Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Co (podobno) wg naukowców charakteryzuje inteligentnych ludzi?

141 009  
244   108  
Jak bez przeprowadzenia testu IQ można rozpoznać, czy dany osobnik jest mądry? Naukowcy z różnych krajów od wielu dziesięcioleci prowadzą badania i porównują wyniki. Oto kilka cech, które podobno mają inteligentni ludzie. Wierzyć czy wyśmiać - wybór należy do ciebie.

#1. Lekcje muzyki

Naukowcy twierdzą, że nauka gry na instrumencie jest bardzo dobra dla rozwoju intelektualnego. W czasie badań w 2011 roku zauważono, że inteligencja znacznie wzrosła u dzieciaków w wieku 4-6 lat już po miesiącu nauki muzyki. W 2004 roku badania pokazały, że po 9 miesiącach nauki gry IQ sześciolatków znacznie wzrosło w stosunku do rówieśników, którzy w tym czasie brali udział w zajęciach teatralnych lub nie mieli żadnych zajęć dodatkowych. Z drugiej strony, inne badania mówią, że inteligentne dzieci chętniej wybierają naukę gry na instrumentach.

#2. Najstarszy z rodzeństwa


Najstarsze dziecko w rodzinie jest najmądrzejsze, ale to nie jest wyłącznie sprawa genetyki. Badania przeprowadzone przez norweskiego naukowca mówią, że pierworodni mieli IQ 103, drugie dziecko 100, a trzecie 99. Najstarsi są mądrzejsi ponieważ na początku mieli niepodzielną uwagę rodziców, dostali „lepsze” geny (rodzice byli młodsi) oraz rozwijają się przekazując wiedzę młodszemu rodzeństwu.

#3. Figura


Naukowcy zauważyli korelację między obwodem w pasie a ilorazem inteligencji. Im więcej centymetrów, tym niższe IQ. Badania przeprowadzone wśród przedszkolaków pokazują, że większe BMI sprzyja słabszym wynikom w testach. Tu również dużą rolę gra środowisko, w którym dzieci się wychowują. Biedniejsi, żywiący się wysokokalorycznym, tanim jedzeniem nie zapewniają swoim dzieciom odpowiednich warunków (wycieczki do muzeów, kupowanie książek czy uprawianie sportów) do rozwoju zdolności i ćwiczenia mózgu.

#4. Masz kota


W 2014 roku przeprowadzono badanie, w którym jednym z pytań było „wolisz psy czy koty”? Osobniki, które wybrały psy, są bardziej otwarte i towarzyskie. A ci, którzy wybrali koty, osiągnęli lepsze wyniki w teście mierzącym zdolności poznawcze.

#5. Karmienie piersią


Badania z 2007 sugerują, że dzieci, które były karmione piersią są mądrzejsze niż te karmione butelką. Zostały przeprowadzone dwa niezależne badania, jedno w Nowej Zelandii, drugie w Brytanii, a wyniki obydwóch pokazały, ze dzieci karmione piersią mają IQ wyższe o średnio 7 punktów. Jednak jest to zauważalne u dzieci, które mają odpowiedni wariant genu FADS2, który kontroluje metabolizm kwasów tłuszczowych obecnych w pożywieniu.

#6. Rekreacyjne narkotyki


Teoretycznie osoby, które mają wysokie IQ powinny być rozważne, a co za tym idzie wiedzieć, że zażywanie narkotyków jest nie tylko nielegalne, ale co najmniej niezdrowe. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Cardiff udział wzięło 8 tysięcy osób. Uczeni sprawdzali IQ badanych i zadawali pytania o narkotyki. Test był przeprowadzony cztery razy: gdy badani mieli 5, 10, 16 i 30 lat. Okazało się, że kobiety z najwyższym IQ pięciokrotnie częściej sięgały po marihuanę, a najinteligentniejsi mężczyźni z badanej grupy 50% częściej zażywali amfetaminę.

#7. Leworęczność


Leworęcznych uważano dawniej za kryminalistów, a naukowcy nadal potwierdzają, że faktycznie jest więcej leworęcznych niż praworęcznych przestępców. Jeśli chodzi o badania inteligencji osób leworęcznych to okazuje się, że asymetria i podział na zadania poszczególnych półkul mózgu są u osób leworęcznych mniej wyraźne niż u praworęcznych. Obydwie półkule w mózgu mańkutów są niemal równorzędne i zachodzi między nimi bardziej intensywna komunikacja. Dlatego leworęczni są bardziej kreatywni i myślą logicznie.

#8. Wzrost


Badania przeprowadzone na tysiącach dorosłych ludzi przez uczonych z Edynburga pokazują, że ludzie wyżsi są bardziej inteligentni. Szkoci odnaleźli związek pomiędzy genami odpowiadającymi za wzrost i inteligencję. Badania przeprowadzone w Princeton dotyczyły dzieci trzyletnich. Chciano wykluczyć rolę edukacji szkolnej. I tu również okazało się, że wyższe dzieciaki lepiej sobie radziły w testach poznawczych.

#9. LiberalizmLiczne badania pokazują, że ludzie inteligentni mają liberalne poglądy. Ludzie wykształceni, profesorowie uniwersyteccy, również określają się jako lewicowcy (4 na 5 profesorów i profesorek). Inne badanie, „National Longitudinal Study of Adolescent Health”, śledzące życie ponad 20 000 jednostek na przestrzeni kilku dekad dowodzi, że IQ mocnych konserwatystów wynosi średnio 95 i jest statystycznie o 11 punktów niższe od wyników zdecydowanych liberałów.

#10. Czytanie


W 2012 roku naukowcy przebadali prawie 2000 par bliźniąt jednojajowych i okazało się, że ten z bliźniaków, który nauczył się czytać wcześniej, dużo lepiej radził sobie na testach sprawdzających umiejętności poznawcze. Osiągnęli lepsze wyniki w części werbalnej i niewerbalnej. Czytanie jest bardzo ważne dla ćwiczenia mózgu. Naukowcy przeprowadzili doświadczenie. Uczniowie dostali ten sam test do rozwiązania przed wakacjami i po nich. Te dzieci, które unikały czytania w czasie wolnym od szkoły, napisały test gorzej niż przed wakacjami.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
78

Oglądany: 141009x | Komentarzy: 108 | Okejek: 244 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.01

26.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało