Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski

194 593  
606   65  
Nowy Jork to miasto na którego temat krąży wiele legend. I nic dziwnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ten żywy miejski organizm zamieszkuje 18 milionów ludzi. Poznaj garść ciekawostek, które przybliżą ci jego klimat.

#1.

W Nowym Jorku na jednym kilometrze kwadratowym mieszka niemal 11 tysięcy ludzi. W Łodzi - dla porównania - między 4 a 5 razy mniej. 1 na 38 mieszkańców Stanów Zjednoczonych mieszka właśnie w Nowym Jorku. Jedno miasto ma więcej ludności niż 39 z 50 amerykańskich stanów. Tam naprawdę nie ma gdzie wetknąć szpilki.

#2.

Każdy skrawek wolnej powierzchni w Nowym Jorku kosztuje fortunę. Apartamenty osiągają zawrotne ceny, a nawet najbardziej zapyziałe kawalerki potrafią kosztować krocie - za co odpowiada lokalizacja. Co jeszcze bardziej szalone, w Nowym Jorku sprzedaje się już nawet... powietrze. Tak, można handlować przestrzenią nad już istniejącymi budynkami w celu dalszej, poziomej rozbudowy sąsiadujących.

#3.

Aby nieco ulżyć nowojorskim ulicom, władze mają konkretną ofertę dla bezdomnych szwendających się po mieście. Są gotowe ufundować bilet w jedną stronę każdemu bezdomnemu, którego zechcą przyjąć do siebie krewni - czy będzie to w obrębie Stanów Zjednoczonych czy całego świata. Pewna bezdomna rodzina otrzymała od władz Nowego Jorku warte 6 tysięcy dolarów bilety lotniczy na powrót do Paryża, gdzie czekał na nią dach nad głową.

#4.

Prowadzenie własnego biznesu nie należy do tanich rozrywek - ale czy nie szaleństwem jest opłata w wysokości niemal 300 tysięcy dolarów rocznie za... prawo do prowadzenia budki z hot-dogami? To nie żart. Aktualny rekord wynosi 289 tysięcy dolarów - tyle rocznie płaci niejaki Mohammad Mastafa, któremu zachciało się sprzedawać przekąski przy wejściu do zoo w Central Parku. Z każdym rokiem opłaty stają się coraz wyższe, a sprzedawcy licytują się pomiędzy sobą, który zapłaci więcej za dogodne miejsce.

#5.

Z drugiej strony można uznać, że Nowy Jork to najtańsze miasto na świecie. Dlaczego? W 1626 roku Peter Minuit kupił wyspę Manhattan, stanowiącą dziś najbardziej ekskluzywną część Nowego Jorku, płacąc Delawarom dobrami o wartości 60 ówczesnych holenderskich guldenów. Znany mit głosi, że Indianie oddali Manhattan za równowartość 24 dolarów w szklanych paciorkach. Naprawdę jednak Minuit zapłacił kwotę, która w 2006 roku odpowiadała mniej więcej tysiącowi dolarów. A mógł zabić...

#6.

Skoro mowa o zabijaniu - jeszcze nie tak dawno temu w Nowym Jorku najłatwiej było stracić życie. Okolice Central Parku po zmroku zamieniały się w wielką rzeźnię, a tysiące morderstw odciskały się krwawym piętnem w policyjnych kronikach. Z czasem jednak Nowy Jork przeszedł całkowitą przemianę. Do tego stopnia, że od 2005 roku to właśnie Nowy Jork uchodzi za najbezpieczniejsze spośród 25 największych amerykańskich miast.

#7.

Jest coś prawdziwego w powiedzeniu, że Nowy Jork to nie miasto dla biednych ludzi. Dowodzą tego statystyki - 1 na 21 mieszkańców Nowego Jorku jest milionerem. To 4,63% mieszkańców, co czyni Nowy Jork czwartym miastem w tej kategorii. Częściej milionerów można spotkać Genewie, Zurychu i w rekordowym Monako, gdzie niemal co trzeci obywatel posiada majątek o wartości przekraczającej milion dolarów.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
8

Oglądany: 194593x | Komentarzy: 65 | Okejek: 606 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

02.06

01.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało