Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 rzeczy, których nie wiedziałeś na temat restauracji McDonald's

203 068  
400   121  
Może i moda na zdrowe żywienie ma się coraz lepiej, ale absolutnie nic nie wskazuje na to, by negatywnie wpływało to na kondycję sieci McDonald's.

#1.

Każdego dnia w restauracjach McDonald's stołują się 62 miliony ludzi. To tak jakby całe Włochy lub cała Wielka Brytania jednego dnia rzuciły się na hamburgery. Co sekundę w sieci sprzedaje się ponad 75 hamburgerów - co jedną cholerną sekundę. Według statystyk, w Ameryce jedna na osiem osób pracuje bądź pracowała w McDonald's. Wśród byłych pracowników sieci znajdują się m.in. Jay Leno, Shania Twain, Sharon Stone czy Pink.

#2.


McDonald's to gigantyczny biznes. I gdyby ta sieć restauracji stanowiła sama w sobie odrębne państwo, zajmowałaby 90. miejsce na liście najsilniejszych gospodarek świata. A wszystko dzięki obrotom sięgającym 27 miliardów dolarów. A dzięki dochodom z samej franczyzy - 8,7 mld dolarów - McDonald's jest bogatszy niż Mongolia.

#3.


Tym, którzy marzą o oszałamiającej karierze w McDonald's, raczej nie zabraknie okazji. Firma tak intensywnie zdobywa kolejne rynki, że nowe restauracje spod znaku dwóch złotych łuków otwierają się na świecie średnio co 4 godziny.

Przykładowo najmniejsza z nich mieści się w Tokio i ma zaledwie 45 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Tymczasem największa - w Pekinie - zajmuje ponad 2600 metrów kwadratowych! W samej Japonii są ponad 3 tysiące restauracji McD.

#4.


Pierwszą osobą, która wcieliła się w rolę Ronalda McDonalda, maskotki firmy, był Willard Scott, który z czasem został zwolniony, bo... stał się zbyt gruby. Ale że gruby... w McDonald's? Cóż, chyba można sobie to wyobrazić, wziąwszy pod uwagę fakt, że zaledwie siedem produktów w ofercie sieci nie zawiera cukru, a owocowy koktajl serwowany w McCafe zawierał więcej cukru niż coca-cola...

Mało? Truskawkowy shake z McDonald's zawiera skromne 50 substancji chemicznych, których zadaniem jest imitowanie smaku truskawek. Wciąż mało? W samym McWrapie - tortilli z dodatkiem mięsa, warzyw i sosu - składników jest aż 121!

#5.


Odpocząć od wszędobylskiego fast foodu można w Korei Północnej, Boliwii, Macedonii, Ghanie, Zimbabwe, Islandii, Jemenie, Czarnogórze, Kazachstanie, a także na Bermudach, gdzie McDonald's dostał wilczy bilet. Na Bermudach najbardziej protestowali sami mieszkańcy, którym nie w smak była idąca za nędzną jakością jedzenia obniżka cen.

Spośród 196 państw świata McDonald's pojawił się już w 119, a liczba ta konsekwentnie rośnie - do tego stopnia, że okazało się, że logo McDonald's jest już symbolem lepiej rozpoznawalnym niż krzyż.

#6.


Pierwszą restaurację McDonald's dla kierowców - drive-thru - otwarto w 1975 roku w Sierra Vista w Arizonie. Przyczyniło się do tego sąsiedztwo bazy wojskowej i przepis, zabraniający żołnierzom w mundurach opuszczać samochody. McDonald's znalazł sposób na ominięcie tego problemu.

Co ciekawe, istnieje też restauracja ski-thru, czyli McDonald's dla narciarzy. Przybytek ten otwarto w 1996 roku w szwedzkim Lindvallen. W Kanadzie istniał też pływający McDonald's na barce, jednak tę restaurację zamknięto.

#7.


Mimo że McDonaldowe wyroby nie grzeszą szczególnie wysoką zawartością mięsa, w co bardziej religijnych okolicach post stanowił dla restauracji spory problem. Rozwiązanie wymyślił właściciel restauracji w Monfort Heights, który - zaniepokojony malejącą sprzedażą - wymyślił... Filet-o-Fish, czyli hamburgera z rybą. Początkowo był to smażony halibut, dzisiaj to mintaj. Wynalazek sprzedaje się całkiem nieźle - zwłaszcza w dni postne.

Niejaki Ray Kroc w ramach bezmięsnej alternatywy próbował wprowadzić do oferty... bułkę z kawałkiem grillowanego ananasa i plastrem sera. Dziwnym trafem "Hula burger" nie przyniósł mu milionów...

Źródła: 1, 2, 3
15

Oglądany: 203068x | Komentarzy: 121 | Okejek: 400 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.09

21.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało