7 ciekawostek o restauracjach KFC - królestwie smażonego kurczaka
Jedni są w stanie godzinami debatować o wyższości coca-coli nad pepsi, inni natomiast byliby gotowi pokroić się, byle tylko udowodnić, że McDonald's jest lepszy niż KFC. A skoro o tych pierwszych już było, przyjrzyjmy się drugim.
Panierka - ponoć to właśnie ona jest najcenniejszym skarbem KFC. I to dosłownie, bo receptura trzymana jest w sejfie w Luisville w Kentucky, gdzie siedzibę ma firma. Przepis jest ściśle tajny - do tego stopnia, że połowa składników pochodzi z jednej fabryki, po czym już jako mieszanka transportowana jest do drugiej, która dokłada swoją połowę.#1.
#2.

Dyrektorzy KFC uznali, że swojego cennego przepisu nie będą chronić patentem. Zadecydowała o tym ewentualna konieczność ujawnienia receptury i fakt, że prawa patentowe z czasem wygasają. Skuteczniej receptury chroni więc tradycyjny sejf. Wiadomo jedynie, że w skład panierki wchodzi 11 ziół i przypraw, z czego dwie to pieprz i sól, a pozostałe dziewięć można ponoć znaleźć w większości kuchni.
#3.

Kentucky Fried Chicken - tak brzmi rozwinięcie doskonale wszystkim znanego skrótu. Pełna nazwa firmy funkcjonowała jednak tylko do 1991 roku, kiedy dyrektorzy uznali, że... się jej wstydzą. Na początku lat 90., w obliczu rozkwitu różnego rodzaju diet i mody na zdrowsze odżywianie, środkowy człon nazwy - "fried", czyli smażony - okazał się kłopotliwy. KFC nie zamierzało bynajmniej rezygnować ze smażenia, w zastępstwie zrezygnowali więc z nazwy, licząc, że to pozwoli im utrzymać wysoką sprzedaż.
#4.

Gdyby w Polsce na świąteczny obiad ktoś postawił na stole kubeł skrzydełek z KFC, raczej nie skończyłby dobrze. Tymczasem w Japonii... to już tradycja. Tam Boże Narodzenie równie dobrze mogłoby być dowolnym innym świętem, a i tak nie zauważono by różnicy. Dlatego zamiast tradycyjnego ponoć indyka, często podaje się smażonego kurczaka - który może i tak tradycyjny nie jest, za to znacznie łatwiej dostępny. Tym bardziej w KFC. Zamówienia na świąteczne zestawy w KFC składa się w Japonii nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a kolejki po odbiór ciągną się godzinami!
#5.

Skąd tak wielkie przywiązanie do kurczaka z KFC? Dla niektórych to jedyna stała rzecz w życiu. Od wynalezienia w 1940 roku przepis na kurczaka nie zmienił się ani o jotę. Jedyne, co poprawiono, to olej, na którym smaży się kurczaka. Z czasem zdecydowano się zastąpić go innym, nieco zdrowszym. Ale trzeba by dużej naiwności, by sądzić, że zmiana podyktowana była troską o zdrowie klientów, a nie względami PR-owymi. Tym bardziej że faktycznie olej zmieniano dwukrotnie - raz w latach 80. na najtańszy palmowy, a dopiero na przełomie wieków na olej sojowy bez tłuszczów trans.
#6.

Smażenie w głębokim tłuszczu to metoda mająca wielu przeciwników - ale jakoś mało kto odmówi sobie aromatycznego de Volaille'a... KFC, w przeciwieństwie do wielu innych restauracji szybkiej obsługi, nie smaży w głębokim tłuszczu - a przynajmniej nie do końca. Faktycznie, kawałki kurczaka w panierce nurkują tu w gorącym oleju, ale dodatkowo traktowane są podwyższonym ciśnieniem. Za sprawą zwiększonego ciśnienia możliwe jest smażenie w wyższej temperaturze - szybciej, a ponoć także i zdrowiej. Zresztą zasada jest niemal identyczna jak w przypadku dobrze nam znanych szybkowarów...
#7.

Pod względem popularności wśród sieci fast food KFC ustępuje wyłącznie restauracjom McDonald's. Co i tak nie przeszkodziło KFC w otwarciu około 19 tysięcy lokali na całym świecie w 118 krajach. 4,5 tysiąca restauracji mieści się w Stanach Zjednoczonych, skąd KFC pochodzi. Na dobre zadomowiło się też w popkulturze.
Źródła: 1, 2, 3
Oglądany:
232822x
|
Komentarzy:
116
|
Okejek:
589
osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
10.06
- Genitalia instruktora w okolicach odbytu - Mistrzowie internetu (0)
- Zaprezentowano gameplay z Mortal Kombat 1 – W co jest grane? (1)
- Oto jak ci znani ludzie wyglądali w dzieciństwie IV (1)
- Wielopak Weekendowy – Tłumy na warszawskich ulicach
- Dziwne i jeszcze dziwniejsze samochody (1)
- Mokre dziewczyny (1)
- 5 katastrof reklamowych - czyli najbardziej żenujące wtopy marketingu partyzanckiego (44)
- Mroczna historia Kortowa, olsztyńskiego miasteczka akademickiego, na terenie którego był szpital psychiatryczny (48)
- 20 kolesi, którzy potwierdzili fakt, że jak już raz zapuścisz brodę, to nie ma sensu jej golić (108)
- Potwory, które mogą być prawdziwe (78)
09.06
- Najmocniejsze cytaty – Cięta riposta Senyszyn (104)
- Szwedzka modelka Anna Carin Bjorck – Zatrzymane w kadrze (32)
- I takie zdjęcia dziewczyn na łonie natury to ja rozumiem! IV (104)
- Tych historycznych faktów lepiej nie czytaj przy jedzeniu (17)
- Użytkownicy znaleźli sposób na blokadę kont od Netflixa – Filmoteka Joe Monstera (39)
- Gwiazdy lat 80. i 90. dawniej i dziś! (39)
- Nietypowe sytuacje napotkane na lotnisku (15)
- TROCHĘ gier komputerowych jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Za to może pomóc (71)
- Nietypowe instrukcje na przedmiotach codziennego użytku (39)
- Pięć przypadkowych inwazji, jakich kraje dopuściły się na swych sąsiadów (48)
Jak to drzewiej bywało
Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?
Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą