Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Niedoceniane przez turystów niesamowitości indyjskiej architektury - studnie schodkowe

46 301  
367   20  
Wielu słyszało o indyjskich świątyniach, grobowcach i fortach, ale nieliczna garstka wie o wyjątkowym rodzaju budowli, dla których warto tam pojechać. Są to ogromne i głębokie studnie schodkowe, które łatwo ominąć przechodząc blisko i sądząc, że to zwykły budynek. Kiedy Victoria Lautman, dziennikarka z Chicago, po raz pierwszy zobaczyła taką studnię, postanowiła odwiedzić ich jak najwięcej i przybliżyć je światu.

#1.


W Indiach większość roku jest gorąca i sucha, jedynie z przerwą na porę monsunową obfitującą w deszcze. W kraju zbudowano tysiące takich studni, których zadaniem było magazynowanie wody w porze monsunowej, aby można było z niej korzystać przez pozostały okres roku.

#2.


Pierwsze takie konstrukcje powstały pomiędzy II i IV wiekiem. Woda zebrana w nich przez kilka tygodni monsunów musiała wystarczyć lokalnej społeczności na długie miesiące suszy. Służyła nie tylko do picia, ale również do kąpieli, nawadniania pól, była używana na potrzeby gospodarstw i pojenia zwierząt.

#3.


Przez kolejne setki lat studnie ewoluowały do ogromnych budowli, które mogły pomieścić duże ilości wody i jednocześnie obsłużyć setki chętnych. Początkowo były to po prostu głębokie dziury, sięgające nawet poniżej 30 metrów, ze wzmocnionymi ścianami. W XI w. były to już piękne konstrukcje z niezliczoną ilością schodów, balkonów i arkad. Schody umożliwiały dotarcie do tafli wody niezależnie od tego ile czasu minęło od ostatniego deszczu. W czasie pory deszczowej studnie wypełniały się nawet po same brzegi i tak przez kolejne wieki poziom wody wielokrotnie podnosił się i opadał.

#4.


Kolejne piętra studni pełniły wiele zadań - wraz ze zmianami poziomu wody umożliwiały łatwiejszy dostęp do niej, zapewniały cień użytkownikom, ale jednocześnie zacieniały wodę, co spowalniało parowanie. Cała konstrukcja musiała być niezwykle wytrzymała, gdyż kiedy studnia była wypełniona na dużych głębokościach panowało ogromne ciśnienie, które oddziaływało na ściany. Dlatego też studnie najczęściej zwężały się od góry w głąb.

#5.


Studnie schodkowe są niejako odwróceniem pomysłu wież wodnych stosowanych w wielu innych rejonach świata. Mimo imponujących rozmiarów konstrukcji podziemnej na powierzchni łatwo je przeoczyć, gdyż znajdują się tam nieraz jedynie niewielkie domki.

#6.


Studnie budowano w wioskach i miastach, ale z czasem zamożniejsi Hindusi mogli sobie pozwolić na prywatne studnie. Kopano je również w pobliżu uczęszczanych szlaków, aby podróżnicy i pielgrzymi mieli możliwość znalezienia ochłody i napełnienia zbiorników na wodę. Mógł z nich korzystać każdy potrzebujący, niezależnie od płci, wyznania czy stanu majątkowego.

#7.




#8.




#9.




#10.




#11.




Oglądany: 46301x | Komentarzy: 20 | Okejek: 367 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało