwierzęta i nierzadko wrogie plemiona zamieszkujące interior sprawiają, że Papua-Nowa Gwinea wciąż pozostaje jednym z najmniej zbadanych i zarazem najtrudniej dostępnych regionów na Ziemi.

#7. Kamczatka


Mimo że znajduje się na tej samej szerokości co Wyspy Brytyjskie, Kamczatka diametralnie się od nich różni. Na Kamczatce znajduje się ponad 200 wulkanów, z czego większość jest aktywna, a do tego wystarczy wkopać się na kilkanaście centymetrów w głąb ziemi, by natrafić na warstwę nigdy nie topniejącego lodu. Na dodatek właśnie na Kamczatce jest więcej niedźwiedzi niż gdziekolwiek indziej, a grup etnicznych więcej niż Indian w Brazylii. Jeśli chodzi o miejsca szczególnie niesprzyjające badaniom naukowym, doprawdy niewiele może równać się z Kamczatką.

Źródła: 1, 2, 3
4

Oglądany: 243502x | Komentarzy: 70 | Okejek: 843 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało