Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Szwajcaria, najbardziej ufortyfikowany kraj świata, w którym schron znajduje się w każdym domu

198 460  
843   69  
Szwajcaria zwykle kojarzy się z zegarkami, czekoladą i narciarstwem, a niewiele osób (nawet Szwajcarów) zdaje sobie sprawę, że jest to jeden z najbardziej ufortyfikowanych krajów świata. Mimo że w tak niedużym państwie znajdują się tysiące schronów, turyści, a nierzadko sami mieszkańcy, podróżując po kraju nawet nie zdają sobie sprawy z ich obecności. Jak to możliwe?

#1.

W tym roku mija 200 lat odkąd Szwajcaria stała się państwem neutralnym, udało jej się zachować neutralność nawet w czasie obu wojen światowych i kiedy nastała "zimna wojna" Szwajcarzy zostali wierni swoim zasadom, ale jednocześnie zaczęli ostre przygotowania do obrony kraju w przypadku starcia Ukłądu Warszawskiego z NATO.

#2.


Większość słyszała o obowiązkowej służbie wojskowej w tym kraju i o tym, że w Szwajcarii rezerwiści broń przydziałową zawsze trzymali w domach (choć w ostatnich latach ulega to zmianie), ale niewielu ma świadomość jak bardzo został rozbudowany system schronów i fortyfikacji. W kraju niewiele większym od naszego województwa mazowieckiego znajduje się 300 000 schronów, w których znajduje się 9 mln miejsc, czyli o ok. 1 mln więcej niż jego mieszkańców.

#3.


Przy projektowaniu i budowie schronów zatrudniano artystów i pracowników teatralnych, których zadaniem było sprawienie, aby wejścia do schronów zniknęły w górzystym krajobrazie i były nie do odnalezienia bez szczegółowych wskazówek. Fotograf Leo Fabrizio spostrzegł ten fenomen w 2004 roku i postanowił fotografować wszystkie znane mu schrony ratując je od zapomnienia. Teraz, kiedy po zakończeniu zimnej wojny Europa stała się spokojniejszym rejonem w Szwajcarii coraz głośniej się mówi o ograniczeniu wydatków na utrzymanie schronów. Obiekty są zamykane, nie są remontowane i utrzymywane w stanie gotowości. Fabrizio ma nadzieję, że taki los nie spotka wszystkich schronów.

#4.
#5.
#6.
#7.
#8.
#9.
#10.
#11.
#12.7

Oglądany: 198460x | Komentarzy: 69 | Okejek: 843 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

13.06

12.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało