Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Crossfit - 7 ciekawostek na temat modnego treningu

99 653  
198   130  
Moda na crossfit, stosunkowo krótki, ale bardzo intensywny trening fizyczny, dotarła już nawet pod strzechy Radomia. Można więc powiedzieć, że zaraziła się nią cała Polska. Co warto wiedzieć?

#1.


Pomysłodawca crossfitu, Greg Glassman, raczej nie podejrzewał, jak bardzo jego wynalazek stanie się popularny na świecie. Oryginalny program powstał w 2001 roku z myślą o szkoleniu funkcjonariuszy policji z Santa Cruz w Kalifornii i tam rozpoczęła się jego zawrotna kariera.

#2.


Zadaniem crossfitu jest wzmocnienie dziesięciu najbardziej istotnych zdolności siłowych - co wydaje się raczej męskim zajęciem. Tymczasem statystycy donoszą uprzejmie, że jakieś 60% trenujących (określających się mianem "crossfitterów") to kobiety. Znak czasów?

#3.


Crossfit bardzo szybko stał się popularny - w ciągu zaledwie 15 lat na całym świecie otwarto ponad 10 tysięcy siłowni przystosowanych do praktyki tego treningu. Na czym polega owo przystosowanie? Cóż - na regularnie uiszczanej opłacie licencyjnej dla Glassmana - 3000 dolarów co rok - oraz przeszkoleniu instruktorów, czyli generalnie nihil novi sub sole. Z samych opłat licencyjnych firma Glassmana otrzymuje ponad 30 milionów rocznie.

#4.


Chociaż nie, jest coś nowego - jeśli ktoś z was chciałby otworzyć własną siłownię i posługiwać się jakże modnym słówkiem "crossfit", będzie musiał... napisać referat. W nim opisać siebie, przedstawić swoje motywacje, plany i zamiary, dołączyć stempel od proboszcza, wysłać, a potem czekać na łaskawe zaaprobowanie bądź nie.

#5.


W Polsce pierwszy tzw. crossfit box został otwarty w lutym 2013 roku na warszawskim Mokotowie. Hala do ćwiczeń ma 500 metrów kwadratowych. Dziś liczba licencjonowanych siłowni zbliża się do setki - w każdym większym mieście jest co najmniej kilka różniących się między sobą. W tym mokotowskim można robić kursy niezbędne dla tych, którzy chcieliby otworzyć własny box.

#6.


Istnieje crossfit dla dzieci. Crossfit Kids znacznie różni się od tego dorosłego i polega w dużej mierze na zabawie i grach rozwijających jednocześnie motorykę dziecka. Oczywiście prowadzenie tego rodzaju zajęć wymaga opłacenia dodatkowej licencji, ale jeżeli sprawi to, że za kilkanaście lat mniej chłopców wciśnie się w rurki, to chyba warto...

#7.


Żarty żartami, ale nie brakuje przeciwników crossfitu, twierdzących, że to bardzo wymagający trening przeznaczony wyłącznie dla zaawansowanych. Początkujący adepci mogą sobie co najwyżej połamać żebra. Jest w tym sporo przesady, ale i nieco prawdy - nieprawidłowa technika w połączeniu z dużym obciążeniem może doprowadzić do kontuzji. Ale to samo tyczy się nawet i siadania na sedesie...

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 99653x | Komentarzy: 130 | Okejek: 198 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało