Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 potwornickich ciekawostek o Hiszpanii

146 884  
434   77  
Przekonaj się, czy wiesz o tych wszystkich rzeczach!

#1. W Hiszpanii produkuje się 750 000 ton ryżu rocznie

Ryż kojarzy nam się głównie z Azją, jednak mamy też europejskich producentów. Najwięcej ryżu produkuje się we Włoszech – Hiszpania plasuje się na drugim miejscu. Ryż jest składnikiem wielu tradycyjnych hiszpańskich potraw (choćby najbardziej w Polsce znana: paella), a na wschodnim wybrzeżu restauracje serwują ryż się na wiele różnych sposobów, np. „Arroz negro” barwiony na czarno barwnikiem z mątwy. (wpisz "arroz negro" w grafikach Google)

#2. Santa Cruz del Valle de los Caidos w centralnej Hiszpanii to najwyższy na świecie krzyż. Ma 152 metry wysokości


„Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych” to monument, który upamiętnia wojnę domową, w trakcie której poległo 200 000 żołnierzy i według różnych źródeł nawet pół miliona cywilów. Budowę zadekretował Francisco Franco 1 kwietnia 1940 – w pierwszą rocznicę zakończenia wojny. Budowa trwała niemal 20 lat, a co ciekawe, cały kompleks (w którego skład wchodzi też okoliczna infrastruktura i mauzoleum) został wykonany między innymi rękami 20 tysięcy więźniów, w tym i więźniów politycznych (każdy dzień pracy oznaczał skrócenie wyroku o dwa dni, a za rok pracy darowano 10 lat więzienia).

#3. Badacze do dziś nie wiedzą skąd wywodzi się język baskijski


Euskara – to nazwa języka, którym posługuje się ludność Kraju Basków (obszar w północnej Hiszpanii i częściowo we Francji ze stolicą w Bilbao). Nie można go jednoznacznie dopasować do żadnej znanej rodziny językowej. Przypuszczenia są różne, jednak pewnym jest to, że nie należy do języków indoeuropejskich – co byłoby najbardziej naturalne ze względu na położenie geograficzne.

#4. Prawdziwa hiszpańska tortilla to gruby placek z jajek i ziemniaków


Cienki placek z mąki kukurydzianej, z którym kojarzy nam się to słowo, to tortilla meksykańska. Pamiętajcie o tym, kiedy będziecie w hiszpańskiej lub meksykańskiej restauracji.

#5. Alicante, Andaluzja, La Mancha, Gibraltar… te i wiele innych nazw geograficznych w Hiszpanii to nazwy o pochodzeniu arabskim


Kultura arabska nawet po odparciu inwazji miała ogromny wpływ na funkcjonowanie całego Półwyspu Iberyjskiego. Do dziś można zauważyć jej ogromne wpływy w języku i architekturze Hiszpanii i Portugalii.

#6. W Hiszpanii drzewa pomarańczowe owocują od września do czerwca


Miesiące letnie to czas, w którym pomarańcze do Hiszpanii sprowadza się z Afryki i Ameryki Południowej, a następnie eksportuje dalej do Europy. Istnieją trzy główne rodziny pomarańczy: Navel, Blancas, Sangre. Czyli: „Pępkowe”, Białe i Krwiste. Można je łatwo odróżnić. Krwiste mają czerwony miąższ, „Pępkowe” od spodu mają dziurkę w kształcie pępka, a białe takiej dziurki nie mają. Ponadto w rodzinie pępkowej owoc rośnie podwójnie – jeden wewnątrz drugiego.

#7. Po hiszpańsku słowem „Polaco” określamy nie tylko Polaka, ale też mieszkańca Katalonii i… seks analny


Nie bardzo wiadomo dlaczego. Na szczęście nie jest to popularne określenie.

#8. W trakcie hiszpańskiego święta „Moros y Cristianos” symbolicznie wypędza się muzułmanów poza granice miasta


Hiszpanie świętują w ten sposób zwycięską rekonkwistę i odbicie Półwyspu Iberyjskiego z rąk Maurów. Bo nie wiem, czy wiecie - Hiszpanie już tysiąc lat temu mieli problem z nielegalnymi imigrantami, jednak znaleźli na nich sposób. Najpierw rekonkwista, a następnie hiszpańska inkwizycja!

#9. Hiszpańscy kloszardzi piją wina, których litr kosztuje w Polsce nawet 30 zł


Wino jest w Hiszpanii jednym z najtańszych napojów, można je kupić już za 50 centów za litr – dla porównania litr mleka kosztuje 1,00 €. Nie powinniście być zdziwieni, kiedy jakiś bezdomny będzie chciał was poczęstować całkiem dobrym winem. Takie sytuacje są zupełnie naturalne w tym kraju. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to przeważnie zupełnie uczciwe wino uzyskiwane z winogron, nie ma to nic wspólnego z „winami” za 5 złotych, które możemy kupić w Polsce.

Jedno z najpopularniejszych hiszpańskich win stołowych „Don Simon” w polskich sklepach sprzedawane jest w cenach od 15 do 30 zł.

#10. Hiszpańskie dzieci dostają świąteczne prezenty od Trzech Królów Magów


Dzieci na swoje prezenty muszą czekać aż do 6 stycznia. W wigilię Bożego Narodzenia dostają drobne upominki i słodycze – podobnie jak u nas 6 grudnia – a jest to dość nowa moda, która przyleciała do Hiszpanii na skrzydłach pop-kultury.

Źródła: 1, 2, 3, 5, 6, 8
10

Oglądany: 146884x | Komentarzy: 77 | Okejek: 434 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało