Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 motyli o zadziwiającym wyglądzie

92 810  
263   43  
28 centymetrów, czyli - w przeliczeniu na zrozumiałe ludzkości jednostki - tyle, ile ma wysokości butelka wina. Taką rozpiętość mają skrzydła największego motyla na świecie. Przyjrzyjmy się temu właśnie i innym ciekawym motylom.

#1. Motyl Królowej Aleksandry

To właśnie największy motyl na świecie. Rozpiętość jego skrzydeł sięga nawet 28 centymetrów, podczas gdy masa ciała to zaledwie 25 gramów. Motyl Królowej Aleksandry występuje wyłącznie we wschodniej części Papui Nowej Gwinei i jako gatunek zagrożony wyginięciem objęty jest ścisłą ochroną.

#2. Uschnięty liść


Nie jest szczególnie duży - rozpiętość skrzydeł dochodzi do 11 cm - ale wyróżnia się specyficznym wyglądem. Z tego właśnie powodu Kallima inachus bywa nazywany "uschniętym liściem". Jednak nawet nie to jest najbardziej zdumiewające - ten motyl inaczej wygląda w porze deszczowej, a inaczej w porze suchej! Występuje w Azji, od Indii po Japonię.

#3. Greta oto


Wiele motyli zachwyca niepowtarzalnymi barwami skrzydeł - ten w zasadzie barwy nie ma żadnej. Jedynie brązową ramkę, wewnątrz której znajdują się przezroczyste przestrzenie. Greta oro, motyl o "szklanych skrzydłach", występuje od Meksyku po Kolumbię, ale dorosłe osobniki potrafią wybrać się na naprawdę dalekie wycieczki - niektóre widywano nawet na Florydzie.

#4. Heliconius charithonia


Zebra, tylko jakaś taka... bardziej zwiewna. Heliconius charithonia, nazywany motylem-zebrą, ma na czarnych skrzydłach białe pasy, które służą do odstraszania ewentualnych wrogów. Latająca zebra występuje w Ameryce Południowej, Środkowej i dociera bez problemu do południowych stanów USA.

#5. Morpho menelaus


To motyl, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Osiąga do 14 centymetrów rozpiętości skrzydeł o bardzo charakterystycznej, głębokiej niebieskiej barwie. Metaliczne, opalizujące skrzydła u samic mają też czarną obwódkę i kilka białych kropek. Jednak przyglądając się motylom z gatunku Morpho Menelaus dobrze jest się spieszyć - te motyle naprawdę szybko latają. Występowanie - głównie Ameryka Południowa.

#6. Lamproptera curius


Biały smoczy ogon - jak brzmi jego angielska, potoczna nazwa. Trudno powiedzieć dlaczego biały, skoro białe są tu tylko końcówki... stateczników? Cechą charakterystyczną motyla Lamproptera curius są właśnie te długie elementy z tyłu, które odróżniają go od innych owadów.

#7. Diaethria anna


Motyl z numerem startowym wytatuowanym na skrzydle? Dlaczego by nie... Wszystko pod warunkiem, że ów numer to "88". Diaethria anna występuje w Ameryce Środkowej, ale od czasu do czasu melduje się również w Teksasie.

Źródła: 1, 2, 3
1

Oglądany: 92810x | Komentarzy: 43 | Okejek: 263 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało