Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

20 ciekawostek o Rosji

131 387  
378   80  
Rosja nie ma ostatnio dobrej passy. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko kraj, gdzie odradzają się najczarniejsze czasy ZSRR i buldożerami rozjeżdża się żywność. To także kraj zabytków, niezniszczonej przyrody i pomysłowych ludzi.

#1. Wenecja północy

W Sankt Petersburgu jest więcej mostów niż w Wenecji. Pod względem ilości kanałów i mostów bardziej odpowiednie wydaje się nazywanie dawnej rosyjskiej stolicy północną Wenecją, a Wenecję południowym Petersburgiem.

#2. 13 mórz


Rosja to jedyne państwo na świecie, którego brzegi oblewa aż 13 mórz.

#3. Ural


Ural to najstarsze góry na naszej planecie. Na terenie wsi Aleksandrowka znajduje się góra Karandasz, której wiek szacuje się na 4 miliardy lat. Sama góra to zaledwie pagórek – liczy raptem 600 metrów wysokości i trochę zadziwia fakt, że jeszcze nie została zniszczona przez wiatr i wodę.

#4. Kreml


Moskiewski Kreml to największa średniowieczna twierdza, która zachowała się do naszych czasów. Łączna długość murów to aż 2235 metrów.

#5. Syberia


Powierzchnia Syberii wynosi 9 milionów 734 tysiące kilometrów kwadratowych, czyli 9% całej powierzchni lądu na Ziemi.

#6. Kałasznikow


To, że karabinek Kałasznikowa jest najbardziej popularną bronią na świecie nikogo nie dziwi. Ale czy wiedzieliście, że liczba egzemplarzy tego karabinka na świecie przewyższa liczbę wszystkich innych karabinków razem wziętych?

#7. Iwan Groźny


Wbrew powszechnej opinii, Iwan Groźny nie był aż tak groźny. Wtedy, przy takich samych rozmiarach zachodniej Europy i Rosji, car skazał na śmierć 100 razy mniej ludzi niż europejscy władcy. Liczbę skazanych w Rosji szacuje się na około 3-4 tysiące, a w Europie 300-400 tysięcy.

#8. Sushi


Sushi jest bardziej popularne w Rosji niż w Japonii.

#9. Tajne miasta


W Rosji jest co najmniej 15 tajnych miast. Nie ma ich na mapach, nie wiodą do nich oznakowane drogi, a obcokrajowcy nie mogą się do nich nawet zbliżyć.

#10. Dacza


Dacza to typowo rosyjskie zjawisko. W każdym innym europejskim języku nazywa się tak samo. Pierwsze dacze pojawiły się za panowania Piotra Wielkiego, który wydzielał zasłużonym poddanym kawałki ziemi poza miastem. Stąd i nazwa dacza – otrzymane w darze, od czasownika dawat (dawać). Oczywiste jest, że pierwsze dacze mogli mieć jedynie najbardziej zasłużeni i najbardziej bogaci obywatele, ale pod koniec XIX wieku taki luksus był już osiągalny dla ludzi o różnym stanie majątkowym.

#11. Romanowowie


Każdy monarcha z dynastii Romanowów zostawiał swojemu następcy kraj większy terytorialnie, niż sam go otrzymał.

#12. Alkohol


Za panowania Iwana Groźnego zawartość alkoholu w popularnych napojach wynosiła od 1 do 6 procent. Wino, podobnie jak w starożytnej Grecji, mieszano z wodą. Rosjanie pili z okazji świąt, ale nie częściej niż dwa razy w miesiącu.

#13. Broń


Do 1917 roku każdy Rosjanin mógł legalnie kupić rewolwer w sklepie tak łatwo, jak teraz kupuje się bochenek chleba. Dopiero bolszewicy rozbroili naród.

#14. Czelabińsk


Połowa Czelabińska położona jest na Uralu, a druga na Syberii. W herbie miasta widnieje wielbłąd. Skąd wielbłąd w Rosji? Otóż 200 lat temu Czelabińsk był na szlaku handlowym i często wjeżdżały do niego karawany na wielbłądach.

#15. Rezerwaty


W Rosji znajdują się 103 rezerwaty, 43 parki narodowe i 70 „zakazników”, czyli tereny, na których ochroną objęte są tylko rośliny lub tylko zwierzęta, ewentualnie konkretne gatunki. Łączna powierzchnia terenów objętych ochroną przyrody wynosi prawie 600 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli około 4% terytorium kraju.

#16. Matrioszki


Matrioszka nie jest tradycyjnym wytworem kultury ludowej lub rzemieślniczej. Ta zabawka powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Wymyślił ją zabawkarz Wasilij Zwiozdoczkin, a sprytni rosyjscy kupcy zaprezentowali ją jako staroruską zabawkę na Światowych Targach w Paryżu w 1900 r. Wyrób otrzymał wtedy brązowy medal w kategorii „Zabawka” i stał się jednym z symboli Rosji.

#17. Dzień Poczęcia


W 2005 roku gubernator Uljanowska Sergiej Morozow ogłosił 12 września Dniem Poczęcia (oficjalnie „Dzień stosunków rodzinnych”) i ustanowił go dniem wolnym od pracy. Mieszkańcy miasta wzięli sobie do serca nowe święto i w czerwcu 2006 roku zanotowano tutaj dwukrotny wzrost urodzeń.

#18. Psy w metrze


Moskiewskim metrem poruszają się bezdomne psy, które doskonale wiedzą gdzie wysiąść, by zjeść coś dobrego.

#19. Prawo uwłaszczeniowe


Rosja nigdy nie znała niewolnictwa w swoim pierwotnym znaczeniu. Okres najbardziej rozwiniętej formy prawa feudalnego trwał tutaj krócej niż np. w Anglii i większości innych europejskich krajów. Co więcej, nigdy nie była ona tak ostra jak w Europie. Na mocy reformy uwłaszczeniowej z 1861 roku rosyjscy chłopi uzyskali wolność osobistą. Niewolnictwo w USA zostało zniesione w 1865 roku.

#20. Jekaterynburg



W 2002 roku Jekaterynburg wszedł do grona 12 idealnych miast świata według UNESCO.
14

Oglądany: 131387x | Komentarzy: 80 | Okejek: 378 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.04

16.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało