Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Duńczyk odtworzył na jeziorze cały świat

72 763  
250   20  
Marzyliście kiedyś o podróży dookoła świata, ale nigdy nie mieliście na to czasu ani pieniędzy? Rozwiązanie może leżeć w zasięgu ręki - wystarczy wybrać się do Verdenskortet w Danii. Tam na powierzchni niewielkiego jeziorka powstały wysepki będące zmniejszoną repliką całego świata. Tam w ciągu pół godziny możecie odwiedzić każdy kraj.

#1.

Wody jeziora zastępują wszechocean oraz ważniejsze duże jeziora (Jak Wielkie Jeziora w Kanadzie). Ten swoisty park znajduje się u brzegów jeziora Klejtrup leżącego w samym centrum kraju. Nazwa atrakcji, Verdenskortet, w języku duńskim oznacza mapę świata.

#2.


Atrakcja turystyczna jest reklamowana jako największy atlas świata na świecie. Jego pomysłodawcą jest Søren Poulsen, farmer, który dorastał na terenie, na którym dziś znajduje się park. Idea pojawiła się w jego głowie gdy przypadkiem odnalazł kamień w kształcie duńskiego półwyspu - Jutlandii. Budowę rozpoczął w 1944 roku kształtując niewielki półwysep na jeziorze tak, aby stworzył obramowanie dla mapy. Używając najprostszych narzędzi farmerskich i taczki stworzył cały park i ciągle go udoskonalał, aż do swej śmierci w 1969 r.

#3.


Atlas zajmuje 410 m2 i został stworzony w takiej skali, że jeden stopień szerokości geograficznej w rzeczywistości odpowiada 27 cm w parku. Na miejscu znajduje się też przystań, pole do minigolfa i kawiarnia.

#4.#5.#6.#7.#8.#9.#10.


 
Źródła: 1, 2.
9

Oglądany: 72763x | Komentarzy: 20 | Okejek: 250 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.11

27.11

26.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało