Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 zaskakujących, ale mało znanych ciekawostek na temat owoców

88 158  
265   100  
Smaczne, zdrowe, kolorowe - takie są owoce. Czego więcej chcieć? Przekonajmy się...

#1.

Pomarańcze powinny być pomarańczowe, prawda? Niekoniecznie. W tych cieplejszych miejscach, gdzie rosną pomarańcze, a temperatury nie spadają do odpowiednio niskich wartości, owoce pozostają zielone nawet wtedy, kiedy są już zupełnie dojrzałe. Co z nimi zrobić? Zamiast zjeść ze smakiem, przed sprzedażą traktuje się je etylenem, który nadaje pomarańczom właściwy kolor. Właśnie etylen, stymulant dojrzewania, wykorzystuje się do ujednolicenia barwy poszczególnych owoców.

#2.


Uprawa wiśni i czereśni w naszym klimacie nie jest szczególnie trudna. Wystarczy pamiętać, żeby zdążyć zebrać owoce zanim zeżrą je szpaki i inne latające cholery. Tymczasem w krajach o cieplejszym klimacie w lecie uprawa wymaga znacznie większej gimnastyki. Do tego stopnia, że po większych deszczach rolnikom opłaca się wynajmować helikoptery, które wywoływanymi ruchami powietrza suszą owoce, zapobiegając ich "otwieraniu". Szaleństwo, prawda?

#3.


Tradycyjne, okrągłe brzoskwinie nieco już się przejadły. To szansa przed nowymi, płaskimi brzoskwiniami, sympatycznie zwanymi ciasteczkowymi. Według wielu smakują lepiej, mają więcej aromatu, a co w tym najciekawsze, powstały w naturalny sposób. W przeciwieństwie do wielu innych odmian owoców, nie są wynikiem ludzkiej ingerencji. Płaskie brzoskwinie wywodzą się z Chin i upowszechniły się na początku XIX wieku.

#4.


Był taki jeden specjalista od muchówek, który doradzał dietę złożoną ze szczawiu i mirabelek. Warto byłoby dołożyć do tego równie popularny rabarbar. AAALE. Łodygi rabarbaru doskonale nadają się na kompot, zupę czy ciasto. Co innego liście, bo te lepiej sprawdzają się w roli... trucizny. Wysoka zawartość kwasu szczawiowego jest niebezpieczna - szkodliwa szczególnie dla nerek. Napchanie się liśćmi rabarbaru może skończyć się naprawdę tragicznie. Nie róbcie tego... nigdzie!

#5.


Jednym z najlepszych afrodyzjaków wśród owoców jest... durian. Tak, ten sam durian, który uważany jest za jeden z najbardziej cuchnących, jeśli nie najbardziej cuchnący owoc na świecie. No dobrze, ale jak połączyć jedno z drugim? Tym bardziej że durian je... cuchnie tak okrutnie, że nawet noszenie go przy sobie w niektórych regionach w Azji jest zakazane? Cóż, najwyraźniej miłość (fizyczna?) naprawdę nie zna granic...

#6.


Ananasy - bardzo smaczne i bardzo zdrowe - miewają różne zastosowania, ponoć nawet poprawiają smak pewnych płynów w ludzkim organizmie. Tak że, ekhm, tego... Okazuje się jednak, że ananasy bywają dość mocno szkodliwe. Wszystko to przez zawartość bromeliny, substancji wykorzystywanej przemysłowo choćby do zmiękczania mięsa. Ma ona destrukcyjny wpływ na ludzkie kubki smakowe, a sposobem, by uchronić się przed jej negatywnym działaniem jest zmrożenie ananasa przed zjedzeniem.

#7.


Grejpfruty, mimo że cholernie smaczne, nie zawsze są zdrowe. Zwłaszcza jeśli bierzesz leki. Dla własnego dobra zrezygnuj z jednego lub drugiego. Z badań wynika, że grejpfruty negatywnie reagują z przynajmniej 85 lekami na receptę, przy czym połowa z tych interakcji może skończyć się śmiertelnie. Oj...

Źródła: 1, 2, 3, 4
7

Oglądany: 88158x | Komentarzy: 100 | Okejek: 265 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.11

24.11

23.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało