Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Rzeczy, które powinien potrafić każdy facet IV

274 905  
636   103  
Tym razem oprócz tych czynności, które powinien potrafić, są także takie, których może nie tyle co "powinien", ale które mogą okazać się przydatne (jak na przykład pakowanie prezentów).

#1. Składanie poszetki

... jednak zanim przejdziemy do sedna tego punktu, to pozwolę sobie wyjaśnić nazewnictwo występujące w budowie marynarki męskiej.
  • Kołnierz – kołnierz jaki jest, każdy widzi.
  • Kozerka – są to szwy łączące kołnierz z klapami marynarki.
  • Butonierka – dawniej był to otwór na guzik w lewej klapie marynarki na wysokości obojczyka. Obecnie przecięcie, w które wsuwamy kwiat (w marynarkach szytych u krawca po wewnętrznej stronie klapy, na której znajduje się butonierka, nieco niżej przyszywa się specjalną szlufkę, za którą wkłada się łodygę) lub wkładamy ozdobną przypinkę. W garniturach konfekcyjnych, produkowanych seryjnie, często nie ma prawdziwej dziurki, tylko jej imitacja, czyli odpowiednie przeszycie.
  • Brustasza (kieszonka piersiowa) – kieszonka w marynarce, znajdująca się po lewej stronie na wysokości klatki piersiowej.
  • Klapa – element, bez którego marynarka nie byłaby marynarką. Rozróżniamy klapy otwarte, zamknięte i szalowe (charakterystyczne dla marynarek smokingowych).
  • Zaszewka – zakładka w ubraniu, dopasowująca je do figury, utworzona przez połączenie ze sobą dwóch części materiału.
  • Patka – klapa zakrywająca otwór kieszeni. Natomiast jeżeli chodzi o same kieszenie, to występują: kieszenie nakładane (kieszenie naszyte na marynarkę z osobnego kawałka materiału) a także kieszenie cięte proste i skośne (kieszenie wbudowane w konstrukcje marynarki, nieposiadające patek, charakterystyczne dla strojów formalnych).
  • Biletówka – mniejsza kieszonka znajdująca się ponad jedną z kieszeni, w której kiedyś dżentelmeni przechowywali bilety kolejowe. Obecnie pełni funkcje dekoracyjne.
  • Szlica – jest to rozcięcie (lub rozcięcia) znajdujące się na tylnej części naszej marynarki. Możemy spotkać marynarki z dwoma, z jednym szlicem lub jego brakiem.
  • Poszetka czyli prostokątna, ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki w marynarce.
No ale do rzeczy!
Układanie poszetek to prosta sprawa, ale można sobie ją łatwo skomplikować. W Internecie znajdziemy mnóstwo propozycji fikuśnego składania tych chustek. Jednak moim zdaniem jest to przerost formy nad treścią. Każdemu eleganckiemu mężczyźnie w zupełności może wystarczyć znajomość kilku podstawowych i prostych sposobów. Niemniej, jeśli ktoś woli ekstrawagancję, będzie miał w czym wybierać.


Ogólne wskazówki:
[Uwaga! W niektórych miejscach nie będzie tłumaczenia, a jedynie moja subiektywna opinia]
1. Zestaw z marynarką bez poszetki wydaje się być niekompletny, często też traci wyraz i charakter. Jednak nie każdy odważy się na założenie poszetki i nie każdy poszetkę powinien nosić. Jeśli mężczyzna źle czuje się z tym dodatkiem lub nie radzi sobie z jej odpowiednim doborem, to lepiej by kieszonka w marynarce pozostała pusta, wszak nie będzie to błędem.
2. Dobrze jest jeśli poszetka współgra kolorystycznie z resztą ubioru, ale oczywiście nie jest to regułą. Powinniśmy szukać interesujących i spójnych połączeń pomiędzy poszetką, krawatem, koszulą, marynarką i pozostałymi elementami garderoby, jednak trudno tutaj zdefiniować jakieś uniwersalne reguły. Przy czym należy unikać zestawiania białej koszuli z poszetką w kolorze ecru, bo będzie ona wyglądać na brudną.
Za to absolutnie należy się wystrzegać sytuacji, w której noszona przez nas poszetka jest z dokładnie tej samej tkaniny co krawat (kolor, faktura, wzór)!
3. Do klasyków należy biała oraz modele białe, gładkie z kolorowym obszyciem. Można ją nosić do krawatów w praktycznie każdym kolorze.

Jak układać poszetkę:

TV FOLD

Jest to najprostsza wizualnie forma, a przez to jest bardzo stonowana i klasyczna. W wersji białej będzie pasowała niemal do każdego stroju.
1. Zaczynamy od złożenia poszetki na pół.
2. Następnie dopasowujemy długość poszetki. Powstały w poprzednim kroku prostokąt składamy tak, żeby go nieco skrócić, dostosowując go tym samym do głębokości brustaszy. Włożona do kieszonki poszetka powinna wystawać na ok. 1-1,5 cm.
3. Ostatnim krokiem będzie dostosowanie szerokości poszetki do szerokości brustaszy. Aby to uczynić składamy poszetkę z jednej i z drugiej strony, a szerokość zakładek zależeć będzie od szerokości naszej brustaszy. W efekcie ma powstać prostokąt dokładnie na szerokość kieszonki piersiowej. Po włożeniu nie powinno być luzów po bokach ani poszetka nie powinna się marszczyć z powodu ścisku.

RÓG
1. Składamy poszetkę wzdłuż przekątnej, tak aby krawędzie nachodziły na siebie.
2. Następnie decydujemy, czy chcemy prezentować gładki róg, czy także kanty. Niezależnie od decyzji dalsze kroki będą identyczne: składamy krańce podstawy do środka, dostosowując tym samym szerokość poszetki do szerokości kieszonki.
3. Poprzez złożenie poszetki po krótszym rogu dopasowujemy jej długość w taki sposób, aby po włożeniu do brustaszy róg zbytnio z niej nie wystawał.

DWA ROGI
1. Podobnie jak w przypadku jednego rogu, składamy poszetkę wzdłuż jej przekątnej, przy czym w tym wypadku należy delikatnie przesunąć jedną połowę względem drugiej, aby rogi nie nachodziły na siebie.
2. Następnie decydujemy, czy chcemy prezentować gładkie rogi, czy także kanty. Niezależnie od decyzji dalsze kroki będą identyczne: składamy krańce podstawy do środka, dostosowując tym samym szerokość poszetki do szerokości kieszonki.
3. Poprzez złożenie poszetki po krótszym rogu dopasowujemy jej długość w taki sposób, aby po włożeniu do brustaszy róg zbytnio z niej nie wystawał.

PUFF
1. W tym wypadku poszetkę chwytamy za środek, podnosimy.
2. Drugą dłonią chwytamy mniej więcej w środku długości i składamy na pół.
3. Rogi układamy według uznania, po czym lekko rozkładamy całość na szerokość brustaszy i gotowe.


#2. Jak filetować rybę


1. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Połóż rybę na pewnej [lub nieśliskiej - jak kto woli...] powierzchni (w dziczy może to być pień powalonego drzewa, natomiast w domu - deska do krojenia). Do kolejnych czynności używaj ostrego noża do filetowania. Cięcia zawsze wykonuj od siebie.
2. Tuż za skrzelami i płetwą piersiową wykonaj pierwsze pionowe cięcie. Tnij aż do momentu, w którym trafisz na kręgosłup.
3. Odwróć ostrze noża o 90 stopni i przesuwając je po kręgosłupie kieruj je do podstawy płetwy ogonowej.
4. Odwróć rybę i powtórz kroki 2 i 3.
5. Aby oddzielić mięso od skóry, wykonaj cięcie ok. 1 centymetra od strony ogona i prowadź delikatnie ostrze tak, aby nie przeciąć skóry i jednocześnie nie odkrawać zbyt dużo mięsa. Cięcie wykonuj od siebie.
6. Ości usuń przy pomocy np. pęsety.

#3. Jak zapakować prezent


1. Umieść przedmiot, który chcesz komuś wręczyć w pudełku. Uczyni to pakowanie wiele łatwiejszym.
2. Rozłóż papier i połóż na nim pudełko. Następnie odmierz potrzebną ilość papieru (po prostu zagnij papier na wierzch pudełka i zobacz, ile ci go potrzeba, aby objął on całe pudełko. Należy też wziąć pod uwagę to, że papier powinien zachodzić na siebie) i odetnij potrzebny kawałek.
3. Zawiń papier z jednej strony na pudełko i przyklej go do niego za pomocą taśmy klejącej. Zanim zawiniesz drugą stronę papieru na pudełko naciągnij go dobrze, aby nie był pofalowany i dobrze przylegał do pudełka. Teraz zawiń mocno drugą stronę i przyklej taśmą.
4. Zagnij papier w dół równo z brzegiem pudełka. Jeżeli papier wystaje poza brzeg, przytnij go. Podklej taśmą, aby całość się trzymała. Powinny się utworzyć dwa małe skrzydełka. Złóż boczne krawędzie papieru do wewnątrz tak, aby powstał trójkąt.
5. Załóż pozostałą część papieru i sklej.
6. Możesz dodać liścik, wstążkę lub kokardkę.

#4. Jak zrobić schronienie ze śniegu


1. Usyp górkę ze śniegu - na tyle dużą, aby mogła pomieścić 1-2 osoby - o średnicy od 1,8 do 3 metrów i wysokości od 1,5 do 2,1 metra.
2. Ukształtuj górkę w półkole i pozostaw na około godzinę (im dłużej, tym lepiej), aby śnieg ubił się pod wpływem własnego ciężaru. Możesz także go przyklepać przy pomocy szufli. W tym czasie nazbieraj możliwie jak najwięcej prostych patyków.
3. Powtykaj patyki w śnieg na głębokość około 30 centymetrów. Pomogą ci one określić grubość ścian podczas wybierania śniegu.
4. Czas na wybranie śniegu z wnętrza. Wykop wejście do środka u podnóża ściany. Zadbaj, aby było na tyle duże, abyś bez problemu mógł wyrzucać przez nie śnieg. Śnieg wybieraj do momentu, w którym nie trafisz na koniec patyka, którego wbiłeś wcześniej.
5. Po bokach zostaw przynajmniej 30 centymetrów śniegu, aby uformować z niego platformy do spania. Jeżeli chcesz, możesz także pomniejszyć wejście.
Pomiędzy platformami wykonaj płytki rów, aby zimne powietrze miało ujście na zewnątrz.
6. Gotowe! Będziesz pozytywnie zaskoczony tym, jak ciepło może być w budowli ze śniegu.

#5. Jak wyciągnąć samochód, kiedy ugrzęźnie?


1. Oceń sytuację. Wyjdź z samochodu, oceń co się stało i zacznij układać plan.
2. Spróbuj wyjechać. Jeżeli nie masz przyczepności - potrzebujesz rozpędu. "Rozbujanie" samochodu poprzez krótkie podjeżdżanie do przodu i do tyłu może pomóc, jak i również może nie dać żadnego efektu (kiedy koła będą buksowały).
3. Otoczenie. Zdecyduj, jakie przedmioty z otocznia sprawiają problem lub jakie mogłyby pomóc w jego rozwiązaniu. Podłóż pod koła kamienie, piasek, gałązki itp., które zwiększą przyczepność.
4. Pchaj. Siła ludzkich mięśni to zazwyczaj najszybszy sposób, aby wydostać samochód, gdy ten ugrzęźnie.
5. Wyciągarka. Jeżeli masz pod ręką wyciągarkę (nieważne, czy to ręczną czy mechaniczną) - teraz jest najlepszy czas, aby jej użyć.
6. Jeżeli wszystko inne zawiedzie - poszukaj pana Mietka i poproś, aby ten przyjechał ciągnikiem i wyciągnął twój samochód.
71

Oglądany: 274905x | Komentarzy: 103 | Okejek: 636 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało