Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Aktorzy nominowani do Oscara za mniej niż 20-minutowy występ w filmie

157 800  
347   65  
Najwięksi nie potrzebują się wysilać na planie filmowym, by zyskać uznanie w oczach widza. Potrafią doskonale wczuć się w rolę i być brawurowo przekonujący. Najlepsi z najlepszych potrzebują zaledwie kilkunastu minut czasu filmowego, by zdobyć to, czego inni nie potrafią pracując latami...

#1. Anthony Hopkins - Milczenie Owiec (1992 rok) - 16 minut

Kliknij i zobacz więcej!
Niektóre źródła podają, że udział w filmie Hopkinsa to nawet niecałe 12 minut. Tak czy siak, występ aktora, który nie mrugnął nawet raz oczami podczas całego swojego występu, był niezwykle krótki, lecz zapadający w pamięć. Dr Hannibal Lecter to postać, którą znają wszyscy miłośnicy kina, więc Nagroda Akademii należała się sir Anthony'emu jak najbardziej.

#2. Gloria Grahame, "Piękny i zły" (1952 rok) - 9 minut 52 sekundy

Kliknij i zobacz więcej!
Film z 1952 roku trwa 118 minut, Grahame potrzebowała mniej niż 10, by u boku takich gwiazd jak Kirk Douglas i Lana Turner zdobyć statuetkę Oscara dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej za rolę Rosemary. Jej rekord przetrwał aż 25 lat.

#3. Anne Hathaway, "Nędznicy" (2012 rok) - 15 minut

Kliknij i zobacz więcej!
Złośliwi twierdzą, iż statuetka należała się Hathaway za to, że na potrzeby filmu obcięła swoje długie włosy i schudła przeszło 12 kilogramów. 15 minut czasu ekranowego zrobiło na jury tak ogromne wrażenie, że postanowili nagrodzić aktorkę w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa.

#4. Anthony Quinn, "Pasja życia" (1956 rok) - 8 minut

Kliknij i zobacz więcej!
"Pasja życia" to film biograficzny o życiu Vincenta Van Gogha. 8-minutowy zaledwie występ Anthony'ego Quinna w roli Paula Gaugina przyniósł mu Oscara za najlepszą męską rolę drugoplanową.

#5. Ned Beatty, "Sieć" (1976 rok) - 5 minut 53 sekundy

Kliknij i zobacz więcej!
Beatty został nominowany do Oscara właściwie za jedną scenę - monolog prezesa korporacji Arthura Jensena. Jednakże to wystarczyło, by został nominowany w kategorii najlepsza męska rola drugoplanowa. Beatty jest zdania, że żaden aktor nie powinien lekką ręką odrzucać ról w filmach. Żartuje nawet: "Pracowałem na planie filmu "Sieć" zaledwie jeden dzień i dostałem za to nominację do Oscara".

#6. Judy Dench, "Zakochany Szekspir" (1998 rok) - 8 minut

Kliknij i zobacz więcej!
Dench dostała statuetkę za brawurową rolę królowej Elżbiety. Odbierając nagrodę powiedziała: "Wydaje mi się, że za 8 minut na ekranie powinnam dostać tylko jego [Oscara] część".

#7. Ingrid Bergman, "Morderstwo w Orient Expressie" (1974 rok) - 14 minut 18 sekund

Kliknij i zobacz więcej!
To jedyny Oscar, jakiego zdobyła Ingrid Bergman w kategorii najlepsza żeńska rola drugoplanowa, choć nominowana była aż 6 razy. Bergman jest także dwukrotną laureatką nagrody za role pierwszoplanowe w filmach "Gasnący płomień" i "Anastazja".

#8. Viola Davis, "Wątpliwość" (2008 rok) - 8 minut

Kliknij i zobacz więcej!
Viola Davis zagrała przez 8 minut w filmie "Wątpliwość" matkę molestowanego przez księdza chłopca. Za tę rolę została nominowana w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, ale przegrała rywalizację z Penelope Cruz ("Vicky, Christina, Barcelona").

#9. Ruby Dee, "American Gangster" (2007 rok) - 10 minut

Kliknij i zobacz więcej!
Nominacja do Oscara za najlepszą żeńską rolę drugoplanową to ukoronowanie kariery 86-letniej wówczas Ruby Dee. W filmie Ridleya Scotta Dee zagrała matkę Franka Lucasa (w tej roli Denzel Washington).

#10. David Niven, "Osobne stoliki" (1958 rok) - 15 minut 38 sekund

Kliknij i zobacz więcej!
Za rolę Majora Angusa Pollocka, weterana wojennego, którego skrywana przeszłość wyszła na jaw, gdy przebywał w nadmorskim hoteliku, David Niven zdobył swojego jedynego Oscara (w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy).

#11. Beatrice Straight, "Sieć" (1976 rok) - 5 minut 40 sekund

Kliknij i zobacz więcej!
W filmie "Sieć" zagrała jeszcze krótszy epizod niż jej kolega, Beatty, ale zagrała tak fenomenalnie, że zdobyła Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Wcielając się przez 5 minut i 40 sekund w rolę matki Williama Holdena pobiła 25-letni rekord Glorii Grahame.

#12. Hermione Baddeley, "Miejsce na górze" (1959 rok) - 2 minuty 20 sekund

Kliknij i zobacz więcej!
Gdyby zdobyła statuetkę, jej rekord byłby chyba niemożliwy do pobicia. W filmie "Miejsce na górze" widz może ją podziwiać zaledwie przez 140 sekund, ale według jury zasłużyła na nominację do Oscara.
4

Oglądany: 157800x | Komentarzy: 65 | Okejek: 347 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.05

23.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało