Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

14 sposobów, by poprawić pracę mózgu

165 388  
483   40  
O mózg należy dbać jak o żaden inny organ w naszym ciele. Oczywiście nie przez łykanie cudownych suplementów diety lub tabletek z reklamy. Wystarczy zastosować poniższe rady.

#1. Sport

Ruch i ćwiczenia siłowe poprawiają krążenie w organizmie, a na tym zyskuje także mózg. To właśnie na niego w pierwszej kolejności pozytywnie wpływają ćwiczenia na siłowni lub bieganie. Zajęcia te pobudzają wydzielanie dopaminy i serotoniny, dzięki czemu mamy lepsze samopoczucie, myślimy bardziej logicznie i szybciej wykonujemy czynności.

#2. Efekt lewej ręki


Świetnym sposobem na pobudzenie mózgu jest robienie codziennych czynności inaczej, np. lewą ręką, jeśli jesteśmy praworęczni. Nawet tak błaha rzecz jak gaszenie światła lewą ręką lub szczotkowanie nią zębów sprawi, że nasz mózg wyłączy „tryb automatyczny”.

#3. Czytanie


Akurat tego sposobu chyba wszyscy się spodziewali. Największą zaletą czytania nie jest tylko fakt, że nasz mózg wtedy po prostu pracuje, ale także to, że przyswajamy nową wiedzę.

#4. Próbowanie nowych potraw


Robi się coraz przyjemniej. W końcu mamy wymówkę, by zajrzeć do nowej egzotycznej restauracji albo spróbować swoich sił w samodzielnym przygotowywaniu oryginalnych potraw. Ucztując pobudzimy nasze kubki smakowe, poszerzymy własne horyzonty i poprawimy sobie nastrój.

#5. Krzyżówki


Rozwiązywanie krzyżówek pozwoli utrzymać mózg w świetnej formie. Wystarczy kilka minut jadąc autobusem do pracy. Oprócz oczywistej zalety dla mózgu lepiej też zniesiemy stanie w porannych korkach.

#6. Zagadki logiczne


Udowodniono, że rozwiązywanie zagadek logicznych pozytywnie wpływa na efektywność pracy i kreatywność. Zbliża się deadline, a projekt wciąż nie gotowy? Może trzeba było ćwiczyć mózg.

#7. Nauka języków obcych


Ucząc się języków obcych nie tylko zdobywamy umiejętność porozumiewania z innymi ludźmi, ale także lepiej poznajemy własny język, poszerzamy zasób słownictwa i poznajemy mechanizmy komunikacji. Nauka języka to także poznawanie obcej kultury i historii świata. Innymi słowy, stajemy się po prostu mądrzejsi.

#8. Efekt Mozarta


Muzyka klasyczna pobudza te obszary mózgu odpowiedzialne za umiejętność radzenia sobie z matematyką. Potwierdziły to badania przeprowadzone w latach 50. Pokazały one, że słuchanie dzieł Mozarta pomaga lepiej rozwiązywać zadania matematyczne i przestrzenne. Muzyka klasyczna to skomplikowany system matematyczny, a kompozycje Mozarta charakteryzują się wyjątkową symetrią konstrukcji.

#9. Długopis i notatnik


Zapisujcie swoje plany i uwagi w notatniku. Dzięki temu przestaniecie zapominać o ważnych rzeczach i o wiele większe jest prawdopodobieństwo, że zrealizujecie to, co założyliście.

#10. Pijcie mniej alkoholu


No i już nie jest tak miło. Wszyscy wiemy (chociaż czasem staramy się wyprzeć to z naszej świadomości), że od alkoholu dostaje się małpiego rozumu. Wystarczy przeczytać lokalną prasę po weekendzie. Alkohol jest dla mądrych ludzi, nie dla baranów. Mądry pije mało.

#11. Uprawiajcie seks


Do tego nikogo nie trzeba zachęcać, ale z kronikarskiego obowiązku odnotujemy, że seks, podobnie jak sport, poprawia zdolności umysłowe ludzi.

#12. Nie oglądajcie tv


Najkorzystniej byłoby w ogóle wyrzucić z domu telewizor, ale jeśli nie wyobrażacie sobie swojego życia bez niego, to chociaż nie oglądajcie rażąco głupich programów (czyli w zasadzie niewiele wam zostanie z oferty współczesnej telewizji). Podobną radę warto zastosować także do prasy i internetu. Tak, tak, zaraz ktoś napisze w komentarzach, że nie należy też czytać głupich artykułów na Joe :)

#13. Uczcie się nowych rzeczy


Krótka pika: jeśli jesteście programistami lub twórcami stron internetowych, spróbujcie czegoś z przeciwległego bieguna, np. stolarki. Takie hobby nie tylko pozwoli zdobyć nowe umiejętności, ale także da umysłowi odpocząć, oderwać się od codziennych zadań.

#14. Poznawajcie nowe słowa


Statystyczny człowiek ma w swoim zasobie średnio około 4000 słów. Pierwszoklasista – połowę mniej, a absolwent uczelni wyższej powinien mieć ich około 10 000. Szacuje się, że prawdziwi erudyci znają nawet 50 000 słów… Nie musisz znać aż tylu, ale każde nowe słowo usprawnia pracę mózgu, nie mówiąc już o tym, że w przeciwieństwie do rządzących nami parchów będziecie mogli inteligentnie prowadzić dyskusje i spory.
7

Oglądany: 165388x | Komentarzy: 40 | Okejek: 483 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało