Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

To jest właśnie Kiepskich świat! Kilka ciekawostek, których możesz nie znać

354 869  
785   158  
„Świat według Kiepskich” jest prawdopodobnie jednym z najdłużej emitowanych sitcomów na świecie, zaś w Polsce jednym z najdłużej emitowanych seriali (zaraz po „Klanie”). Niezależnie od opinii, które odcinki były dobre, a które słabsze, każdy pewnie się zgodzi, że serial miał olbrzymi wpływ na życie codzienne Polaków.

Ferdynand Kiepski grany przez Rewińskiego?

Zacznijmy może od tego, kto miał zagrać główną rolę w serialu. Początkowo Ryszard Kotys chciał zagrać główną postać, ale twórcy serialu uznali, że postać z wyglądu byłaby stanowczo za stara i zachęcono Kotysa, aby zagrał sąsiada Kiepskich.

Casting wygrał Andrzej Gałła (który obecnie gra prezesa Kozłowskiego), ale producent odrzucił propozycje, twierdząc, że angaż powinien dostać znany aktor. Ofertę najpierw złożono Januszowi Rewińskiemu, ale ten propozycje odrzucił. Kolejnym kandydatem został Andrzej Grabowski, który zgodził się zagrać głównego bohatera.


Wróćmy teraz do imienia głównego bohatera. Andrzej Grabowski uznał, że skoro "był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski”. Twórcy serialu zgodzili się na propozycje.


Ferdynand Wspaniały

Nasz własny czy kopia Bundych?

W Internecie można dowiedzieć się, że Kiepscy to polska wersja Świata według Bundych. No cóż, Świat według Kiepskich od początku był autorskim projektem spółki ATM Grupa. Skąd nieporozumienie? Pewnie ktoś powiązał polski tytuł Bundych i Kiepskich i na siłę zaczął dopasowywać postacie z obu seriali (np. Ferdek miał być wzorowany na Alu, Halina na Peggy itd.). Świat według Bundych trafił do niektórych państw, ale wiele wersji miała właściwie skopiowane postacie i wzór domu. W tym artykule zobaczycie różne światowe wersje Bundych.


Węgierska wersja Bundych

„Świat według Kiepskich” na Ukrainie

Spóła ATM Grupa produkowała wiele swoich autorskich programów. Niektóre odniosły sukces: teleturniej Awantura o kasę zawitał w Nowej Zelandii, Gra w ciemno trafiła do kilka państw, zaś ukraińska telewizja mogła w języku rosyjskim oglądać rodzinę Nepruhi opartą o Świat według Kiepskich (do tego stopnia, że pierwsze odcinki powstały we Wrocławiu). Serial nie odniósł sukcesu: po kilkunastu odcinkach zaprzestano dalszej produkcji.


Mocny Full

Symbolem serialu stał się piwo Mocny Full. W rzeczywistości jest to Tatra z zastępczą etykietką. Cena piwa zmieniała się: od 2,50 wzrosła w ciągu kilku lat 3,25 zł. Co ciekawe, Browar Kiper z Piotrkowa Trybunalskiego sprzedawał kiedyś piwo o tej nazwie. Browar naruszył prawa autorskie, przez co to piwo produkowano tylko przez kilka miesięcy. Na allegro dostępne są jeszcze puszki po Mocnym Fullu, które traktuje się jako „białe kruki w birofilistyce”.


Plotka o śmierci Bartosza Żukowskiego


Bartosz Żukowski, odtwórca roli Waldusia, zginął, pędząc BMW. Tak właśnie brzmiały niecałe 15 lat temu wiadomości po polskich grupach dyskusyjnych. Nie wiadomo, kto jako pierwszy zaczął z plotką (sam Żukowski podejrzewa prasę plotkarską). Plotka bardzo szybko obiegła Polskę: wielu znajomych aktora składało jego rodzinie kondolencję. Szybko okazało się, że Bartosz Żukowski żyje i ma się dobrze, zaś ofiarą wypadku był ktoś podobny do tego aktora.

Kto grał siebie w serialu?

Jakiś czas temu prasę plotkarską obiegła wiadomość, że w jednym z odcinków zagra Sebastian Mila. Oprócz Sebastiana Mili w serialu samego siebie zagrali: Krzysztof Ibisz (kilkakrotnie), Krzysztof Skiba, Tadeusz Drozda (odcinek „Kiepskie żarty”), Grzegorz Lato (odcinek „Jedenastka pana Ferdynanda”), Krzysztof Krawczyk (specjalny odcinek „Wielki bal”), Bohdan Łazuka (przypomniał o tym Fuleren, dzięki), Kożuchowska (odc. Kożuchowska) i Karolak (odc. "Gdzie jest Karolak?")


Źródła: 1, 2, 3
19

Oglądany: 354869x | Komentarzy: 158 | Okejek: 785 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało