Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

23 zwyczajne zachowania, które w niektorych krajach są uznawane za obraźliwe

401 173  
768   153  
Wybierając się w podróże po świecie warto wcześniej poznać zasady obowiązujące w rejonie, do którego jedziemy. Mimo że pewne zachowania wydają się nam oczywiste i jednoznaczne, okazuje się, że przez ludzi z innych kręgów kulturowych mogą być rozumiane zupełnie na opak.


Napiwki


W Japonii i Korei Południowej zostawianie napiwku uznawane jest za obrazę. Pracownicy uważają, że za swoja pracę dostają godną pensję a wykonywana praca jest ich dumą, więc nie potrzebują dodatkowych datków.

W taksówce


W Australii, Nowej Zelandii, niektórych częściach Irlandii, Szkocji i Holandii uznawane jest za nieuprzejme nie zajęcie miejsca obok kierowcy taksówki. Siadanie z tyłu uważa się za wywyższanie się.


Kciuk w górę


Na Środkowym Wschodzie, Ameryce Łacińskiej, zachodniej Afryce, Rosji i Grecji uniesiony kciuk ma takie samo znaczenie jak dla nas pokazanie środkowego palca.

Śmiech z otwartymi ustami


W Japonii śmiech ukazujący zęby uznawany jest za "koński" i niekulturalny, jak dla nas głośne jedzenie z otwartymi ustami.

Turyści z Ameryki


W Ameryce Południowej uważa się za obraźliwe jeśli turysta z USA przedstawia się, że jest z Ameryki. Jest to niemile widziane, gdyż sugeruje, że tylko USA jest "prawdziwą Ameryką", a Ameryka Południowa nią nie jest.

Nieznaczne spóźnienie


W wielu krajach, jak w Niemczech, niedopuszczalne jest nawet minimalne spóźnienie. Uważa się tam, że jeśli ktoś każe na siebie czekać oznacza to, że według niego jego czas jest cenniejszy od czasu innych.

Bycie punktualnym


Z kolei w krajach Ameryki Łacińskiej, szczególnie w Argentynie, za nieuprzejme uznaje się przychodzenie na zaproszenie dokładnie na czas.


Trzymanie ręki w kieszeni


Trzymanie jednej ręki w kieszeni w Turcji uznaje się za aroganckie, podobnie w niektórych krajach azjatyckich.

Natychmiastowe otwieranie prezentu


W większości krajów Azji, szczególnie w Chinach i Indiach, rozrywanie prezentu natychmiast po jego otrzymaniu na oczach wręczającego jest zachowaniem niekulturalnym i wskazuje na chciwość.

Dresy, klapki itp.


W wielu krajach europejskich, czy w Japonii, noszenie na ulicy klapek, dresów czy pomiętego ubrania uznaje się za bardzo niechlujne.

Przyprawianie jedzenia


W krajach słynących ze smacznej kuchni, na przykład Francji, Włoszech, Hiszpanii czy Japonii, proszenie o przyprawy przy posiłku oznacza, że niewystarczająco doceniasz starania szefa kuchni. Jeśli nie ma ich na stole, lepiej o nie nie prosić.


Pokazywanie spodu stóp


W kraja arabskich, muzułmańskich, hinduskich i buddyjskich pokazywanie komuś spodu stóp jest obraźliwe i oznacza brak szacunku, ponieważ są to najniżej położone i najbrudniejsze części ciała.

Zostawanie w butach


W wielu krajach azjatyckich i karaibskich uważa się za coś oczywistego, że przychodząc do czyjegoś domu należy zdjąć buty i chodzić w skarpetkach.

Picie czyjegoś alkoholu


W Norwegii niegrzecznym jest picie na imprezie alkoholu, którego samemu się nie przyniosło.

Odkryta klata


O ile w Europie za niekulturalne uznaje się chodzenie po ulicy bez koszulki, to Koreańczycy poszli o krok dalej i w ogóle nie tolerują widoku męskich torsów w miejscach publicznych. Nawet na plaży.


Jedzenie poza restauracją


A ogólniej - jedzenie poza miejscami serwującymi posiłki (restauracje, bary, hotele), w Rwandzie i Japonii uznaje się to za brak kultury.

Nie czuj się jak u siebie


Mówienie gościowi, aby czuł się "jak u siebie w domu" i sam sobie coś brał np. z lodówki w Azji jest niespotykanym zachowaniem.

Dotykanie


Obejmowanie i dotykanie się w miejscach publicznych jest niemile widziane w Chinach, Tajlandii, Korei i na Środkowym Wschodzie.

Zadawanie pewnych pytań


W Holandii nie należy zadawać pytania "czym się zajmujesz", uznaje się takie zachowanie za pogłębianie podziałów między warstwami społecznymi i próbę wywyższania się.

Odmawianie jedzenia


W większości krajów arabskich, jeśli gospodarz proponuje gościowi posiłek to nie wypada, nawet z uprzejmości, odmawiać.

Nie odmawianie przyjęcia prezentów


W Japonii i Chinach oczekiwanym zachowaniem przy otrzymywaniu prezentu jest najpierw kilkukrotne odmówienie, aby ostatecznie się zgodzić na jego przyjęcie.


Zjedzenie całego posiłku


Dla nas zjedzenie do pustego talerza oznacza docenienie kunsztu kucharza i jest oznaką kultury, ale dla Chińczyków, Filipińczyków, Tajów czy nawet Rosjan jest wręcz na odwrót - zjedzenie do ostatniego okruszka oznacza, że gość nadal jest głodny, a gospodarzowi nie udało się zapewnić mu wystarczającej ilości pożywienia.

Wydmuchiwanie nosa


W Chinach, Francji, Japonii, Arabii Saudyjskiej czy Turcji wydmuchiwanie nosa w miejscu publicznym uznaje się za niekulturalne i odrażające.
30

Oglądany: 401173x | Komentarzy: 153 | Okejek: 768 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało