Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

6 tajemniczych obiektów, których przeznaczenia naukowcy nie potrafią do końca wyjaśnić

285 163  
1321   121  
Historycy i naukowcy zawsze będą mieli mnóstwo roboty. Na świecie odkrywamy nowe rzeczy, których przeznaczenia i znaczenia nie znamy. Ale spekulować można.

#1. Olbrzymie kamienne kule z Kostaryki

Te głazy intrygują ludzi nie tylko ze względu na doskonały kształt, ale również dlatego, że nie wiadomo skąd się tam wzięły i do czego służyły. W 1930 roku grupa robotników znalazła je w dżungli. Legendy mówiły, że w środku kul znajduje się złoto. Jednak gdy kilka z nich rozwalono dynamitem okazało się, że są puste.


Nikt nie wie, kto je wykonał. Badacze przypuszczają, że mogły one reprezentować ciała niebieskie lub po prostu wyznaczać granice miedzy terytoriami poszczególnych plemion.

#2. Bateria z BagdaduWydaje się, że pierwsze baterie zostały skonstruowane w Mezopotamii. W 1930 roku podczas wykopalisk archeologicznych niedaleko Bagdadu znaleziono w ziemi tajemniczy przedmiot. Było to gliniane naczynie zatkane korkiem osadzonym w asfalcie, a w środku znajdował się skorodowany miedziany walec. Po przebadaniu znaleziska eksperci stwierdzili, że jest to ogniwo galwaniczne. Prawdopodobnie złotnicy używali tych baterii do złocenia małych przedmiotów.

#3. Manuskrypt WojniczaTen manuskrypt to prawdopodobnie najbardziej tajemnicza księga na świecie. Nie znamy autora, napisana jest w niezrozumiałym języku, a liczne symbole i ilustracje są rajem dla badaczy. Wielu kryptologów, profesjonalistów jak i amatorów, próbuje cały czas rozszyfrować chociażby jedno słowo, jak na razie bez powodzenia.


W związku z tym, że nikt nie może odszyfrować zawartości dzieła postawiono teorię, że księga ta jest po prostu mistyfikacją.

#4. Inkaskie figurki ze złota


Te wykonane ze złota figurki dziwnych zwierząt bardzo przypominają maszyny latające. Nie wiadomo, co było inspiracją do ich wykonania.


W 1996 roku dwaj niemieccy konstruktorzy zrobili dokładne repliki figurek, powiększyli rozmiary 16 razy i wyposażyli modele w silniki i system kontroli radiowej. Obydwa modele wzniosły się bez problemu w powietrze oraz były w stanie wykonać różne manewry nawet z wyłączonym silnikiem.

#5. Dysk genetyczny


Na tym niesamowitym artefakcie możemy zobaczyć rzeczy, które współcześni naukowcy mogą zaobserwować jedynie pod mikroskopem. Na tym dysku twórca narysował między innymi proces ewolucji od żaby do człowieka. Najbardziej interesujące jest to, że możemy zobaczyć proces zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, przekształcenie w zygotę, aż do powstania płodu. Dysk genetyczny wykonany jest z bardzo mocnego materiału, którego nie potrafimy wyprodukować.

#6. Mechanizm z Antykithiry


To jeden z najstarszych mechanizmów, który uważany jest za pierwszy komputer analogowy. Po kilku dekadach badań historycy stwierdzili, że mechanizm ten miał pokazywać położenie Słońca i Księżyca i ruch planet. Miało to pomóc w przewidywaniu terminu zaćmienia Słońca oraz Księżyca.


Najnowsza rekonstrukcja została wykonana przy zastosowaniu tomografu komputerowego.
13

Oglądany: 285163x | Komentarzy: 121 | Okejek: 1321 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.09

20.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało