Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Nadzwyczajne i mało znane skarby oraz zabytki, które kryją muzea całego świata XXI

72 140  
423   42  
Dzisiaj zobaczymy m.in. ludzkie serce w sercu ołowianym, demoniczną zbroję samuraja oraz starożytną grę planszową z Mezopotamii.

#1. Korona Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, XI wiek


Wykonana jest ze szczerego złota, ozdobiona kamieniami szlachetnymi, perłami i emaliowanymi przedstawieniami figuralnymi. Płytka po prawej stronie przedstawia króla Salomona, po lewej - Jezusa w asyście aniołów. Znajduje się na wystawie w Hofburgu, wiedeńskim pałacu władców Austrii.


#2. Ludzkie serce w ołowianej powłoce, zbiory Muzeum Pitta Riversa na Oksfordzie


Zostało odnalezione w średniowiecznym kościele w irlandzkim Cork przez generała Pitta Riversa w 1863 roku. Nie wiadomo, do kogo należało to serce, kto wykonał powłokę i kiedy. Może mieć nawet 700-800 lat.

#3. Skandynawskie pismo runiczne sprzed 900 lat, napis głosi "pocałuj mnie"


#4. Indiański nóż z wizerunkami owiec kanadyjskich, plamię Haidów, około 1890-1900 r.


#5. Francuskie hełmy strażackie z końca XIX i początku XX wieku


#6. Rzymska mozaika z II wieku, przedstawiająca wyścig rydwanów, a dokładniej kwadryg


Znaleziono ją na terenie Ainay we francuskim Lyonie (dawne Lugdunum) w 1806 roku. Obecnie jest na wystawie w Muzeum Cywilizacji Galijsko-Rzymskiej w Lyonie.

#7. Puchar ze szkła bizantyjskiego, zdobyty po podbiciu Konstantynopola w 1204 roku, obecnie znajduje się w Bazylice św. Marka w Wenecji


#8. Przynęta imitująca głowienkę długodziobą (kaczkowate)


Znalezione w Lovelock Cave - jaskini położonej w Nevadzie. Odkryto w niej ślady bytności ludzkiej z okresu sięgającego od około 2500 r. p.n.e. do 500 r. n.e. Powyższe przynęty pochodzą z okresu 400 r. p.n.e. - 200 r. n.e.

#9. Zestaw medykamentów z Genui, ok. 1562-1566 r.


#10. Zbroja z motywem tengu, późna epoka Edo, 1854 rok


Tengu, czyli "niebiańskie psy", to mityczne istoty występujące w japońskim folklorze. W buddyzmie uważane były za złośliwe demony i zwiastunów wojny, ale z czasem ten wizerunek przekształcił się w opiekuńcze, choć wciąż niebezpieczne duchy gór i lasów.

#11. Rękawica z Huari (Peru), kultura prekolumbijska, ok. 650-800 r.


#12. Królewska gra z Ur, zbiory Muzeum Brytyjskiego


Była to gra planszowa popularna prawie 5000 lat temu w Mezopotamii. Dwa najstarsze komplety znaleziono w królewskich grobowcach z Ur, pochodzą z ok. 2600 r. p.n.e.

Grano dwoma zestawami - czarnym i białym - po siedem pionków i trzema kośćmi w postaci czworościanu. Zasady gry z czasów mezopotamskich nie są do końca znane, chociaż odtworzono kilka rozgrywek na podstawie zapisków pochodzenia babilońskiego z lat 177-176 p.n.e. Ogólnie panuje zgoda co do tego, że była to gra wyścigowa.

#13. Złoty "duży" diadem ze "skarbu Priama", Troja, ok. 2600-2250 r. p.n.e.


Heinrich Schliemann, niemiecki archeolog-amator, odkrywca Troi, Myken i Tirynsu odkrył tzw. skarb Priama, co stało się ukoronowaniem jego poszukiwań. Z czasem dowiedziono, że w rzeczywistości odkrycia te są dużo starsze niż sądzono i pochodzą z zupełnie innego okresu niż ten, w którym żyć mogli Helena i Agamemnon, nazwy zwyczajowe jednak pozostały. Opisana w "Iliadzie" Troja była najprawdopodobniej szóstym lub siódmym miastem zbudowanym na wzgórzu Hisarlık. Została zburzona w połowie XIII wieku p.n.e. albo na początku XII wieku p.n.e.

Poniżej "mały" diadem.


#14. Figurka pijaka, kultura Majów, okres 400-800 r., zbiory Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie


#15. Zbroja cesarza rzymskiego, Ferdynanda II Habsburga, autorstwa Lucio Piccinino (1550-1589). Prezent od kardynała Alessandra Farnese


#Bonus: Włoskie działo z I wojny światowej na Cresta Croce, na wysokości ponad 3000 m n.p.m.

<<< W poprzednim odcinku


Oglądany: 72140x | Komentarzy: 42 | Okejek: 423 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.10

13.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało