Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Agentka FBI przedstawia 9 sposobów na przejrzenie drugiej osoby

297 177  
351   75  
Wskazówki, które zaraz przeczytacie w wywiadziadzie dla magazynu Inc.com przedstawiła LaRae Quy, agentka FBI z 23-letnim stażem, która w swojej karierze dorwała niejednego przestępce.

Umiejętność dotarcia do rozmówcy jest istotna, a do każdego człowieka trzeba podejść inaczej, odpowiednio do jego charakteru. Kiedy zrozumiemy co czuje nasz rozmówca, w jakim aktualnie jest stanie emocjonalnym, łatwiej będzie nam do niego trafić i będziemy mieli większe szanse na to, że odbierze on nasz przekaz dokładnie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Agentka Quy powiedziała: "Nie musisz być najlepszym na świecie specem od przesłuchań, żeby zrozumieć co się dzieje w czyjejś głowie. On zawsze nam to pokazuje - musisz tylko wiedzieć na co patrzeć".

Na co zwrócić szczególną uwagę u naszego adwersarza? Jakie nieświadome zachowania mogą nam zdradzić istotną informację?


#1. Stwórz punkt odniesienia

Każdy z nas ma różne nawyki i stałe wzorce zachowań. Na przykład ludzie mogą chrząkać, patrzeć w podłogę w czasie rozmowy, krzyżować ramiona, drapać się po głowie, klepać się po szyi, zezować, wydymać wargi czy pukać stopami. Początkowo możemy nawet takich zachowań nie zauważać, a nawet jeśli zauważamy, to nie przywiązujemy do nich większej wagi.

Ale ludzie zachowują się tak z różnych powodów. Mogą to być zwykłe nawyki ruchowe, jednak czasami takie zachowania mogą wskazywać zwodzenie, złość czy zdenerwowanie.

Stworzenie punktu odniesienia w postaci normalnego zachowania naszego rozmówcy bardzo pomaga w jego ocenie.

#2. Szukaj odchyleń od punktu odniesienia

Na przykład: Zauważyłeś, że twój ważny partner handlowy ma nawyk przeczyszczania gardła, kiedy staje się nerwowy. Kiedy proponuje stosunkowo niewielkie zmiany w waszej umowie i zaczyna pochrząkiwać. Czy może coś ukrywać?

Możesz spróbować to wybadać, zadając o kilka pytań więcej, niż byś to normalnie zrobił.

#3. Zauważ zestaw gestów

Najczęściej pojedynczy gest czy słowo nic nie znaczy, ale kiedy kilka odchyleń od normy występuje razem, to musi to oś znaczyć.

Na przykład wyżej wspomniany dostawca nie tylko pochrząkuje, ale jednocześnie zaczyna drapać się po głowie. I co chwilę przestępuje z nogi na nogę. Uważaj!

#4. Porównuj

No dobra, zauważyłeś, że ktoś się zachowuje trochę inaczej niż zwykle. Wytęż uwagę i obserwuj dalej, czy, a jeśli tak to kiedy, ta osoba powtórzy taki sam zbiór zachowań przy innych osobach.

Obserwuj jak będzie się zachowywała w czasie kontaktów z innymi osobami w pomieszczeniu. Czy jego ekspresja się zmieniła? Co z postawą? Z mową ciała?


#5. Patrz w lustro, którym jest twój organizm

Natura wyposażyła nas w coś takiego jak neurony lustrzane. Są one wbudowanym w nasze głowy systemem obserwacyjnym, który pozwala nam w mgnieniu oka rozpoznać stan emocjonalny i umysłowy innej osoby. Zostaliśmy zbudowani tak, abyśmy potrafili odczytywać mowę ciała. Kiedy ktoś się do nas uśmiecha, automatycznie uaktywnia to nasze mięśnie odpowiedzialne za uśmiech. Kiedy ktoś się na nas krzywi, nasz organizm też tak reaguje.

Kiedy spostrzeżemy znajomego, którego lubimy, unoszą się nam brwi, rozluźniają się mięśnie twarzy, przechylamy głowę, a krew wypełnia nam wargi, przez co stają się wydatniejsze. Jeśli takiego zachowania nie zauważasz u kogoś, to wysyła ci on jasną wiadomość - nie lubi cię, albo nie podoba mu się coś, co zrobiłeś.

#6. Rozpoznaj, kto ma wiodący głos

Nie zawsze najważniejsza osoba w grupie czy w firmie zajmuje miejsce u szczytu stołu. Ludzie pewni siebie mają silne głosy. Przy stole konferencyjnym osoba najbardziej pewna siebie najprawdopodobniej ma tam najwięcej władzy: obszerne ruchy, silny głos (nie myl głośnej mowy z silnym głosem).

Jeśli przedstawiasz grupie jakiś pomysł, najlepiej zwracać uwagę na jej przywódcę. Ale przywódca może mieć słabą osobowość i w rzeczywistości polegać na innych przy podejmowaniu decyzji i łatwo być przez nich manipulowany.

Dlatego jeśli zidentyfikujesz najsilniejszy głos grupy, to znacząco zwiększysz szanse powodzenia.

#7. Obserwuj w jaki sposób chodzą

Osoby, które człapią, szurają, brak im płynności w poruszaniu się albo chodzą z głową opuszczoną, częstą mają mało pewności siebie.

Jeśli zauważysz te cechy u kogoś w swoim zespole, pomyśl, czy nie docenić go dodatkowo, aby podnieść jego samoocenę i poprawić samopoczucie. Albo może należy zadać mu w czasie spotkania bardziej bezpośrednie pytanie, żeby wydobyć z niego głęboko skrywane pomysły?


#8. Zwróć uwagę na słowa określające działania

"Jako agentka FBI zrozumiałam, że czasowniki są najłatwiejszym sposobem na przedostanie się do czyjejś głowy. Słowa reprezentują myśli, więc musisz zidentyfikować słowa nacechowane znaczeniem".

Na przykład, jeśli twój szef mówi, że "zdecydował się na wybór producenta X", to słowem określającym działania jest "zdecydował". To jedno słowo wskazuje na to, że prawdopodobnie a) szef nie jest impulsywny, b) rozważył kilka opcji i c) wszystko dobrze przemyślał.

Słowa te pozwalają zrozumieć tok rozumowania innej osoby.

#9. Szukaj wskazówek dotyczących osobowości

Każdy z nas ma odmienną osobowość, ale są też bardzo proste wskazówki, które mogą pomóc odnieść się do innej osoby, co ułatwi jej trafne zrozumienie.

- Czy ktoś się zachowuje bardziej introwertycznie czy ekstrawertycznie?
- Jak dana osoba radzi sobie z ryzykiem i niepewnością?
- Co napędza jego ego?
- Jak się zachowuje pod wpływem stresu?
- Jak się zachowuje, kiedy jest rozluźniony?

Podsumowując

Jeśli spodziewaliście się paru magicznych trików, które powiedzą wszystko o drugiej osobie, możecie czuć się rozczarowani. Cóż, aby nauczyć się poprawnego odczytywania mowy ciała potrzeba czasu i doświadczenia, nikt się z tym nie rodzi ani nie nauczy się po przeczytaniu krótkiego poradnika. Od każdej zasady są odstępstwa i wyjątki. Ale te kilka podstawowych zasad pozwoli nam zwrócić baczniejszą uwagę na kluczowe elementy zachowania naszego rozmówcy.
176

Oglądany: 297177x | Komentarzy: 75 | Okejek: 351 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.05

28.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało