Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Wielcy ludzie i ich jeszcze większe dziwactwa

194 530  
343   19  
Nie ma na świecie człowieka, który nie miałby jakiegoś małego dziwactwa. Niektórzy zjadają najpierw skórkę z chleba, a dopiero potem resztę, a inni obchodzą samochód trzy razy zanim do niego wsiądą. To jednak nic w porównaniu do niecodziennych zwyczajów tych geniuszy.

John Ronald Reuel Tolkien

Bardzo bujna wyobraźnia przyniosła autorowi „Władcy Pierścieni” niemałą sławę. Jego książki są jednymi z najważniejszych, nie tylko dla gatunku fantasy, ale również dla całej literatury. Wykreowany przez J.R.R. Tolkiena świat wraz z całą mitologią stanowił inspirację dla tysięcy wszelkiej maści twórców współczesnej fantastyki, czyniąc go praktycznie ojcem gatunku. Swoją kreatywność wykorzystywał nie tylko podczas pisania, ale również w życiu codziennym, gdy dawał upust swojemu dość specyficznemu poczuciu humoru. Pisarzowi bowiem zdarzało się dać kasjerce sztuczną szczękę wraz z bilonem, czy będąc ubranym w hełm i dzierżąc topór wybiec do sąsiada, krzycząc przy tym coś w jednym z nordyckich języków. Luźne podejście do życia przekazał też swojemu synowi, który gdy wypisywał kwestionariusz podczas zaciągania się do wojska, w rubryce „zawód ojca” wpisał „czarodziej” (ang. wizard). Ponadto Tolkien znał około 30 języków, w tym polski, choć w dość słabym stopniu, bo jak sam pisał w jednym z listów - „okazał się dla niego za trudny”. Jako ciekawostkę warto również dodać, że choć zapewne nieświadomie, pisarz przewidział rok swojej śmierci, bowiem liczba pierścieni zawarta w wierszu* otwierającym jego największe dzieło czytana od tyłu daje liczbę 1973, czyli rok, w którym Tolkiem zmarł.

Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.

Henry Cavendish


Jeden z najwybitniejszych fizyków w historii. Zasłynął z wyznaczenia stałej grawitacji za pomocą metalowych kulek, co przez Roberta Clease'a zostało zaklasyfikowane jako jeden z dziesięciu najpiękniejszych eksperymentów. Dokonał też wielu innych odkryć, ale przede wszystkim miał dość nierówno pod kopułą. Strach przed pająkami, wężami czy ciasnymi pomieszczeniami był widać zbyt pospolity dla księcia Devonshire, który panicznie bał się... kobiet (nazywa się to gynophobia). Ten strach był tak silny, że zlecił on wybudowanie dodatkowych schodów do swojego pokoju, tylko po to, by unikać wzroku gosposi. Praktycznie nigdy też z nią nie rozmawiał, a wszystkie polecenia pozostawiał spisane na kartce w holu. Niezbyt lubił też zmiany, dlatego codziennie na obiad jadał wyłącznie udziec barani, chodził ubrany ciągle w takie same ubrania oraz spacerował tą samą trasą, zaplanowaną tak, aby spotkać jak najmniej ludzi. Poza nauką nic specjalnie go nie interesowało i podobno poproszony kiedyś o pomoc finansową, odpowiedział czekiem na drobną sumę 10 000 funtów, co jest odpowiednikiem dzisiejszych pięciu milionów złotych!

Howard Philips Lovecraft


Mitologia wykreowana przez Samotnika z Providence otoczona jest dziś pewnego rodzaju kultem, zaś Wielcy Przedwieczni, wokół których się obraca są swoistą ikoną literatury grozy. W oparciu o nich, a w szczególności o Cthulhu, powstały dziesiątki różnych powieści, gier czy filmów. Sam pisarz jest uważany za jednego z prekursorów współczesnego horroru. Zapewne spory wpływ na jego twórczość miało jego niemałe dziwactwo, przejawiające się już od jego najmłodszych lat. Chyba każdy jako brząc miewał różne dziwaczne pomysły na zabawy, często strasząc przy tym swoich rodziców. Jeśli jednak uważacie, że w dziecku rozmawiającym z wymyślonym przyjacielem jest coś przerażającego, to wyobraźcie sobie co musieli czuć opiekunowie młodego Howarda, gdy ten... budował ołtarze i modlił się do wymyślonych przez siebie bogów o dziwacznych imionach! Niestety jak wskazuje jego przydomek, prowadził dość samotniczy tryb życia, więc niewiele wiadomo o jego codziennych zwyczajach. Od klasycznych spotkań ze znajomymi wolał pisemne korespondencje ze swoimi czytelnikami, których wtedy nie miał zbyt wielu. W ciągu swojego czterdziestosiedmioletniego życia napisał około 87 000 listów!

Salvador Dali


Tego hiszpańskiego malarza pod względem sławy prześcigają chyba tylko jego wąsy. Jest jednym z najważniejszych surrealistycznych artystów, zaprojektował logo lizaków Chupa Chups, ale przede wszystkim zasłynął ze swojego ekscentryzmu. Mimo że jego nietuzinkowe zachowania były najpewniej dyktowane poszukiwaniem rozgłosu (czemu sam Dali nie zaprzeczał), to jednak warto im się przyjrzeć. Ważnym aspektem jego prezencji poza oczywistym wąsem była garderoba. Chociaż przeważnie chodził elegancko ubrany, to zdarzyło mu się np. wyjść przebranym za sklepową wystawę. Czasami też można go było spotkać przechadzającego się po mieście i prowadzącego na smyczy mrówkojada. W swoim ogrodzie trzymał czaszkę słonia, do której był podobno bardzo przywiązany, o czym pisał w „Dzienniku Geniusza”. Wspomniał tam też o przywiązaniu do swojej... kupy, oraz rozwodził się nad jej wpływem na swoje życie.
4

Oglądany: 194530x | Komentarzy: 19 | Okejek: 343 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.09

17.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało