Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Nadzwyczajne i mało znane skarby oraz zabytki, które kryją muzea całego świata XX

82 028  
461   30  
W dzisiejszym odcinku m.in. średniowieczne buciki ochronne z Elbląga, srebrny puchar w kształcie pięści oraz bardzo frywolny stoliczek carycy Katarzyny.

#1. Chiński topór z wizerunkami smoków, ok. 1300-1200 r. p.n.e., czasy dynastii Shang

#2. Kość mastodonta, na której wyryto jego wizerunek. Ma co najmniej 13 tys. lat


Znaleziono ją na Florydzie i jest to jedyny prehistoryczny wizerunek przedstawiciela trąbowców, jaki znaleziono w Ameryce. Specjalistyczne badania nie podważyły autentyczności znaleziska, ale istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że jest to fałszerstwo doskonałe. Ostrożne podejście badaczy spowodowane jest tym, że było to przypadkowe odkrycie, którego okoliczności znane są z relacji tylko jednej osoby.

#3. Shakōki-dogū - japońska figurka z końcowego okresu ery Jōmon (14 000-400 r. p.n.e.)


W chronologii Japonii okres Jōmon odpowiada neolitowi i niewiele o nim wiadomo. Figurki Dogū najczęściej przedstawiają kobiety z wyolbrzymionymi cechami kobiecości. Znajdowane są zazwyczaj w ziemiankach mieszkalnych, co ma świadczyć o kulcie płodności biernej lub też o matriarchalnym kulcie kobiety. W ostatnim okresie ery Jōmon pojawiają się figurki, w których zamiast symboliki anatomicznej podkreślano bogactwo ubioru - jak u tej powyżej.

#4. Włoski hełm stylizowany na głowę gryfa, ok. 1550 r.


#5. Elementy rynsztunku księcia Walii Edwarda Woodstocka (1330-1376), zwanego Czarnym Księciem. Znajdują się w katedrze w Canterbury


#6. Srebrny puchar w kształcie pięści, imperium hetyckie, XIV w. p.n.e., zbiory Museum of Fine Arts w Bostonie


Hetyckie zabytki, zwłaszcza te z cennych materiałów jak srebro, są niezwykle rzadkie. Ten puchar ewidentnie musiał być wykorzystywany w rytuałach związanych z bóstwem pogodowym o imieniu Tarhuna, gdyż jego postać trzymająca byka pojawia się na "nadgarstku". Na pucharze znajduje się też informacja, że jego sponsorem był "Wielki Król Tudhalija", którego postać przedstawiono jako pokrytą liśćmi. Prowadzi ona procesję kapłanów i muzyków. Jest też obecny hieroglif oznaczający siłę. Naczynie mogło być darem dla boga, aby ten w zamian zesłał siłę na królewskiego sponsora, kiedy ten się upijał.

#7. Medalik z turkusowego szkła z ok. 20 r., przedstawiający prawdopodobnie cesarza Tyberiusza, podpisany przez Herophilosa, syna Dioscouridesa


#8. Codex Argenteusm, czyli Srebrna Biblia, VI w., przechowywany w bibliotece Uniwersytetu w Uppsali


Pisany srebrnym tuszem, kodeks purpurowy, zawierający tekst czterech Ewangelii w języku gockim według przekładu dokonanego przez Wulfilę. Pierwotnie zawierał 336 kart, z których zachowało się 188.

#9. Kyrenia - wrak greckiego statku handlowego z IV wieku p.n.e., zbiory muzeum wraków na zamku w Kyrenii (Cypr)


Poniżej Kyrenia Liberty - jedna ze współczesnych replik.


#10. Złota bransoleta z węzłem Heraklesa, Grecja, III-II w. p.n.e.


#11. Nakrycie głowy z plemienia Heiltsuk przedstawiające wilka, lata 80. XIX w., zbiory Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie


#12. Patynki z Elbląga, XIV-XV w., zbiory Muzeum w Elblągu


Służyły do ochrony codziennego obuwia przed zabrudzeniem, jako że ulice średniowiecznych miast nie były zbyt czyste. Te należały prawdopodobnie do kobiety (mały rozmiar) i zostały odkryte w latrynie.

#13. Tron carycy Katarzyny II Wielkiej (1729-1796), zbiory Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu


Poniżej jeden ze stolików, którzy należał do carycy. Zachowało się tylko zdjęcie, los stolika jest nieznany, prawdopodobnie został zniszczony po II wojnie światowej.


#14. Brosza z Hunterston, ok. VII-VIII w., zbiory Szkockiego Muzeum Narodowego w Edynburgu


Broszę odkryło przypadkiem dwóch robotników, leżała w ziemi porośnięta trawą. Wykonali ją prawdopodobnie złotnicy anglosascy dla celtyckiego zleceniodawcy. Ma 122 mm średnicy i 36 mm wysokości. Wykonana została ze srebra, ze złotymi filigranami i osadzonymi kawałkami bursztynu. Na tylnej stronie broszy, po lewej stronie spinki, znajduje się wyryta prawdopodobnie w X wieku inskrypcja runiczna w języku staronordyjskim o treści malbriÞaastilk, co znaczy: Melbrigda właścicielką tej broszki. Na prawo od spinki wyryto natomiast runopodobne znaki, nie posiadające żadnego znaczenia.

#15. Złoty medalion z popiersiem bogini Ateny, II w. p.n.e., zbiory Muzeum Benaki w Atenach


<<< W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 82028x | Komentarzy: 30 | Okejek: 461 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.01

18.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało