Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Kilka sposobów na idealny sen

68 909  
150   52  
Spanie jest jedną z podstawowych czynności, jaką wykonuje człowiek. To szok, jak wiele osób każdej nocy robi to źle. Dzięki wskazówkom od eksperta w tej dziedzinie - Patricka Fullera z Harvardu - możemy w końcu każdego ranka budzić się pełni energii!

#1. Wstawaj o tej samej porze

2

Jeśli w niedzielę pośpisz do południa, a wieczorem położysz się wcześniej, by wyspać się przed poniedziałkowym dniem w pracy, twoja chęć zaśnięcia może nie nadejść wtedy, gdy się tego spodziewasz. Budzenie się każdego dnia o podobnej porze jest niezbędne do uzyskania pożądanych efektów.

#2. Unikaj środków pobudzających po południu

3

Znasz to uczucie, kiedy masz ochotę na kolejną popołudniową kawkę w pracy? Warto pamiętać, że potrzeba aż do sześciu godzin, by pozbyć się działania kofeiny. Po południu powinniśmy odpuścić sobie picie napojów gazowanych, herbaty i kawy.

#3. Poćwicz przynajmniej 20-30 minut dziennie

4

Ćwiczenia fizyczne mogą pozytywnie wpłynąć na wiele rzeczy, łącznie ze snem. Badania wykazały, że poranne i popołudniowe ćwiczenia mogą zwiększyć jakość i ilość snu. Unikajmy jednak intensywnych ćwiczeń tuż przed snem, ponieważ przejście w tryb spania jest wtedy mocno utrudnione.

#4. Unikaj picia "na lepszy sen"

5

Wiele osób twierdzi, że alkohol sprawia, że zasypiasz szybciej, bo rozluźnia mięśnie i koi nerwy. Te efekty szybko jednak mijają. Nietrudno wtedy o pobudkę w środku nocy i przewracanie z boku na bok przez kolejne kilka godzin. Według National Institutes of Health, picie przed snem znacznie skraca czas trwania fazy REM.

#5. Zadbaj o nastrój

6

Aby jak najlepiej nastawić nasz zegar biologiczny i przygotować go na dobry sen, warto przyciemnić światło około godziny przed porą spania. Zwiększymy dzięki temu produkcję melatoniny - hormonu niezbędnego do smacznego snu.

#6. Chodź spać o stałej godzinie

7

Jest to tak samo ważne, jak budzenie się o tej samej godzinie. Wydłużenie lub skrócenie czasu snu może zaszkodzić całej rutynie. Wybierz więc konkretne godziny i staraj się ich trzymać.

#7. Unikaj ekranów na godzinę przed snem

8

Jeśli mimo przygaszenia świateł nie wyściubisz nosa ze swojego telefonu, cały wysiłek można uznać za zmarnowany. Twój mózg błędnie zakłada, że jest dzień, a poziom melatoniny spada. Co gorsza, świecący ekran smartfona przerywający twój plan snu może negatywnie wpłynąć na twoją pamięć! Wysyłaj SMS-y i graj więc za dnia, a telefon odłóż na godzinę przed snem.

Oglądany: 68909x | Komentarzy: 52 | Okejek: 150 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało