Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 interesujących faktów o "Ojcu Chrzestnym"

139 630  
524   22  
W tym roku filmowa adaptacja bestsellera autorstwa Mario Puzo obchodzi 44 urodziny. Oto kilka ciekawostek z planu i spoza planu arcydzieła stworzonego przez Francisa Forda Coppolę.

#1. Marlon Brando korzystał z karteczek

Marlon Brando uważał, że nie ma sensu uczyć się na pamięć roli. Według niego, wyuczone teksty brzmiały zbyt sztucznie. Aktor wiedział mniej więcej jak wyglądają dialogi i nalegał aby podpowiedzi zostały napisane na mniejszych i większych kartkach a on sam już sobie zaimprowizuje. Kartki były doczepione do lamp, krzaków lub nawet innych aktorów

#2. Zostaw broń, weź cannoli

Jeden z najsłynniejszych cytatów „zostaw pistolet, weź cannoli” został zaimprowizowany przez aktora grającego Clemenzę. Richard Castellano skorzystał z dialogu z innej sceny w której żona Clemenzy mówi: „Nie zapomnij cannoli”!

#3. Głowa konia była prawdziwa…

I prawdziwe były przerażone wrzaski Johna Marleya. Podczas prób, w pamiętnej scenie używano sztucznej głowy końskiej ale przy kręceniu Coppola zdecydował się na podłożenie prawdziwego łba. Co oczywiście zaszokowało aktora i dodało realizmu jego reakcji.

#4. W filmie nie pojawia się słowo "mafia"

Po spotkaniu z organizacją wspierającą prawa Amerykanów o włoskim pochodzeniu, Coppola zgodził się na to, aby w filmie nie używać słów takich jak mafia czy mafioso ponieważ brzmią one obraźliwie i utrwalają stereotyp Włocha- członka przestępczości zorganizowanej. Jedynie w nagłówku gazety możemy przeczytać o „Mafioso Barzini przesłuchiwany”.

#5. Luca Brasi

Lenny Montana, grający bezlitosnego zabójcę Lucę Brasi był tak zdenerwowany tym, że ma zagrać w jednej ze scen z Maronem Brando, że nie mógł się skupić. Mamrotał, zapominał tekstu albo się mylił. Pomimo wielu dubli, rezultaty były ciągle niezadowalające. Żeby nie marnować kolejnego dnia filmowego, Coppola wybrał najmniej spieprzone ujęcie a rezultat okazał się niesamowity- Luca Brasi pokazał w tej scenie łagodniejszą stronę zabójcy.

#6. Sofia Coppola gra we wszystkich trzech częściach

W pierwszej części córka reżysera bierze udział w scenie chrztu. W drugiej pokazuje się jako imigrantka na pokładzie statku, którym przybył Vito Corleone (odnajdziesz ją na filmiku?). A w trzeciej części oczywiście jako córka Michaela Corleone. Rolę dostała po tym, jak zrezygnowała z niej Winona Ryder.

#7. Brando odmówił przyjęcia Oscara dla najlepszego aktora

Kiedy 5 marca 1973 roku, Roger Moore odczytał nazwisko Marlona Brando podczas ceremonii rozdania Oscarów, na scenę wyszła długowłosa kobieta z plemienia Apaczów. Nie wzięła statuetki lecz powiedziała tylko, że reprezentuje Marlona Brando, który niestety nie może przyjąć tej ważnej nagrody, ponieważ przemysł filmowy bardzo źle traktuje Indian. Brando zawsze popierał różne akcje polityczne, między innymi chciał aby Żydzi mieli własny stan, popierał prawa Afro- Amerykanów oraz wspierał Czarne Pantery.

#8. Brando nie miał ust wypchanych watą

A przynajmniej nie w filmie. Zrobił to tylko raz, podczas próby kamery aby Vito Corleone „wyglądał jak buldog”. Na planie filmowym zakładał specjalną protezę wykonaną przez dentystę.

#9. Co tak naprawdę oznacza "Don"?

Ludzie zwracali się do wszystkich ojców rodzin mafijnych używając pełnego szacunku tytułu Don. W języku włoskim, Don oznacza kogoś w rodzaju szanowanego wujka a nie morderczego szefa mafii. Mario Puzo używał słowa Don przed nazwiskami szefów mafii i przyjęło się, że oznacza ono brutalnego mafiosa.

#10. Wielu sławnych aktorów starało się o rolę

Warren Beatty, Dustin Hoffman, Jack Nicholson oraz Robert DeNiro chciał zagrać rolę Michaela Corleone. A Al Pacino, który go zagrał, wcale nie pragnął tej roboty. Mówił, że miał wielkie opory ponieważ nikt nie chciał, aby to on zagrał Michaela. Nikt oprócz Coppoli.
2

Oglądany: 139630x | Komentarzy: 22 | Okejek: 524 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.03

27.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało