Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zaskakujące fakty na temat Liechtensteinu

222 172  
847   53  
Liechtenstein – niepozorne państewko leżące gdzieś w Europie. „Gdzieś”, bo czasem ktoś o nim słyszy, ale mało komu udaje się w nim zatrzymać. Człowiek nie zdąży tam wjechać, a zaraz żegnają go przekreślone tablice informacyjne. Jednak mimo niewielkich rozmiarów Liechtenstein nie dość, że ma się czym pochwalić, to jeszcze potrafi rozbawić.

Światowy lider w eksporcie sztucznych szczęk


Liechtenstein jest największym na świecie eksporterem sztucznych szczęk. Nie to, żeby ludzie tam dawali sobie mocno po mordzie. Zgodnie z danymi z 2010 roku lokalny potentat w tej dziedzinie, firma Ivoclar Vivadent, wypuszcza rocznie 60 milionów zapasowych zestawów zębów w 10 000 kształtach i odcieniach, co stanowi 40% wszystkich sztucznych szczęk sprzedawanych w Europie i 20% na świecie. Na produktach Ivoclar Vivadent pracuje 1,3 mln dentystów w 120 krajach świata.

Podatki


Nie tylko liter w nazwie Liechtensteinu jest więcej niż kilometrów w jego powierzchni. Zarejestrowanych firm jest tam ponad 2 razy więcej niż mieszkańców. Nie ma się czemu dziwić, skoro podatki w tym kraju są jednymi z najniższych na świecie. Jednak w wyniku reform bankowych spowodowanych kryzysem z 2008 roku, nie jest już tak łatwo o zachowanie dyskrecji. Unia Europejska i rząd federalny USA wymusiły na Liechtensteinie wprowadzenie zasad o większej transparentności banków, by przeciwdziałać robieniu niejasnych interesów. Od tego czasu Liechtenstein próbuje zmienić łatkę raju podatkowego na bezpieczny raj. Obywatel USA nie może założyć w Liechtensteinie konta bankowego, a mafiozi nie chowają już w tamtejszych skrytkach zębów rekina, skarbu Montezumy, włosów Michaela Jacksona czy co tam jeszcze mafiozi lubią chować w skrytkach bankowych.

Cała władza w rękach monarchii


W marcu 2003 roku mieszkańcy Liechtensteinu opowiedzieli się w referendum za przekazaniem całej władzy w ręce księcia, który od tego momentu może powoływać i odwoływać rząd samodzielnie. Mimo obaw o to, że Europa dorobi się własnej Korei Północnej w samym swoim środku, Liechtenstein stał się jedynym europejskim krajem, w którym panuje monarchia absolutna.

Party u księcia


Nie ma chyba jednak czego się bać (na razie), bo książę Liechtensteinu sprawia wrażenie wyluzowanego gościa. Każdy obcokrajowiec przebywający na terenie Liechtensteinu może odwiedzić winiarnie księcia, by posmakować tego, co mają do zaoferowania. Ale książę dba nie tylko o wizerunek na świecie – jego poddani mogą wpadać co roku na imprezę urodzinową, na którą wszyscy są zaproszeni. Tam można napić się piwa w towarzystwie rodziny książęcej i ucinać sobie przyjemne pogawędki z najwyżej postawionymi ludźmi w państwie. „Generale, czy nie uważa pan, że tyłeczek mości hrabiny prezentuje się nadzwyczaj wybornie?”

Kraj do wynajęcia


Co można zrobić, gdy ma się w kieszeni 70 tysięcy dolarów? Kupić 700 kilo pasztetu sztrasburskiego. Przecież to oczywiste. A na co możemy wydać 70 tysięcy dolarów, gdy już mamy pasztet sztrasburski? Możemy wynająć Liechtenstein na jedną dobę. W ramach wynajmu otrzymamy spersonalizowane znaki uliczne, tymczasową walutę, którą będziemy mogli posługiwać się na terenie kraju oraz miejsce noclegowe na 150 osób. 150 mieszkańców Liechtensteinu będzie musiało co prawda udać się na tymczasową banicję, ale czego to nie robi się dla klienta. Z chwilą przyjazdu do kraju tymczasowi najemcy otrzymają symboliczne klucze. Za dodatkową opłatą może zostać zorganizowany pokaz sztucznych ogni oraz przejażdżka zaprzęgiem konnym po stolicy kraju, Vaduz. A wszystko przez to, że w 2010 roku Snoop Dogg próbował wynająć cały Liechtenstein do nakręcenia teledysku. Wówczas władze stanowczo odmówiły, ale po głębszym namyśle stwierdzono, że może jednak warto dać szansę nowym możliwościom marketingowym.

Kraj w górach

Liechtenstein jest wyjątkowy również ze względu na swoją geografię. To jedyny kraj leżący całkowicie na terytorium Alp.


A oprócz tego jest jednym z dwóch krajów na świecie, które są podwójnie śródlądowe, czyli otoczone krajami, które także nie mają dostępu do morza. Drugim jest Uzbekistan. Jakby tego było mało, to jest jedynym niemieckojęzycznym krajem, który nie graniczy z Niemcami. Zaś całą zachodnią granicę Liechtensteinu wyznacza rzeka.

Przestępczość


Ze swoim systemem podatkowym, górskimi widokami i księciem mieszkającym w zamku, Liechtenstein przypomina bardziej kraj wyjęty z baśni niż realne państwo. Dodajmy do tego jeden z najniższych na świecie wskaźników przestępczości i zaraz człowiek wkłada buty, siodła konia i szykuje się do drogi na Liechtenstein. W latach 2000-2002 liczba morderstw w Liechtensteinie spadła z zawrotnej liczby jednego do zera. W 2014 roku w więzieniach w Liechtensteinie, zgodnie z wyliczeniami Eurostatu, przesiedziało łącznie 19 osób.

Armia


Spójrzmy prawdzie w oczy – jaki opór ewentualnemu najeźdźcy może stawić kraj o powierzchni dużego miasta? Jest taka bajka, chyba o myszy i słoniu, która mówi, że mały może pokonać dużego. Ale limit elementów fantastycznych w tym tekście został już wyczerpany. Liechtenstein zostałby zmieciony szybciej niż trwa wymawianie zdania „Skandaliczna orgia z udziałem bankierów i zębów rekina na zamku króla czy tam księcia Liechtensteinu”. Dość logiczną wydaje się więc decyzja, którą powzięły władze Liechtensteinu w drugiej połowie XIX w. o zniesieniu armii. Zresztą na co komu armia, która zaprzyjaźnia się z wrogiem – tak jak to miało miejsce podczas ostatniej militarnej interwencji Liechtensteinu, kiedy to na misję wyruszyło 80 żołnierzy, a wróciło 81, bo w trakcie misji przypałętał się do nich jakiś Włoch. Idź do domu, wojsko Liechtensteinu, jesteś pijane.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
6

Oglądany: 222172x | Komentarzy: 53 | Okejek: 847 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.08

02.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało