Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Widzimy je (prawie) wszyscy, choć nie istnieją. 7 ciekawostek o kolorach

80 310  
345   44  
Są na każdym kroku - mimo że de facto w ogóle nie istnieją. Dla jednych wszystkie wyglądają tak samo, inni dla jednego potrafią znaleźć kilkadziesiąt nazw. Kolory i odcienie bywają naprawdę ciekawe!

#1.

Pierwszym kolorem, jaki widzimy w życiu, jest czerwony. Dzięki temu, że długość fali czerwonego jest największa, jest to kolor, który najłatwiej odbierają dopiero rozwijające się receptory w oczach dziecka.

#2.


Mówi się, że zielony uspokaja. Być może. Pod tym względem lepszy jest jednak kolor różowy - który uspokaja i tłumi agresję. Z tego powodu ściany w więzieniach oraz ośrodkach dla chorych umysłowo bardzo często pomalowane są właśnie w gustowny róż a la sprane majtki.

#3.


Wydawałoby się, że najlepiej widać samochody w kolorach typu jaskrawy żółty czy wściekły czerwony. Tymczasem z badań wynika, że na drodze w większości warunków najlepiej sprawdza się... kolor biały. Tylko w śnieżnym otoczeniu wyraźnie traci na widoczności. Niemal równie dobry jest kolor srebrny.

#4.


Jeśli chodzi o komary, to... te cholery przyciąga absolutnie wszystko. Światło, zapach, temperatura... Okazuje się, że również kolory. Bzyczące kreatury najchętniej zlatują się do ciemnych barw - zwłaszcza do niebieskiego, który skądinąd jest ulubionym kolorem największej grupy ludzi (40%), podczas gdy najbardziej znienawidzonym jest biały - przez ludzi i przez komary najwyraźniej także.

#5.


W 2001 roku naukowcy przeanalizowali ponad 200 tysięcy galaktyk - ale bynajmniej nie pod kątem występowania superziemi, a... kolorów. Okazało się, że najpopularniejszym kolorem jest coś pomiędzy białym i beżem, co - zapewne w większości męska - grupa naukowców określiła ordynarnie „kosmicznym latte”.

#6.


Wpływ poszczególnych kolorów na ludzką psychikę to długa historia. Weźmy kilka przykładów. W samolotach unika się żółtego, ponieważ może powodować mdłości. Czarne pudełka wydają się cięższe niż zielone, a czerwony kolor zachęca do podejmowania ryzyka. Niebieskie oświetlenie ulic w Glasgow spowodowało zaś spadek przestępczości o 10%. Połączenie czerwonego i żółtego sprawia, że stajemy się głodni.

#7.


Kolory w marketingu odgrywają ogromną rolę. Chcesz sprzedać coś panom - posługuj się niebieskim, zielonym i czarnym. Jeśli kobietom - zadziała niebieski, różowy i zielony. Pośród 100 największych marek świata najwięcej - 33% - posługuje się niebieskim jako kolorem przewodnim. Weźmy przykład z internetu - Facebook, Twitter, Linkedin, wszystkie niebieskie. Nawet nasza-klasa była niebieska - zanim dla większości użytkowników stała się przezroczysta.


Źródła: 1, 2, 3, 4
1

Oglądany: 80310x | Komentarzy: 44 | Okejek: 345 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.01

21.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało