Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zalipie, najbardziej malownicza wieś w Polsce

131 301  
660   69  
W województwie małopolskim położona jest mała wieś Zalipie, która od dawna słynie (również poza granicami kraju) z pięknie zdobionych, malowanych chat. Została ona doceniona w wielu przewodnikach i portalach turystycznych na całym świecie, a mimo to nadal wielu Polaków nawet nie wie o jej istnieniu.

#1.

Zwyczaj malowania chat zapoczątkowano pod koniec XIX wieku, kiedy mieszkające tam kobiety dekorowały wnętrza mieszkań kwiatami zrobionymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wieszanymi u sufitu. Także wtedy zaczęto malować kwiaty na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych, a także na płotach, studniach i budynkach gospodarczych.

#2.


Oczywiście chłopki nie dysponowały fachowym zapleczem malarskim, więc pędzle wykonywały we własnym zakresie z sierści i ogonów krów. Do produkcji farby wykorzystywano... tłuszcz pozostały po przygotowywaniu pierogów. Tradycja i technika zdobienia domów była i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

#3.


Dziś w Zalipiu znajduje się ok. 20 malowanych starych chat, a 4 budynki (dom, stajnia, stodoła i studnia w zagrodzie nr 135 należącej kiedyś do Felicji Curyłowej, która zmarła w 1974 r.) wpisane są do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. W zagrodzie tej funkcjonuje filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

#4.


Co roku w weekend po święcie Bożego Ciała we wsi organizowany jest konkurs na najlepiej pomalowaną zagrodę. Wieś jest zachwalana w przewodnikach nie tylko ze względu na malowniczą zabudowę, ale także dlatego, że... nie została zniszczona przez przemysł turystyczny. Na próżno szukać tu drogich hoteli czy straganów. Turyści pojawiają się tu z rzadka, ale ci, którzy tu docierają, dokładnie wiedzą po co tu przybyli.

#5.#6.#7.#8.#9.#10.#11.#12.#13.#14.#15.#16.#17.#18.#19.#20.#21.#22.#23.#24.#25.#26.#27.#28.#29.#30.#31.


5

Oglądany: 131301x | Komentarzy: 69 | Okejek: 660 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało