Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Nadzwyczajne i mało znane skarby oraz zabytki, które kryją muzea całego świata VIII

100 090  
554   43  
Dzisiaj między innymi prezent na 50. urodziny Hitlera, ostatnie menu z Titanica oraz "Diabelska Biblia".

#1. Szacowany na 2000 lat tracki rydwan wraz ze szkieletami koni, znaleziony podczas prac wykopaliskowych na terenie dzisiejszej Bułgarii

#2. Rycerz z brązu - europejska zabawka z XIII wieku


#3. Jedna z dwóch znanych skrzyń z herbatą, które przetrwały "herbatkę bostońską"


Herbatka bostońska (The Boston Tea Party) – protest polityczny mieszkańców Bostonu w ówczesnej Kolonii Zatoki Massachusetts przeciwko polityce fiskalnej metropolii. Jeden z wczesnych epizodów rewolucji amerykańskiej.

16 grudnia 1773 r. w porcie w Bostonie członkowie konspiracyjnej organizacji patriotycznej Synowie Wolności wdarli się na statki należące do Kompanii Wschodnioindyjskiej i zniszczyli cały ładunek herbaty, wyrzucając go do wody.

#4. Najstarszy znany zegar wodny (klepsydra), znaleziony w egipskim Karnaku, ok. 1400 r. p.n.e.


#5. Złoty pierścień z wyrytymi runami, znaleziony w angielskim hrabstwie Kumbria, późny okres anglosaski


#6. Róg myśliwski wykonany z rogu jednego z ostatnich żyjących na świecie turów (padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1620 r.)


Oprawiony w pozłacane srebro i opatrzony napisem "Róg turzy ostatniego turu z Puszczy Sochaczewskiej od wojewody rawskiego Stanisława Radziejowskiego na ten czas starosti sochaczewskiego r. 1620". Dar dla króla Polski Zygmunta III Wazy. Skradziony podczas potopu szwedzkiego.

#7. Rzymska łódź z I w. znaleziona we Francji


Była to łódź do handlu rzecznego, ma 31 m długości.

#8. Model niemieckiego muzeum Haus der Kunst (dosł. "Dom Sztuki") wykonany ze złota. Prezent na 50. urodziny Adolfa Hitlera od Hermana Göringa


#9. Para podczas stosunku, figurka z Peru z okresu 1100-1500 r.
#10. Włoska zbroja z XVI w. autorstwa mistrza płatnerstwa Pompeo della Cesa


#11. Ostatnie menu z Titanica z soboty 14 kwietnia 1912 roku


Na liście jest 40 potraw do wyboru. Między innymi jagnięce kotlety z rusztu, jajka a la Argenteuil, rosół Fermier, kurczak a la Maryland, galantyna z kurczaka, wędzone sardynki, gorgonzola, marynowany krowi język czy pudding Custard.

Menu przetrwało dzięki jednej z pasażerek - Ruth Dodge, żonie lekarza Washingtona Dodge'a. Schowała je do torebki, kiedy na jednej z łodzi ratunkowych opuszczała transatlantyk.

#12. Galijski silos zbożowy z V w. p.n.e., zawierający ludzkie szkielety


Znalezienie się w silosie ze zbożem jest bardzo niebezpieczne, gazy i pył utrudniają oddychanie, a człowiek bardzo szybko się zapada.

#13. Codex Gigas, znany również jako "Biblia Diabła" lub "Diabelska Biblia" - największy istniejący średniowieczny manuskrypt na świecie. Rękopis powstał na początku XIII wieku w Czechach, w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach


Przekazuje tekst Starego i Nowego Testamentu oraz szereg pozabiblijnych dodatków, wśród nich dzieła Józefa Flawiusza, Kronikę Czechów Kosmasa oraz traktaty medyczne. W tekście biblijnym dla krytyków tekstu cenny jest tekst Dziejów Apostolskich oraz Apokalipsy św. Jana. Kodeks słynie z dwóch rzeczy: uchodzi za największy rękopis w Europie oraz z wizerunku diabła.

Zgodnie z legendą skryba był mnichem, który złamał regułę zakonną i został skazany na zamurowanie żywcem. By uniknąć wykonania tej surowej kary, obiecał, że stworzy na wieczną chwałę klasztoru księgę zawierającą całą ludzką wiedzę w ciągu jednej nocy. Blisko północy zdał sobie sprawę, że nie zdąży samodzielnie ukończyć tego zadania, więc sprzedał duszę diabłu w zamian za pomoc. Diabeł dokończył manuskrypt w ciągu jednej nocy, a mnich dodał obrazek diabła z wdzięczności za jego pomoc.

#14. Suknia szwedzkiej królowej Zofii Magdaleny Oldenburg, którą miała na sobie podczas koronacji swego męża, Gustawa III, w 1772 r.


#15. Hełm elitarnego nordyckiego wojownika z czasów epoki Vendel (przed wikingami), ok. 550-790 r.


<<< W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 100090x | Komentarzy: 43 | Okejek: 554 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.03

27.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało