Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

15 wynalazków, których przeznaczenia trudno się domyślić

286 494  
757   35  
Pomysłowość ludzka nie zna granic i na przestrzeni wieków wymyślaliśmy takie patenty, że w pale się nie mieszczą. Większość z nich odeszła już w zapomnienie, inne w mniej lub bardziej zmienionej formie przetrwały. Jak to się zaczęło? Czy wpadlibyście na takie zastosowanie tych przedmiotów?

#1. Ubranie stosowane na Syberii do polowań na niedźwiedzie.#2. Belgijski wynalazek do testowania jakości prochu strzelniczego, stopień wychylenia wskaźnika pozwalał ocenić ciśnienie przy wystrzale.

#3. Urządzenie służące do demonstracji działania gałek ocznych u człowieka, z odwzorowaniem istotnych mięśni nimi poruszającymi.

#4. Żetony do płacenia za usługi pań do towarzystwa w burdelach na Dzikim Zachodzie, dzięki nim pracownice nie miały możliwości okradania swoich pracodawców ukrywając zarobioną gotówkę.

#5. Pierwsza wersja kart kredytowych - swój patyczek miał sprzedawca i klient, wspólnie robili nacięcia symbolizujące dług. Po spłaceniu długu patyczki były niszczone.

#6. Schandflöte - flet wstydu - w Niemczech w XVI-XVII w. używano go do karania kiepskich muzyków oraz jako karę za niektóre drobne przewinienia pospolite.

#7. Podręczny zestaw łowcy wampirów - zawartość jest dość oczywista, należy tylko pamiętać, że nie jest to filmowy gadżet czy pamiątka z wycieczki, ale na poważnie sprzedawany produkt.

#8. Pułapka na pchły, wewnątrz której umieszczano kawałek materiału nasączony na przykład miodem czy krwią. Pułapki noszono pod ubraniem lub jako ozdobne wisiorki.

#9. Laleczka, na której kobiety mogły pokazać lekarzowi gdzie mają dolegliwości, nie rozbierając się i unikając dotykania przez lekarza.

#10. Skrobaczka do czyszczenia ciała z czasów Imperium Rzymskiego. Kiedy nie było mydła czy szamponu skrobaczki pozwalały usunąć więcej brudu niż sama woda.

#11. Urządzenie do przewidywania burz. Dr George Merriweather z Anglii, który żył w XIX w., odkrył, że tuż przed burzą pijawki zaczynają okazywać niepokój. W widocznych buteleczkach wypełnionych wodą umieszczano pijawki, a przez zatyczkę przepuszczony był sznurek, na którym w środku umieszczano kawałek kości. Z drugiej strony sznurki były dowiązane do młoteczka. Kiedy zbliżała się burza, pijawki zaczynały się wspinać po ściankach i trącały kość, co powodowało, że młoteczek zaczynał uderzać w dzwonek.

#12. XIX-wieczny toster.

#13. Ekstraktor pocisków. Założenia były szczytne, ale praktyka nie najlepsza. Z powodu braku środków znieczulających i odkażających pacjenci często umierali z powodu szoku lub infekcji, mimo usunięcia pocisku.

#14. Domowy alarm - w XIX wieku plagą były włamania do domów w czasie gdy domownicy smacznie spali, nie było wszakże wtedy skomplikowanych zamków. Taki alarm postawiony przy drzwiach był niezwykle skuteczny, gdy otwierane drzwi zahaczały o wystający element powodował on uruchomienie wbudowanego dzwonka.

#15. Sztuczna pijawka - lecznicze właściwości upuszczania krwi do dziś przez wielu są uznawane za skuteczną terapię. W przypadku braku prawdziwych pijawek takie urządzenie miało pomagać w leczeniu.
7

Oglądany: 286494x | Komentarzy: 35 | Okejek: 757 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.01

17.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało