Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Co (podobno) wg naukowców charakteryzuje inteligentnych ludzi?

140 833  
244   108  
Jak bez przeprowadzenia testu IQ można rozpoznać, czy dany osobnik jest mądry? Naukowcy z różnych krajów od wielu dziesięcioleci prowadzą badania i porównują wyniki. Oto kilka cech, które podobno mają inteligentni ludzie. Wierzyć czy wyśmiać - wybór należy do ciebie.

#1. Lekcje muzyki

Naukowcy twierdzą, że nauka gry na instrumencie jest bardzo dobra dla rozwoju intelektualnego. W czasie badań w 2011 roku zauważono, że inteligencja znacznie wzrosła u dzieciaków w wieku 4-6 lat już po miesiącu nauki muzyki. W 2004 roku badania pokazały, że po 9 miesiącach nauki gry IQ sześciolatków znacznie wzrosło w stosunku do rówieśników, którzy w tym czasie brali udział w zajęciach teatralnych lub nie mieli żadnych zajęć dodatkowych. Z drugiej strony, inne badania mówią, że inteligentne dzieci chętniej wybierają naukę gry na instrumentach.

#2. Najstarszy z rodzeństwa


Najstarsze dziecko w rodzinie jest najmądrzejsze, ale to nie jest wyłącznie sprawa genetyki. Badania przeprowadzone przez norweskiego naukowca mówią, że pierworodni mieli IQ 103, drugie dziecko 100, a trzecie 99. Najstarsi są mądrzejsi ponieważ na początku mieli niepodzielną uwagę rodziców, dostali „lepsze” geny (rodzice byli młodsi) oraz rozwijają się przekazując wiedzę młodszemu rodzeństwu.

#3. Figura


Naukowcy zauważyli korelację między obwodem w pasie a ilorazem inteligencji. Im więcej centymetrów, tym niższe IQ. Badania przeprowadzone wśród przedszkolaków pokazują, że większe BMI sprzyja słabszym wynikom w testach. Tu również dużą rolę gra środowisko, w którym dzieci się wychowują. Biedniejsi, żywiący się wysokokalorycznym, tanim jedzeniem nie zapewniają swoim dzieciom odpowiednich warunków (wycieczki do muzeów, kupowanie książek czy uprawianie sportów) do rozwoju zdolności i ćwiczenia mózgu.

#4. Masz kota


W 2014 roku przeprowadzono badanie, w którym jednym z pytań było „wolisz psy czy koty”? Osobniki, które wybrały psy, są bardziej otwarte i towarzyskie. A ci, którzy wybrali koty, osiągnęli lepsze wyniki w teście mierzącym zdolności poznawcze.

#5. Karmienie piersią


Badania z 2007 sugerują, że dzieci, które były karmione piersią są mądrzejsze niż te karmione butelką. Zostały przeprowadzone dwa niezależne badania, jedno w Nowej Zelandii, drugie w Brytanii, a wyniki obydwóch pokazały, ze dzieci karmione piersią mają IQ wyższe o średnio 7 punktów. Jednak jest to zauważalne u dzieci, które mają odpowiedni wariant genu FADS2, który kontroluje metabolizm kwasów tłuszczowych obecnych w pożywieniu.

#6. Rekreacyjne narkotyki


Teoretycznie osoby, które mają wysokie IQ powinny być rozważne, a co za tym idzie wiedzieć, że zażywanie narkotyków jest nie tylko nielegalne, ale co najmniej niezdrowe. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Cardiff udział wzięło 8 tysięcy osób. Uczeni sprawdzali IQ badanych i zadawali pytania o narkotyki. Test był przeprowadzony cztery razy: gdy badani mieli 5, 10, 16 i 30 lat. Okazało się, że kobiety z najwyższym IQ pięciokrotnie częściej sięgały po marihuanę, a najinteligentniejsi mężczyźni z badanej grupy 50% częściej zażywali amfetaminę.

#7. Leworęczność


Leworęcznych uważano dawniej za kryminalistów, a naukowcy nadal potwierdzają, że faktycznie jest więcej leworęcznych niż praworęcznych przestępców. Jeśli chodzi o badania inteligencji osób leworęcznych to okazuje się, że asymetria i podział na zadania poszczególnych półkul mózgu są u osób leworęcznych mniej wyraźne niż u praworęcznych. Obydwie półkule w mózgu mańkutów są niemal równorzędne i zachodzi między nimi bardziej intensywna komunikacja. Dlatego leworęczni są bardziej kreatywni i myślą logicznie.

#8. Wzrost


Badania przeprowadzone na tysiącach dorosłych ludzi przez uczonych z Edynburga pokazują, że ludzie wyżsi są bardziej inteligentni. Szkoci odnaleźli związek pomiędzy genami odpowiadającymi za wzrost i inteligencję. Badania przeprowadzone w Princeton dotyczyły dzieci trzyletnich. Chciano wykluczyć rolę edukacji szkolnej. I tu również okazało się, że wyższe dzieciaki lepiej sobie radziły w testach poznawczych.

#9. LiberalizmLiczne badania pokazują, że ludzie inteligentni mają liberalne poglądy. Ludzie wykształceni, profesorowie uniwersyteccy, również określają się jako lewicowcy (4 na 5 profesorów i profesorek). Inne badanie, „National Longitudinal Study of Adolescent Health”, śledzące życie ponad 20 000 jednostek na przestrzeni kilku dekad dowodzi, że IQ mocnych konserwatystów wynosi średnio 95 i jest statystycznie o 11 punktów niższe od wyników zdecydowanych liberałów.

#10. Czytanie


W 2012 roku naukowcy przebadali prawie 2000 par bliźniąt jednojajowych i okazało się, że ten z bliźniaków, który nauczył się czytać wcześniej, dużo lepiej radził sobie na testach sprawdzających umiejętności poznawcze. Osiągnęli lepsze wyniki w części werbalnej i niewerbalnej. Czytanie jest bardzo ważne dla ćwiczenia mózgu. Naukowcy przeprowadzili doświadczenie. Uczniowie dostali ten sam test do rozwiązania przed wakacjami i po nich. Te dzieci, które unikały czytania w czasie wolnym od szkoły, napisały test gorzej niż przed wakacjami.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
78

Oglądany: 140833x | Komentarzy: 108 | Okejek: 244 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.01

18.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało