Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawych informacji o sztucznych satelitach i antenach satelitarnych

101 813  
420   56  
Anteny satelitarne stały się nieodłącznym elementem krajobrazu. Są miejsca, w których dom może nie mieć nawet ukończonego dachu, a już wisi na nim co najmniej pięć anten. Przyjrzyjmy się więc tym mniejszym i tym większym talerzom, a także satelitom, w które są wycelowane.

#1.

Satelity poruszają się z prędkością około 29 tysięcy kilometrów na godzinę. To oznacza, że w ciągu doby pokonują dystans, który pozwoliłby na okrążenie Ziemi jakieś 14 razy po jej obwodzie. Mimo ogromnej prędkości satelity są i tak bardziej ekonomiczne niż chociażby stawiana za wzór cnót wszelakich Toyota Prius.

#2.


Większość anten satelitarnych przeznaczonych do odbioru telewizji na półkuli północnej skierowana jest na południe. Na półkuli południowej - na północ. Wynika to z tego, że satelity telekomunikacyjne umieszczone są na orbicie geostacjonarnej - 35,7 tys. kilometrów nad równikiem. Czas okrążenia Ziemi obiektu na orbicie geostacjonarnej jest równy dobie gwiazdowej, dzięki czemu w stosunku do dowolnego punktu na powierzchni naszej planety satelita pozostaje w tym samym miejscu. Dzięki temu nie trzeba co pięć minut przestawiać anteny, by odbierać sygnał telewizyjny.

#3.


Większość anten satelitarnych (nie dotyczy anten do odbioru telewizji naziemnej) wycelowana jest dokładnie w ten sam punkt - w satelity Hot Bird na pozycji 13˚E. To grupa (aktualnie trzech) satelitów Eutelsat o mocnym sygnale, z których to satelitów korzystają powszechnie stacje telewizyjne i radiowe. Zarówno nc+ jak i Cyfrowy Polsat, ale też włoskie, francuskie czy greckie platformy korzystają właśnie z "usług" satelitów Hot Bird.

#4.


Talerz anteny satelitarnej można bez większego trudu zamontować samemu (o ile nie wymaga to karkołomnych wspinaczek po dachu). Do prawidłowego ustawienia anteny wystarczy znajomość trzech kątów - kąta elewacji (odchylenia czaszy od pionu), azymutu oraz kąta nachylenia konwertera. Dokładne dane dla dowolnego miejsca na Ziemi można znaleźć na stronie www.dishpointer.com (wybierając z listy satelitów: 13E EUTELSAT 3C | EUTELSAT HOT BIRD 13B | EUTELSAT HOT BIRD 13C). Co ciekawe, są dostępne (darmowe!) aplikacje na telefony wskazujące położenie dowolnie wybranego satelity.

#5.


Typowe "domowe" anteny satelitarne mają czaszę o średnicy 80 centymetrów - tyle zazwyczaj wystarcza do stabilnego odbioru sygnału w dobrej jakości. Tymczasem największa "antena" znajduje się w Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico. Wybudowana została w 1963 roku w naturalnym zapadlisku i ma aż 305 metrów średnicy, dzięki czemu wykorzystywana jest do badań Układu Słonecznego. Pozostałe wielkie czasze w innych obserwatoriach nie przekraczają 100 metrów średnicy.

#6.


Od czasów Sputnika 1 na orbitę wystrzelono już ponad 7 tysięcy sztucznych satelitów. Po dziś dzień na orbicie znajduje się jakieś 2,5 - 3,6 tysiąca satelitów (różne źródła podają różne wartości), z czego około połowę wystrzelili Amerykanie, a około tysiąca jest obecnie wykorzystywanych. A to oznacza chyba, że urządziliśmy sobie nad głowami niezły śmietnik, nad którym nikt już nie panuje. Chociażby w 2009 roku doszło do wypadku, kiedy amerykański satelita zderzył się z rosyjskim.

#7.


Każdego roku satelity transmitują na Ziemię ogromne ilości danych. Jak ogromne? Gdyby roczny "urobek" zapisać na płytach DVD, a następnie owe płyty ułożyć jedna na drugiej, to stos wywróciłby się miałby ponad 1,5 kilometra wysokości, czyli odpowiednik 6 i pół Pałaców Kultury ustawionych jeden na drugim.

Źródła:
1, 2, 3
6

Oglądany: 101813x | Komentarzy: 56 | Okejek: 420 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało