Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Pięć postaci, o których powinny powstać polskie filmy

99 329  
310   62  
Niektórzy powiadają, że polskim twórcom filmowym brakuje pomysłów na ciekawe filmy. Scenarzyści sprawiają wrażenie, jakby nie zdawali sobie sprawy, że najlepsze scenariusze pisze historia. Oto pięć postaci, które już za swojego życia stały się legendą. Jedna bohaterka i cztery czarne charaktery - ich życiorysy to doskonały materiał na niejeden film lub serial...

#1. Krystyna Skarbek

Jej odważne czyny i brawurowe akcje sprawiły, że Churchill nazwał ją "swoim ulubionym szpiegiem". Gdy dodamy do tego jej bujne życie erotyczne i prowokujący sposób bycia - nietrudno o powstanie legendy. Brytyjski rząd odznaczył ją najwyższymi medalami, dla Francuzów stała się wzorem oporu, Izraelczycy zaliczyli Krystynę Skarbek do grona swoich najodważniejszych żołnierzy w dziejach. Tylko Polacy zrobili z niej zdrajczynię. Kochała ryzyko i seks. Nasi twórcy filmowi pokochać jej jednak nie chcą. Kilka lat temu film o jej losach zamierzała zrobić Agnieszka Holland, a główną rolę powierzono znanej z "Titanica" brytyjskiej aktorce Kate Winslet. Z niewyjaśnionych powodów nie rozpoczęto zdjęć. Szkoda, bo jej życie aż prosi się o dobry film lub serial.

#2. Menachem Bornsztajn, czyli Ślepy Maks


Kryminalista, który stał się bohaterem ludowym. Ślepy Maks był królem łódzkiego świata przestępczego, w którym rządził żelazną ręką. Kradł, zastraszał, wymuszał haracze, dopuścił się nawet kilku morderstw. Na dźwięk jego imienia drżała cała ówczesna Łódź. Nie znosił sprzeciwu i nieposłuszeństwa, a mimo to już za życia stał się legendą. Biedni żydowscy mieszkańcy Bałut tworzyli o nim piosenki, wiersze i ballady, utrwalające jego wyidealizowany obraz. Do tej pory żaden twórca nie wpadł na pomysł nakręcenia dobrego gangsterskiego filmu o losach człowieka, którego nazywano "łódzkim Alem Capone" i "żydowskim Robin Hoodem".

#3. Rita Gorgonowa


Ritę Gorgonową oskarżono w roku 1931 o zamordowanie 17-letniej Elżbiety (Lusi) Zarembianki, córki swojego kochanka, lwowskiego architekta Henryka Zaremby. Jej proces przykuł uwagę wszystkich w międzywojennej Polsce, a opinia publiczna wydała swój wyrok szybciej niż sąd. Kobieta została skazana na karę śmierci, zamienioną drugim wyrokiem na 8 lat. Istnieją jednak głosy mówiące o jej niewinności. Wciąż w jej sprawie więcej jest pytań niż odpowiedzi. Co prawda w latach 70. powstał film o jej procesie, jednak przydałby się obraz, który odświeżyłby bohaterkę jednego z najbardziej wstrząsających morderstw w II RP.

#4. Katarzyna Skrzyńska


Ta niesłychanie groźna, nieznająca strachu niewiasta słynęła ze swojej siły fizycznej, a wprawy w posługiwaniu się różnego rodzaju bronią i umiejętności jazdy konnej mogło jej pozazdrościć wielu ówczesnych rycerzy. Dziś szlachcianka jest postacią zapomnianą, jednak w XV wieku nawet król Kazimierz Jagiellończyk nie chciał z nią zadzierać. Razem z mężem zajmowała się zbójectwem, napadając i okradając kupców, którzy zdecydowali się przejechać przez jej włości. Jeszcze długo po jej śmierci imię tej kobiety budziło strach wśród miejscowej ludności, a serial o Skrzyńskiej mógłby stać się alternatywą dla "Janosika" z Markiem Perepeczko.

Z powodu braku jakiegokolwiek portretu Skrzyńskiej, zdjęcie przedstawia ruiny jej zamku w Wołku.

#5. Stanisław Warszycki


Warszycki był bohaterem narodowym i jednym z właścicieli zamku Ogrodzieniec. Jednak w miejscowych opowieściach chłopi przedstawiali go jako okrutnego sadystę i bezwzględnego kata, który torturował swoich poddanych. Kazał nawet publicznie wychłostać własną żonkę za jej sprzeciw w błahej sprawie. Skargi na Warszyckiego dochodziły nawet do samego króla, jednak wszyscy zdawali się być głusi na plotki o sadystycznych skłonnościach. Wiedząc, że jest bezkarny, w jednej z grot przy zamku urządził sobie katownię, aby móc w zaciszu oddawać się swojemu hobby. Niektórzy twierdzą, że kasztelan był pierwowzorem Kmicica z powieści Henryka Sienkiewicza. Podobnie jak Kmicic, Warszycki na starość bardzo złagodniał i u boku swojej żony Heleny Wiśniowieckiej wiódł sielankowe życie w Zbarażu i Wiśniczu.
12

Oglądany: 99329x | Komentarzy: 62 | Okejek: 310 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało