Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Od czego zaczynali ci światowi giganci?

177 825  
402   67  
Każdy od czegoś zaczynał. Nawet ci najwięksi kiedyś raczkowali, a ich początki nierzadko bywały trudne. Zobaczmy od czego zaczynały firmy, które dziś są finansowymi gigantami, przynoszącymi miliardy zysków rocznie.

Nokia

Fiński koncern, jeden z liderów na rynku telefonów komórkowych znany głównie z tworzenia niezniszczalnych telefonów. No tak przynajmniej było do 2012 roku, gdy firma zanotowała 2,3 miliarda euro strat, co zmusiło zarząd do sprzedania działu urządzeń i usług Microsoftowi za 5,44 miliarda euro. Oprócz telefonów komórkowych, firma zajmowała się także produkcją innych sprzętów elektronicznych, w tym telewizorów, magnetowidów czy zestawów do odbioru telewizji satelitarnej. Sama firma powstała jednak na długo zanim komukolwiek śniły się któreś z wyżej wymienionych gadżetów, mianowicie w 1865 roku i zajmowała się wtedy przetwórstwem drewna. Po trzydziestu trzech latach firma rozszerzyła swoją działalność o przemysł gumowy, a ich bardzo popularnym produktem były... kalosze. Swoją szansę natomiast dostrzegli, gdy nastąpił wielki rozwój elektroniki i pojawił się innowacyjny wówczas wynalazek, jakim był telefon. Wtedy Nokia założyła Fińską Fabrykę Kabli, w której produkowano przewody telefoniczne. Kolejny ważny krok dla fińskiej firmy nastąpił jakiś czas po II wojnie światowej, gdy Nokia zaczęła zaopatrywać w przewody i inne urządzenia elektrownie jądrowe.

SamsungDziś jeden z potentatów branży elektronicznej, ale działa również w branży motoryzacyjnej, lotniczej, chemicznej, spożywczej, a nawet w hotelarstwie. Do wszystkich tych działań firma zatrudnia niespełna 300 tysięcy ludzi, którzy wypracowali dla giganta z Korei Południowej prawie 130 miliardów dolarów zysku w 2010 roku. Firma, której nazwa w języku koreańskim oznacza dosłownie "Trzy Gwiazdy", została założona w 1938 roku w Deagu (na zdjęciu możecie podziwiać ich pierwszą siedzibę), czyli gdy Korea była jeszcze pod okupacją Japonii. Zajmowali się wtedy importem żywności do Chin, a już po dekadzie działalności sami zajmowali się produkcją artykułów spożywczych. Później Samsung zajmował się jeszcze sprzedażą polis ubezpieczeniowych, wydawał dziennik, a nawet prowadził profesjonalną drużynę baseballową. Pierwszym sprzętem elektronicznym wypuszczonym przez Samsunga do sprzedaży był wyprodukowany w 1970 roku czarno-biały telewizor – model P-3202.

Mitsubishi

W Polsce Mitsubishi znane jest głównie jako producent samochodów, chociaż sam koncern zajmuje się też produkcją robotów przemysłowych, budową samolotów, posiada zakłady zbrojeniowe, stocznie, huty, prowadzi też największe na świecie zakłady chemiczne, a nawet bank. We wszystkich tych gałęziach Mitsubishi zatrudniało w 2010 roku około 350 tysięcy ludzi, a w 2014 roku przychód tego japońskiego giganta wynosił 2180 miliardów jenów, co w przeliczeniu na polską walutę daje ponad 66 miliardów złotych. Sama firma jest jednak dość stara, bo została założona w 1870 roku. Zmiany społeczne w Japonii były idealną sytuacją dla eks samuraja Yatarō Iwasakiego, który po utracie szlacheckiego statusu dostrzegł szansę w otwarciu się Kraju Wschodzącego Słońca na handel z zachodem. Stworzył on wtedy przedsiębiorstwo transportu morskiego z flotą liczącą trzy parowce, a z czasem rozszerzył działalność o usługi pocztowe. Inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę, bo z czasem firma dorobiła się własnych stoczni oraz kopalni węgla i miedzi.

Adidas i Puma

Te dwie firmy zajmujące się produkcją odzieży sportowej zanotowały odpowiednio 14,5 oraz 3,24 miliarda dolarów zysku w zeszłym roku. Może i te dwa przedsiębiorstwa niezmiennie od założenia produkują to samo, ale już historia tych firm jest o wiele ciekawsza. Obie zaczynały jako jedno przedsiębiorstwo – Gebrüder Dassler Schuhfabrik, zajmujące się produkcją obuwia dla... Wehrmachtu. Prowadzone zaś było przez dwóch braci: Adolfa i Rudolfa Dasslerów. Ci jednak po zakończeniu wojny niezbyt umieli się dogadać i po kolejnej rodzinnej sprzeczce porzucili współpracę, a każdy założył swoją własną firmę: Adolf nazwał swoją od trzech pierwszych liter imienia i nazwiska – Adidas, zaś Rudolf podobną metodą nazwał swoją Ruda. Ktoś mu chyba jednak powiedział, że wymyślanie nazwy dla firmy w taki sam sposób, jak zrobił to jego brat jest mało oryginalne, dlatego później zmienił ją na Puma.
6

Oglądany: 177825x | Komentarzy: 67 | Okejek: 402 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.09

22.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało