Zły numer czy telefon sam dzwoniący do kogoś z kieszeni to zwykle utrapienie i denerwujące utrudnienie, ale są sytuacje, kiedy taka pomyłka wychodzi na dobre. Czasem nawet ratuje życie.
Telefon właściciela salonu samochodów w Arkansas Larry'ego Barnetta przypadkowo zadzwonił do byłego pracownika salonu. (Nie)szczęśliwie połączenie nastąpiło w chwili, gdy Barnett omawiał szczegóły planu... zabójstwa tego byłego pracownika. Słuchający z przerażeniem usłyszał, że "to ma wyglądać na wypadek" i jak były szef podał dokładny adres zamieszkania "celu". Były pracownik natychmiast udał się na komisariat policji, aby złożyć zawiadomienie o całej sprawie. Kiedy wrócił do domu okazało się, że w międzyczasie ktoś się włamał i majstrował coś przy piecyku gazowym. Po kolejnym kontakcie z policją Barnett, który już wcześniej był podejrzewany o fałszerstwa, został aresztowany.
Od lipca 2015 roku "dzwonienie z kieszeni" stało się aspektem obowiązującego w USA prawa. Za sprawą wyroku sądu apelacyjnego w Cincinnati rozmowy telefoniczne zapoczątkowane przez telefon "samodzielnie" nie są objęte prawem do ochrony prywatności. Niejaki James Huff, pełniący rolę kierowniczą na lotnisku w Cincinnati, nieświadomie zadzwonił do asystentki dyrektora Carol Spaw. W czasie trwającej 91 minut rozmowy Spaw podsłuchała, jak Huff rozmawia z kimś o wyrzuceniu z pracy szefa Spaw. Asystentka skrzętnie notowała istotne szczegóły i przekazała je swojemu szefowi i członkom zarządu.
Huff oskarżył Spaw o naruszenie prywatności rozmowy, ale sąd oddalił powództwo stwierdzając, że sytuacja jest odpowiednikiem sytuacji, kiedy ktoś nie zasłania w domu okna i spodziewa się, że nikt przez nie nie zajrzy.
Technicznie rzecz biorąc mówimy tu odebraniu w kieszeni, a nie o dzwonieniu z kieszeni, ale zasada pozostaje ta sama. Mario Gonzales jest telemarketerem (och, jak my ich kochamy) i pewnego dnia zadzwonił do kobiety mieszkającej w Oregonie. Zamiast zwyczajowego "halo" usłyszał łkanie i kobietę mówiącą "nie strzelaj". Mario skontaktował się z policją i lokalny komisariat natychmiast wysłał radiowóz pod wskazany adres. Na miejscu okazało się, że jej były chłopak Walter Ruck wtargnął do mieszkania i groził kobiecie bronią. Poszkodowana miała telefon w kieszeni i nawet nie zdawała sobie sprawy, że odebrała rozmowę.
Floyd Rashid z Sheboygen w Wisconsin był w ciągu alkoholowym ze swoją dziewczyną Angelą Phister, kiedy w pewnym momencie rozpętała się między nimi kłótnia. Spór rozkręcał się, aż doszło do rękoczynów, w czasie których telefon Rashida zadzwonił do ojca Phister. Tatusiowi nie spodobało się to co usłyszał przez telefon, więc pospieszył z pomocą córeczce, wpadł do mieszkania z drzwiami i szybko obezwładnił krewkiego chłopaka. Rashid został postawiony przed sądem pod zarzutami duszenia, bezprawnego uwięzienia i zakłócania porządku.
Brytyjski astronauta Tim Peake brał udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w Wigilię w 2015 roku próbował zadzwonić do kogoś bliskiego, kiedy z powodu błędu w wybieraniu numeru połączył się z przypadkową osobą. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby przebywający na orbicie astronauta nie zaczął rozmowy od "Halo, czy to planeta Ziemia?". Później Tim przeprosił kobietę za pośrednictwem Twittera.
Ponowny przykład błędnego numeru, ale bardziej historyczny, bo z 1955 roku. W USA reklamowano numer telefonu, pod który mogą dzwonić dzieci chcące porozmawiać ze Świętym Mikołajem. Niestety, literówka w reklamie wydrukowanej w gazecie spowodowała, że podano numer nie zawarty w żadnej publicznej książce telefonicznej, co więcej, był to tajny numer do pułkownika Harry'ego Shoupa z NORAD (dowództwo obrony powietrznej USA), który służył jedynie do sytuacji bardzo nagłych. Wiecie, takich jak odpalenie z ZSRR międzykontynentalnych pocisków balistycznych z głowicami nuklearnymi.
W Wigilię telefon rozdzwonił się jak szalony, bo dzieci koniecznie chciały porozmawiać z Mikołajem. Początkowo pułkownik pomyślał, że ktoś mu robi kawał i ostro potraktował dzieci, domagając się informacji identyfikujących dzwoniącego. Kiedy dzieci zaczęły płakać w słuchawkę zorientował się, że nie jest to żaden żart i wczuł się w rolę mówiąc, że jest elfem. Kiedy liczba telefonów rosła, posadził w centrali kilku żołnierzy, którzy mieli się zająć "śledzeniem Mikołaja" na tablicy świetlnej, która zwykle służy śledzeniu pocisków. Od tego czasu co roku dzieci mogą zadzwonić do NORAD pod numer 877HI-NORAD i poprosić o aktualne położenie Świętego.
Rina Lucero z Albuquerque w Nowym Meksyku chciała zadzwonić do kolegi swojego chłopaka, ale przez pomyłkę wykręciła numer detektywa z miejscowej policji. Nie zdając sobie sprawy z pomyłki dziewczyna zapytała go, czy nie chce kupić heroiny lub kokainy. Detektyw wykazał się lepszym ogarnięciem od dzwoniącej, szybko przystał na propozycję i ustalił miejsce spotkania. Po przyjechaniu na miejsce i odważeniu towaru na tylnym siedzeniu samochodu dziewczyna i jej kierowca zostali aresztowani.
W 1987 roku Crystal z Ohio pomyliła numery i zamiast dodzwonić się do kolegi Marka, zadzwoniła do zupełnie obcego mężczyzny, który... również miał na imię Mark. Dojście do faktu, że to pomyłka chwilę zajęło, a skoro już zaczęli ze sobą rozmawiać, to jakoś to się dalej potoczyło. Cztery lata później Mark i Crystal byli już małżeństwem, teraz mają dwójkę dzieci i w 2015 roku obchodzili 24. rocznicę ślubu.
W 2011 r. Lucy Crutchfield próbowała skontaktować się z córką, ale przypadkowo zostawiła wiadomość na automatycznej sekretarce obcej osoby. Lucy obiecywała, że wyśle córce pieniądze na zakupy związane ze zbliżającym się Świętem Dziękczynienia, ale z tego powodu nie będzie w stanie zapłacić kolejnej raty kredytu na dom. Szczęśliwie okazało się, że nieplanowanym odbiorcą wiadomości była Virginia Saenz z San Diego, zajmująca się pośrednictwem w handlu nieruchomościami. Oddzwoniła ona do Lucy i zaproponowała, że zapłaci za zakupy na ten miesiąc, aby ta mogła spłacić ratę kredytu.
Źródła: 1,
2,
3,
4,
5,
6,
7,
8,
9,
10.