Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 zagadek logicznych, od których lasuje się mózg

371 048  
562   218  
Mamy dla Was dawkę porządnej rozrywki umysłowej. Przed Wami kilka „prostych” zadań do rozwiązania.

#1. Pijacka czkawka

Legenda mówi, że przeciętny klient baru po sążnistej dawce alkoholu rozwiązuje tę zagadkę z marszu. Okazuje się, że moje piwo jest mocno chrzczone.

#2. Pięć pokoi


Musisz przeprowadzić linię tak, by przeszła przez wszystkie drzwi. Każde drzwi możesz pokonać tylko raz. Zaczynasz w dowolnym miejscu. Co złośliwsi dodają „trudne, ale możliwe”.

#3. Zagadnienie mostów królewieckichW średniowieczu nie było co prawda internetu, ale ludzie też potrafili się bawić. Mieszkańcy Królewca mieli do dyspozycji wiele rozrywek, ale upodobali sobie swoje siedem mostów. „Czy można przejść kolejno przez wszystkie mosty tak, żeby każdy przekroczyć tylko raz?” – zachodzili w głowę. Możemy się tylko domyślać, że w Królewcu musiała zbliżać się sesja, bo Leonhard Euler (fizyk i matematyk) wziął ten problem bardzo na serio i poświęcił mu niemało czasu. W spadku zostawił nam Eulerowską Teorię Grafów – użytkową dziedzinę poświęconą rozwiązywaniu śmiesznych zagadek i pewnie do czegoś tam jeszcze przydatną.

#4. Szachownica i domino


Myślicie, że Eulerowi się nudziło? To potrzymajcie mi piwo i patrzcie! Z typowej szachownicy (8×8 pól) wycinam dwa pola z przeciwległych kątów. W ten sposób pozostały nam 62 pola. Zadaniem jest położenie 31 kostek domina w taki sposób, by przykryły wszystkie pola szachownicy. Każda kostka domina przykrywa dwa pola (31×2 równe jest 62. Proste?). Dla niektórych to jest przyczynek do poważnego dyskursu naukowego, a Ty pewnie i tak nazwiesz to prokrastynacją.

#5. Trzy kubeczki


Musisz ułożyć wszystkie trzy kufelki w pozycji uniemożliwiającej wlanie złocistego trunku. Za każdym razem musisz obrócić jednocześnie dwa wybrane kufle. Masz 6 ruchów. Czas start.

#6. Woda, prąd i gaz


Do trzech domków musisz doprowadzić wodę, prąd i gaz. Ścieżki doprowadzenia mediów nie mogą się krzyżować. Do dzieła.

#7. Kosmiczny Czajniczek Russela


Proszę się nie śmiać, to poważny i szeroko opisywany przez badaczy i naukowców problem. Przejdźmy do rzeczy: wokół Słońca po eliptycznej orbicie krąży mały czajniczek pana Russela. Czajniczek jest jednak zbyt mały, byśmy mogli go wykryć nawet najczulszymi przyrządami. Tak więc nie ma dowodów na jego istnienie. No dobra… czajniczek w kosmosie to jakaś bzdura. Zresztą skąd on by się tam mógł wziąć? Zupełnie poważnym problemem naukowym jest natomiast to pytanie: „Jak udowodnić, że czajniczka nie ma?”. Wydaje się tak oczywiste, ale dobrze się zastanówcie, zanim odpowiecie.
17

Oglądany: 371048x | Komentarzy: 218 | Okejek: 562 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.05

17.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało