Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 koszmarnych kościołów, dla których święty od architektury nie miał litości

122 860  
218   140  
Architektura sakralna też miewa gorsze dni, a 7 poniższych przypadków (wypadków?) dobitnie o tym świadczy.

#1. Kappal Matha, Uvari

Gdyby religia smoleńska miała własne świątynie... no dobra, nieważne. Kościół Kappal Matha w Uvari, znajdujący się nad Zatoką Bengalską, został zmontowany (bo zbudowany to chyba zbyt duże słowo), kiedy zniszczeniu uległ poprzedni kościół. A że pod ręką akurat znajdował się kawałek łodzi i samolot, to... dlaczego by nie?

#2. Santa Monica, Madryt


Skrzyżowanie Titanica ze stodołą to dzieło, które powstało niedawno w Madrycie. Wbrew pozorom projektowało je nie pijane dziecko w The Sims, a uznani architekci z Vicens & Ramos. Podobno zaakceptowano dopiero trzeci projekt kościoła. Wobec tego pierwsze dwa musiały być naprawdę udane...

#3. Greater New Light, Los Angeles


Kościół pod wezwaniem ryżowego wafla? Bynajmniej. To kościół pewnego postępowego odłamu baptyzmu, który wziął sobie za cel "unowocześnianie" religii. Wyszło jak wyszło - wszyscy widzą. Ale zgodnie z tradycją wszelkich przeciwników karykaturalnej świątyni odsądza się od czci i wiary, uznając ich za antykościelnych. Zaskoczenie? Gdyby więc ktoś miał ochotę pomodlić się w wielkim waflu, ma ku temu okazję w Los Angeles.

#4. Sacred Heart, Northampton


Kościół rzymskokatolicki w piramidzie? Ależ nie, absolutnie nie ma w tym nic zdrożnego. Ten oto wynalazek nie znajduje się wbrew pozorom ani w Egipcie, ani w Karpaczu. Stoi w Weston Favell w Anglii, a malowidła w jego wnętrzu zdradzają, skąd J.K. Rowling wzięła pomysł na dementorów. Tak, piramida to w tym przypadku tylko początek nieszczęścia.

#5. Couvent Sainte-Marie de La Tourette, Eveux


Budynek równie urodziwy co łódzka Akademia Sztuk Pięknych, powstał w latach 60., natomiast w latach 80. poddano go renowacji. I mimo tych wszystkich wysiłków wciąż wygląda jak niedoszły wieżowiec, na budowę którego zabrakło pieniędzy. Ale akurat we Francji od długiego czasu szczególnej wagi do kościołów nie przywiązywano.

#6. Bazylika Matki Bożej z Guadalupe, Mexico City


U nas jedne rekolekcje na Narodowym i tyle krzyku... A w Meksyku stawiają kościoły o kształcie i rozmiarze stadionu. Pierwszy kościół wybudowany w tym miejscu był nad wyraz skromny, zrobiony z cegieł suszonych na słońcu. Jednak kolejne wieki przynosiły regularne rozbudowy, by pomieścić miliony pielgrzymów. I tak pod koniec XIX wieku powstało... to.

#7. Santo Volto, Turyn


Mimo że kościół ten wygląda jak wielka fabryka, "Santo Volto" nie znaczy bynajmniej "pod wezwaniem św. Wolta i wielkich napięć". Co ciekawe, świątynia ta powstała niemal pod samym nosem szefa - z Turynu, gdzie stanął kościół Santo Volto, do Watykanu jest zaledwie 600 kilometrów.

Źródła: 1, 2, 3
19

Oglądany: 122860x | Komentarzy: 140 | Okejek: 218 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.10

20.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało