Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

14 zwykłych rzeczy, które w innej części świata uznawane są za niegrzeczne

188 819  
402   97  
O tym, czego nie wypada w danych okolicznościach robić, decyduje zupełnie subiektywna ocena różnych ludzi. Zależnie od miejsca, w którym się znajdujemy może być ona zupełnie inna. Oto kilka towarzyszących nam na co dzień zachowań, będących zupełnie nieakceptowalnymi w innych zakątkach świata.

#1. Śmiech z otwartymi ustami

1
O tym, że śmiech to zdrowie, a powaga zabija powoli wiemy nie od dziś. W Japonii trzeba jednak zachować pewien umiar - śmianie się z otwartą buzią i wystawionymi zębami uważane jest tam za niezwykle niekulturalne.

#2. Zdecydowany uścisk dłoni

2

Podczas gdy u nas mało kto lubi witać się "śledziem", a mocny uścisk dłoni jest jak najbardziej pożądany, na Filipinach uznaje się go za przejaw agresji. Można to po części zrozumieć - niewiele osób lubi odczuwać ból dłoni po zapoznaniu się z kimś nowym.

#3. Przyniesienie wina na proszoną kolację

3

Przyjście do kogoś z pustymi rękami nierzadko bywa dla nas niezręczne. Inaczej jest w Niemczech, gdzie przyniesienie własnego wina jest jak policzek wymierzony w umiejętność doboru trunku gospodarza.

#4. Zjedzenie posiłku do końca

4

Od dziecka uczono nas, że niegrzecznie jest zostawić po sobie resztki posiłku. Ile razy rodzice prosili was, abyście zjedli chociaż mięsko? W Tajlandii i Chinach ktoś uznałby to za przejaw złego wychowania.

#5. Przyjmowanie prezentów, szczególnie od razu

5

Dla niektórych może wydać się to dziwnie, szczególnie w świecie medycyny i polityki, ale w Japonii odmówienie przyjęcia prezentu zamiast schowania go od razu do kieszeni jest częścią rytuału wzajemnego obdarowywania się.

#6. Smarkanie w miejscu publicznym

6

Wydmuchiwanie nosa przy kimś nie jest do końca przejawem dobrych manier, ale jest społecznie akceptowalne. W Japonii postrzega się to jako chamskie i obrzydliwe.

#7. Otwarcie prezentu przy osobie, od której się go otrzymało

7

W Polsce, podobnie jak i w wielu innych krajach, otwieranie prezentów jest częścią różnych imprez, takich jak urodziny, święta Bożego Narodzenia, baby showers i tak dalej. W Chinach czy Indiach jest to jednak nie w porządku.

#8. Używanie lewej ręki

8

Leworęczni, z uwagi na to, że jest ich mniej, mają czasami nieco pod górkę. W wielu krajach, gdzie lewicę uważa się za kończynę służącą wyłącznie do podcierania tyłka, mańkuci mają zdecydowanie trudniej.

#9. Krzyżowanie palców

9

Krzyżujemy palce, kiedy chcemy obiecać komuś coś małego, ale nie mamy zamiaru dotrzymać słowa. W Ameryce z kolei jest to odpowiednik naszego trzymania kciuków. W Wietnamie należy natomiast zupełnie unikać tego gestu, jako że symbolizuje on intymne części kobiecego ciała.

#10. Niezakładanie maski ochronnej, kiedy jesteśmy przeziębieni

10

Dla nas sam pomysł brzmi dość absurdalnie, ale w Japonii jest to zupełnie normalne. Nie wspominając też o tym, że maski tego typu służą też za ochronę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza, które codziennie wdychamy.

#11. Gwizdanie

11

Pogwizdywanie podczas spaceru czy krzątania się po domu jest beztroskim zajęciem, które mało komu przeszkadza. Na Haiti jest nieco inaczej - osoby gwiżdżące w miejscu publicznym uznawane są za grubiańskie lub takie, które lubią się popisywać.

#12. Rozmawianie z ręką w kieszeni

12

Luźne trzymanie ręki w kieszeni nie jest w Polsce niczym strasznym, jednak w Korei jest to zupełnie niedopuszczalne.

#13. Dawanie napiwków

14

W wielu krajach - szczególnie azjatyckich, choć zdarza się to też w Europie - ofiarowanie napiwków zwyczajnie uważane jest za niegrzeczne. Zanim podczas zagranicznych wakacji zostawisz banknot na stoliku, upewnij się, że jest to w tym kraju akceptowalne.

#14. Żucie gumy w miejscu publicznym

15

W Szwajcarii, Francji, Luksemburgu i Singapurze żucie gumy w miejscu publicznym postrzegane jest jako mało atrakcyjne i niekulturalne. Jeśli już musisz żuć gumę w jednym z tych krajów, staraj się być dyskretny.

Źródła: 1, 2
11

Oglądany: 188819x | Komentarzy: 97 | Okejek: 402 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało