Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

9 przedmiotów wynalezionych do zupełnie innych celów

261 966  
671   59  
Otaczają nas setki przedmiotów. Wiadomo, że krzesło od początku służyło do siedzenia, a telefon do porozumiewania na odległość. Ale czy wiesz czym miała być folia bąbelkowa czy też płyn do płukania ust?

#1. PoduszkaPoduszka była najpierw używana około 9000 lat temu na terenie obecnego Iraku. I bynajmniej nie po to, żeby wygodniej się spało, tylko dlatego, żeby robactwo nie właziło podczas snu do nosa, ust i uszu. Pierwsze poduszki były zrobione z kamienia. Egipcjanie używali poduszek, żeby chronić najważniejszą część ciała jaką jest głowa. Chińczycy spali na twardych poduchach, mimo że wiedzieli jak wytworzyć również miękkie. Ale miękka poduszka nieskutecznie odstraszała demony i wyciągała ze śpiącego energię. Mieszkańcy Afryki wierzyli, że podczas snu dzięki poduszce łączą się z duchami przodków. Japońskie kurtyzany podkładały pod kark maleńkie twarde poduszki, aby podczas snu nie zburzyć misternych fryzur. W czasach panowania Henryka VIII poduszek mogły używać jedynie kobiety w ciąży, poduszka była niemęska i oznaczała słabość. Poduszki stały się popularne podczas rewolucji przemysłowej.

#2. Krawat

Necktie

Tu sprawa nie jest jasna. Istnieje kilka teorii dotyczących daty wynalezienia krawata. Jedna z nich mówi o tym, że już w III w. p.n.e. chińscy żołnierze nosili chusty zawiązane pod szyją, które miały ich chronić przed chłodem, a w razie konieczności służyć jako chusteczka do nosa. Inna wersja mówi o rzymskich żołnierzach Trajana, którzy ozdabiali szyje focalami. Jednak najbliższe współczesnym krawatom były kolorowe chusty noszone przez żołnierzy kawalerii chorwackiej. Zachwycił się nimi modniś Ludwik XIV i wprowadził je na salony francuskie i nazwał tę część garderoby le cravate.

#3. Coca cola

Soda

Również coca cola zaczynała karierę jako lek. Jej wynalazca, aptekarz i weteran wojenny John Pemberton, jak wielu wojaków leczył się morfiną, aby zmniejszyć ból z odniesionych ran. I podobnie jak wielu jego towarzyszy broni uzależnił się od niej. Podczas szukania sposobu na wyleczenie się z uzależnienia opracował napój, który nazwał Pemberton’s French Wine Coca. Była to mieszanina wina, owoców koli i liści koki. Miał być skuteczny w leczeniu uzależnienia. W 1886 weszło w życie nowe prawo, które zabraniało sprzedaży alkoholu. John zaczął sprzedawać nowy napój bezalkoholowy, w którego skład wchodził cukier oraz owoce koli i liście koki. Do 1903 roku jedna szklanka coca coli zawiera średnio 9 mg kokainy. Teraz kokaina zastąpiona jest kofeiną.

#4. Folia bąbelkowa

Bubble Wrap

Za wynalezienie tej najfajniejszej zabawki na świecie powinniśmy dziękować dwóm inżynierom, Alfredowi Fieldingowi i Marcowi Chavennesowi. Panowie początkowo chcieli stworzyć tapetę, w której będą bąble powietrza. W tym celu połączyli ze sobą dwie zasłony prysznicowe. W latach 60. ludzie kładli dosłownie wszystko na ściany pomieszczeń - materiał, koraliki czy bambus, ale foliowa tapeta nie przyjęła się. Panowie chcieli więc ją sprzedać jako izolację termiczną. I tu się im nie powiodło. Później marketingowiec zareklamował folię bąbelkową firmie IBM, która użyła jej do zabezpieczenia komputerów podczas wysyłki. Od tej pory folia bąbelkowa jest używana właśnie w tym celu, a w ostatni poniedziałek stycznia na całym świecie obchodzony jest "Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej".

#5. Wysokie obcasy

High Heels

Jako pierwsi butów na wysokich obcasach używali Persowie w XVI wieku. Miało to pomóc w utrzymaniu równowagi w strzemionach podczas strzelania z łuku. W takich butach się nie chodziło, tylko jeździło konno. Również i potem buty na wysokich obcasach nie służyły do przemieszczania się. Nosili je mężczyźni, którzy byli noszeni. Jeśli facet był bogaty, stać go było na służbę, która transportowała swojego pana. Kobiety pozazdrościły facetom i zaczęły też zakładać buty na obcasach, jednak ich obcasy były węższe niż te w męskim obuwiu. Wkrótce potem panowie zrezygnowali z obcasów, bo jaki to wyznacznik statusu, skoro kobiety je noszą.

#6. Podkoszulki

T-Shirt

Jak sama nazwa wskazuje, miały być noszone pod koszulą i były zaprojektowane jako bielizna. Nosili je członkowie US Navy pod mundurami. Żołnierze pracujący na łodziach podwodnych jako pierwsi zaczęli je traktować jako strój roboczy, ponieważ były wygodne, nie drapały jak te wełniane i nie krępowały ruchów podczas pracy. Armia amerykańska zaczęła ubierać swoich rekrutów w T- shirty. Jako że były one tanie i łatwe do wyprania, szybko zaczęły się cieszyć popularnością wśród matek, które kupowały je dla swoich dzieciaków i zakładały je im do zabawy i wykonywania obowiązków domowych. Z czasem podkoszulki zmieniły się z bielizny i stroju roboczego w modną część garderoby. W latach 50. Tropix Togs pomyślało, że podkoszulki to niezła powierzchnia reklamowa. Dostali wyłączność od Disneya i zalali rynek koszulkami z nadrukiem postaci z bajek.

#7. Mała czarna

Black Dress

Każda prawdziwa kobieta ma w swojej szafie przynajmniej jedną „małą czarną”. Zakładają ją na mniejsze i większe wyjścia, a sukienka ta jest odpowiednia na absolutnie każdą okazję. Jednak przed 1920 rokiem czarne suknie zarezerwowane były wyłącznie dla kobiet, które były w żałobie. Noszono je zazwyczaj przez dwa lata od śmierci członków najbliższej rodziny. Królowa Wiktoria poszła na całość i po śmierci męża, księcia Alberta, przez 40 lat prezentowała się wyłącznie w czarnych szatach. W 1926 za sprawą Coco Chanel czarne sukienki wdarły się na salony. Były to krótkie, świetnie uszyte sukienki, na które mogła sobie pozwolić każda kobieta. Najbardziej rozpropagowały ją hollywoodzkie aktorki.

#8. Płyn Listerine

Mouthwash

Listerine to jedna z najbardziej znanych marek płynu do płukania ust. Ale początkowo płyn ten miał całkiem inne zastosowania. Został opracowany przez braci Johnson, którzy chcieli wprowadzić go do szpitali jako chirurgiczny środek odkażający. Inspirowani zaleceniami angielskiego chirurga Sir Josepha Listera, który dzięki odkażaniu instrumentów chirurgicznych sprawił, że operacje stały się bezpieczniejsze, nazwali swój płyn Listerine. Płyn sprzedawano nie tylko jako środek dezynfekujący, ale również jako lekarstwo na łupież, do przemywania ran i miejsc po ugryzieniu owadów, a nawet jako dezodorant. Bracia Johnson weszli wkrótce w spółkę z farmaceutą Jordanem Wheat Lambertem i zaczęli sprzedawać Listerine dentystom jako płyn antyseptyczny. Dzieci Lamberta pokombinowały nad składem płynu i wypuściły go na rynek jako znany nam obecnie płyn do płukania ust.

#9. Płatki kukurydziane

Cornflakes

Zostały one przypadkowo wynalezione przez braci Kellogg, Johna i Willa. Panowie byli członkami kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i musieli stosować się do wielu surowych zasad. Jeśli chodzi o jedzenie, adwentyści nie mogli spożywać mięsa, mleko i jajka tylko w bardzo ograniczonych ilościach, a zapomnieć mogli o wszystkich używkach typu kawa, herbata czy alkohol. Rodzice chłopców uważali, że wykształcenie jest im niepotrzebne, bo Zbawiciel nadejdzie szybciej niż chłopcy skończą studia. Jednak John zdołał ukończyć studia i zostać lekarzem. Stanął na czele sanatorium Battle Creek. Pewnego dnia John i Will gotowali pszenicę i zapomnieli o niej. Jednak nie chcieli wyrzucać jedzenia, więc postanowili rozwałkować rozgotowaną papkę. Ciasto nie było spójne i kruszyło się na małe płatki. Panowie wysuszyli je i podali pacjentom z mlekiem. Pacjenci bardzo chwalili płatki, a bracia zaczęli eksperymentować z innymi rodzajami ziaren.
3

Oglądany: 261966x | Komentarzy: 59 | Okejek: 671 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.08

02.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało