Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

15 wynalazków, których przeznaczenia trudno się domyślić

287 518  
758   35  
Pomysłowość ludzka nie zna granic i na przestrzeni wieków wymyślaliśmy takie patenty, że w pale się nie mieszczą. Większość z nich odeszła już w zapomnienie, inne w mniej lub bardziej zmienionej formie przetrwały. Jak to się zaczęło? Czy wpadlibyście na takie zastosowanie tych przedmiotów?

#1. Ubranie stosowane na Syberii do polowań na niedźwiedzie.#2. Belgijski wynalazek do testowania jakości prochu strzelniczego, stopień wychylenia wskaźnika pozwalał ocenić ciśnienie przy wystrzale.

#3. Urządzenie służące do demonstracji działania gałek ocznych u człowieka, z odwzorowaniem istotnych mięśni nimi poruszającymi.

#4. Żetony do płacenia za usługi pań do towarzystwa w burdelach na Dzikim Zachodzie, dzięki nim pracownice nie miały możliwości okradania swoich pracodawców ukrywając zarobioną gotówkę.

#5. Pierwsza wersja kart kredytowych - swój patyczek miał sprzedawca i klient, wspólnie robili nacięcia symbolizujące dług. Po spłaceniu długu patyczki były niszczone.

#6. Schandflöte - flet wstydu - w Niemczech w XVI-XVII w. używano go do karania kiepskich muzyków oraz jako karę za niektóre drobne przewinienia pospolite.

#7. Podręczny zestaw łowcy wampirów - zawartość jest dość oczywista, należy tylko pamiętać, że nie jest to filmowy gadżet czy pamiątka z wycieczki, ale na poważnie sprzedawany produkt.

#8. Pułapka na pchły, wewnątrz której umieszczano kawałek materiału nasączony na przykład miodem czy krwią. Pułapki noszono pod ubraniem lub jako ozdobne wisiorki.

#9. Laleczka, na której kobiety mogły pokazać lekarzowi gdzie mają dolegliwości, nie rozbierając się i unikając dotykania przez lekarza.

#10. Skrobaczka do czyszczenia ciała z czasów Imperium Rzymskiego. Kiedy nie było mydła czy szamponu skrobaczki pozwalały usunąć więcej brudu niż sama woda.

#11. Urządzenie do przewidywania burz. Dr George Merriweather z Anglii, który żył w XIX w., odkrył, że tuż przed burzą pijawki zaczynają okazywać niepokój. W widocznych buteleczkach wypełnionych wodą umieszczano pijawki, a przez zatyczkę przepuszczony był sznurek, na którym w środku umieszczano kawałek kości. Z drugiej strony sznurki były dowiązane do młoteczka. Kiedy zbliżała się burza, pijawki zaczynały się wspinać po ściankach i trącały kość, co powodowało, że młoteczek zaczynał uderzać w dzwonek.

#12. XIX-wieczny toster.

#13. Ekstraktor pocisków. Założenia były szczytne, ale praktyka nie najlepsza. Z powodu braku środków znieczulających i odkażających pacjenci często umierali z powodu szoku lub infekcji, mimo usunięcia pocisku.

#14. Domowy alarm - w XIX wieku plagą były włamania do domów w czasie gdy domownicy smacznie spali, nie było wszakże wtedy skomplikowanych zamków. Taki alarm postawiony przy drzwiach był niezwykle skuteczny, gdy otwierane drzwi zahaczały o wystający element powodował on uruchomienie wbudowanego dzwonka.

#15. Sztuczna pijawka - lecznicze właściwości upuszczania krwi do dziś przez wielu są uznawane za skuteczną terapię. W przypadku braku prawdziwych pijawek takie urządzenie miało pomagać w leczeniu.
7

Oglądany: 287518x | Komentarzy: 35 | Okejek: 758 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.10

04.10

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało