Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zagadka logiczna Iskry (rozwiązana)

88 101  
140   160  
Drogie Bojowniczki, drodzy Bojownicy, wypadałoby się wreszcie oficjalnie przywitać! W prezencie powitalnym podzielę się z Wami tajemniczą zagadką mojego życia. Będziecie potrafili ją rozwikłać?

zagadka
Wszystkie dane potrzebne do rozwiązania zawarte są w tym wpisie. Google nie jest potrzebny. Zagadki są autentyczne, ale dane pozmieniałem, żebyście nie prześladowali mi rodziny. :-)

#1. Adres mojego wuja

Mój wuj to kawał magistra inżyniera, więc kiedy spytałem go o jego dokładny adres, powiedział mi tak:

- Mój adres jest bajecznie prosty. Mieszkam na Matematycznej. Numer budynku jest kwadratem numeru piętra, a numer piętra pierwiastkiem trzeciego stopnia z numeru mieszkania.
- Wiesz co… to chyba za mało danych.
- Mówisz? To jak wyciągniesz pierwiastek z numeru mojego mieszkania, to otrzymasz sumę piątej i szóstej cyfry z Twojego PESEL-u. I co, lepiej ci?
- Lepiej.

#2. Data moich urodzin

Nie mam problemu z zapamiętywaniem części ważnych w mojej rodzinie dat, bo są bardzo, ale to bardzo regularne. Urodziny mojego syna świętujemy w miesiącu następującym po rocznicy ślubu mojego wuja. Moja żona obchodzi urodziny w kolejnym miesiącu po urodzinach tej niedoszłej. W miesiącu po urodzinach mojego syna prawie cały kraj obchodzi rocznicę tych samych urodzin. Moja niedoszła żona urodziła się jeden rok, jeden miesiąc i jeden dzień po mnie. Mój wuj obchodzi rocznicę ślubu w miesiącu przypadającym po tym z urodzinami mojej żony.
Daty tych rocznic w mojej rodzinie mają jedną cechę wspólną. Po odjęciu numeru miesiąca od dnia, zawsze otrzymujemy tę samą okrągłą liczbę.

W tym roku będę dwa razy starszy od mojej siostry.

#3. Matematyczny psikus mojego ojca:

Mój ojciec ma trójkę dzieci (przynajmniej oficjalnie), jednym z nich naturalnie jestem ja. Paweł urodził się 40 miesięcy i dwa tygodnie przede mną. Patrycja natomiast urodziła się dwa tygodnie po moich 14 urodzinach. Pewna cecha wspólna naszych metryk sprawia, że cała nasza trójka obchodzi raz w roku pewne święto, nikt inny z rodziny go nie obchodzi.

Zadanie: Podaj datę tego święta.

Poniżej znajdują się podpowiedzi i rozwiązanie

Zaznacz poniższe pole myszką, żeby je zobaczyć.
Podpowiedź 1: Myśleliście, że będzie łatwo? Mój ojciec układał tę zagadkę kilkanaście lat!

Podpowiedź 2: Do rozwiązania zagadki nie trzeba wykonać żadnego działania matematycznego.Podpowiedź 3: Jest tylko jedno zadanie i jedna odpowiedź, wcale nie ma tam trzech zadań, a tym bardziej trzech odpowiedzi.Podpowiedź 4: Pierwsze dwie historyjki miały tylko rozbić Waszą uwagę. Nie są potrzebne do rozwiązania zagadki.

Podpowiedź 5: Chyba, że chcemy czepiać się szczegółów, to określając wiek mojej siostry upewnisz się, że nie wyszła jeszcze za mąż.

Podpowiedź 6: Prawidłową odpowiedź możesz zapisać z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.

Podpowiedź 7: Jeśli jeszcze nie wiesz, to cechą wspólną naszych metryk są inicjały P.I.

Podpowiedź 8: Więc pod listami często podpisujemy się tak: π

Podpowiedź 9: Chodzi o podanie daty, a nie nazwy święta.

Odpowiedź jest jedna, ale można ją zapisać na kilka sposobów: "14 marca"; "3.14"; "14.03", a jest to dzień liczby π (pi), w którym to składamy sobie wzajemnie życzenia. :)
32

Oglądany: 88101x | Komentarzy: 160 | Okejek: 140 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.04

19.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało