Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 potwornickich ciekawostek na temat Rosji

166 147  
744   113  
Dlaczego czelabińskie chomiki są lepsze? Czy w Rosji jest aż 18 mln nadprogramowych cycków? Co mówi lis? Wszystko to i wiele więcej w dzisiejszym odcinku ciekawostek.

#1.


Spowodowane było to tym, że Rosjanie używali jeszcze starego kalendarza juliańskiego, kiedy Anglicy od ponad stu lat używali już kalendarza gregoriańskiego. Stary kalendarz nie był tak dokładny i w efekcie nowy styl datowania go wyprzedzał. Wyprzedzał dosłownie! W 1908 roku różnica datowania wynosiła właśnie 12 dni. Właśnie dlatego rewolucja październikowa według Rosjan odbyła się w październiku, a według reszty świata w listopadzie. Rosja ostatecznie zrezygnowała ze starego kalendarza dopiero w 1918 roku. "Daty nowego i starego porządku" - to nazwa znanego historykom problemu związanego z równoczesnym funkcjonowaniem obydwu kalendarzy na przestrzeni dziejów.

#2.


Wszystko wskazuje na to, że II wojna światowa tak naprawdę jeszcze się nie skończyła. Wyspy Kurylskie - bo to one są spornym ogniwem - przed wojną należały do Japonii, a po II wojnie światowej zostały przypisane do terytorium ZSRR. Japończycy początkowo zrzekli się roszczeń do tego rejonu, jednak w 1952 roku Stany Zjednoczone stanęły na stanowisku, że do czasu podpisania traktatu pokojowego między Japonią a Rosją sporne tereny są terytoriami japońskimi pod okupacją rosyjską. Rosjanie do dziś takiego traktatu nie podpisali, pomimo kilku prób zażegnania problemu.

#3.


W stosunku ilości mężczyzn do ilości kobiet sprawa wygląda gorzej tylko w kilku krajach, a są to: Łotwa, Dżibuti, Ukraina, Estonia i Mariany Północne. Przypominam, że to jest aż 18 milionów cycków, a jak wiadomo, są cycki... sami wiecie.

#4.


Eksperyment zaczął się w 1959 roku i trwa po dziś dzień. Rosyjscy naukowcy badają na kanwie tego eksperymentu procesy, jakie zachodziły w trakcie udomowiania wilków. Ma to także pomóc w rozwoju genetyki zachowania (behawioralnej), która bada wpływ genów na zachowania ludzi i zwierząt. Na popularne pytanie "Co mówi lis?" (What does the fox say?) możemy już z całą pewnością odpowiedzieć, że lis mówi: "Priviet tavarish!".

#5.


Właśnie tyle wynosi odległość między tymi krajami w Cieśninie Beringa.

#6.


Jest skażony odpadami z pobliskich zakładów atomowych Majak. Co ciekawe, Majak nosił wcześniej inne nazwy: Czelabińsk-40 i Czelabińsk-65. Na terenie zakładów miało miejsce wiele wypadków i wycieków, skażony został ogromny teren, a setki osób zmarły z powodu choroby popromiennej. Już wiecie, dlaczego wszystko co czelabińskie jest "lepsze".

#7.


"Nie wiem", "Nie umiem", "Nie ma pieniędzy", "Są ważniejsze sprawy" - burmistrz-biznesmen zakazał w sumie 25 najpopularniejszych wymówek swoim urzędnikom. Stwierdził, że przez możliwość szybkiej wymówki tracą oni chęci do szukania rozwiązania problemów i w efekcie nawet nie próbują myśleć o realnych możliwościach. Kuzmin po 3 latach został skazany na 8 lat więzienia za defraudowanie pieniędzy z państwowej kasy.

#8.


Bajkał jest powierzchniowo o wiele mniejszy, ale przez swoją głębokość (1642 metry w najgłębszym miejscu) jest najpojemniejszym na ziemi zbiornikiem słodkiej wody.

#9.


"Propaganda nietradycyjnych związków seksualnych" została wymienione w ustawie o ochronie dzieci przed szkodliwymi informacjami. Jak to z ustawami bywa, pozostawia ona spore pole do interpretacji na temat tego, co tak naprawdę jest zakazane. Dlatego lepiej trzymać gębę na kłódkę, a jeśli jesteśmy w Rosji i akurat przypadkowo jesteśmy heteroseksualnym mężczyzną, to pozostaje cieszyć oczy tymi dziewięcioma milionami nadprogramowych kobiet.

#10.


Opisywany wyżej Majak był jednym z takich miast. Tajne, zakazane, niedostępne, ogrodzone i zamknięte dla ruchu z zewnątrz. "Miasta zamknięte" to przeważnie miasta o znaczeniu strategicznym i przeznaczeniu militarnym (np. produkcja broni) lub związane z przemysłem atomowym. Wiele z nich odtajniono, jednak sam Putin wie, ile tego tam jeszcze może być.

Źródła: 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4, 6, 7, 8, 9, 10

Oglądany: 166147x | Komentarzy: 113 | Okejek: 744 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.09

18.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało