Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Mało znane ciekawostki z historii zespołu Lady Pank

85 428  
226   49  
Przez jednych nazywany polskim The Rolling Stones, przez innych uważany za naszą odpowiedź na The Police. A inni traktują Lady Pank jako szmirę, uważając, że najlepszym polskim zespołem jest Republika. Tak, Lady Pank to ci panowie na zdjęciu poniżej.

Zespół Żużel?

Historia zespołu rozpoczęła się w 1981 roku, kiedy to Jan Borysewicz i Andrzej Mogielnicki postanowili dać sobie spokój z Budką Suflera, rozpoczynając działalność na własną rękę. Jak wspominał Mogielnicki, początkowo zespół miał nazywać się Żużel, ale po którymś kieliszku alkoholu o czwartej nad ranem obaj panowie stworzyli obecną nazwę zespołu, korzystając z tytułu pierwszego hitu – „Małej Lady Punk”. Szybko zamieniono literę „u” na „a” i w ten sposób powstała nazwa.

Nazwę te skrytykował Marek Jackowski, który jako pierwszy dowiedział się o zmianie od samego Mogielnickiego. Przyznał on, że to się nie przyjmie.

Podbój Ameryki

Mało komu w latach 80. udawało się wyjechać na zagraniczne koncerty. Lady Pank otrzymało dwa razy szansę na „podbój Ameryki” i dwa razy się nie udało. W 1985 roku odbyła się pierwsza trasa koncertowa w USA, ale zespół nieznający języka, nie mający ambicji podbijania całego świata, skoro cała Polska ich kochała (jak wspominał Mogielnicki w jednym z wywiadów, zespół trzymał się zasady „po cholerę mam się starać, skoro tutaj jest mi dobrze”) oraz z dosyć słabo przyjętym albumem Drop Everything (będący właściwie anglojęzyczną wersją debiutanckiej płyty) nie dał rady odnieść sukcesu.W 1988 roku Lady Pank zaproponowano granie supportu dla... Madonny (zespół odmówił). Na tym jakieś szanse na sukces w Ameryce się skończyły. Po trasie w Ameryce zespół prawie rozpadł się, basista Paweł Mścisławski zamieszkał w Ameryce i rozpoczął pracę jako kierowca tira, zaś Panasewicz i Borysewicz w jednym z wywiadów opowiedzieli, że podczas tego pobytu Mścisławski o mało nie został basistą w zespole Bon Jovi, tylko zapomniał języka w gębie, gdy spotkał samego lidera grupy.

Skandal z 1986

Rzucanie butelkami w stronę fanów nie było aż takim skandalem co striptiz Jana Borysewicza w 1986 roku. Smaczku dodaje fakt, iż koncert odbył się 1 czerwca we Wrocławiu, przez co wiele dzieciaków mogło na własne oczy zobaczyć przyrodzenie Borysewicza. Fani Lady Pank nieoficjalnie mówią, że Borysewicz dał się sprowokować antyfanom i po prostu chciał jakoś odreagować. Początkowo Borysewicz mówił, że był to protest przeciwko komunistom (co wydaje się dziwne, gdyż wielu uważało Lady Pank za „pupilki władz”, zaś złośliwi twierdzą, że pierwszy protest song przeciwko władzy powstał w 2007 roku i był skierowany przeciwko braciom Kaczyńskim), ale wkrótce przyznał, że zrobił coś głupiego pod wpływem alkoholu. Borysewicza skazano na 3 miesiące więzienia, ale w wyniku amnestii nigdy nie trafił za kratki. Poniżej fragment rozmowy z Borysewiczem na temat skandalu:Bardzo dużą ciekawostką jest okładka albumu LP3, na którym znalazł się rysunek Pawła Mścisławskiego z ludzikiem ze zdjętymi spodniami. Projekt okładki powstał kilka tygodni przed incydentem:

Co ma wspólnego Maria Koterbska i Lady Pank?

Lady Pank bardzo rzadko gra covery. W 1984 roku Lady Pank zarejestrował utwór „Augustowskie noce” z repertuaru Marii Koterbskiej. Piosenka miała swoje 5 minut, pojawiła się na liście przebojów Programu 3 PR. Lady Pank wystąpił podczas recitalu Marii Koterbskiej, gdzie wykonano ten utwór. Panasewicz wręczył pani Marii kwiaty oraz uprzedził ją o jednej zmianie w teście (z oryginalnego fragmentu Ty przechowasz tę muszelkę Panas zastąpił muszelkę butelką).

Historia „Sztuki latania”

Piosenka ta jako jedna z nielicznych powstała w oparciu o prawdziwą historię. Podczas jednej z rozmów po zakończeniu nagrań nad drugim albumem, „Ohydą”, Janusz Panasewicz powiedział Andrzejowi Mogielnickiemu, że coraz bardziej nie daje rady śpiewać w zespole, zaś jego życie to tylko „studio, praca i hotel”. Na podstawie tej wypowiedzi Andrzej Mogielnicki napisał tekst do „Sztuki latania”, Borysewicz dodał muzykę i w ten sposób powstał utwór, który 11 tygodni znajdował się Liście Przebojów Programu III Polskiego Radia.

Oprócz bardzo popularnej polskojęzycznej wersji powstała też anglojęzyczna. Wersja po angielsku nie odniosła sukcesu oraz nie została dotychczas wydana na żadnym albumie. Na YouTube znalazło się nagranie z anglojęzyczną „Sztuką latania”, choć niestety jest w słabej jakości (jak wiele innych amatorskich nagrań za komuny):Niebawem przedstawię drugą część ciekawostek.

Źródła:
1, 2, 3, 4.

Oglądany: 85428x | Komentarzy: 49 | Okejek: 226 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.01

17.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało