Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 mitów o mózgu człowieka

71 406  
180   23  
Mózg człowieka to niewątpliwie fascynujący organ, który wciąż poddawany jest różnego rodzaju badaniom; steruje on wszystkimi procesami zachodzącymi w organizmie. Dziś obalimy kilka mitów z nim związanych.

#1. Lewa półkula mózgu odpowiada za rozum, a prawa za kreatywność i emocje

Mit ten powstał w latach 60. dwudziestego wieku w oparciu o badania aktywności mózgowej. Naukowcy twierdzili, że do niektórych zadań wykorzystywana jest tylko prawa strona mózgu, a do innych tylko lewa. Angielska neurobiolog Sophie Scott tłumaczy, że obie półkule współpracują oraz się uzupełniają. Dodaje też, że każda hemisfera (półkula) pracuje oddzielnie, ale obie są aktywne równocześnie. To, że jeden człowiek jest bardziej uzdolniony artystycznie, a drugi technicznie, zależy od wielu czynników, takich jak uwarunkowania psychologiczne czy predyspozycje genetyczne.

#2. Alkohol zabija komórki nerwowe

Molekuły etanolu zawarte w alkoholu nie atakują komórek nerwowych, ale połączenia między nimi zwane synapsami. Skutki nadmiernego spożywania alkoholu pojawiają się
dopiero po jakimś czasie. Objawy takie jak zaniki pamięci, zaburzenia koncentracji czy obniżenie zdolności mózgowych nie wynikają więc z uszkodzenia komórek nerwowych, ale z wzrastającej liczby uszkodzeń pomiędzy nimi.

#3. Używamy tylko niewielkiej części naszego mózgu

Badania aktywności mózgu poprzez skanowanie wykazały, że podczas pracy mózgu nieaktywne pozostają tylko niewielkie jego części. Na co dzień, jeśli tylko chcemy, wykorzystujemy cały potencjał tego organu. Nie istnieje taka część, która z niewyjaśnionych przyczyn byłaby nieaktywna. Nawet przy zaciskaniu pięści wykorzystujemy więcej niż 10% obszaru naszego mózgu.

#4. Przekaz podprogowy wpływa na nasze zachowanie

W 1957 roku James Vicary ogłosił, że w jednym z filmów znajdują się prawie niedostrzegalne napisy o treści "pij colę" oraz "jedz popcorn". Skutkiem ukrytej reklamy miał być wzrost sprzedaży coli o 27%, a prażonej kukurydzy o 18%. Od tego czasu wielu ludzi wierzy, że w reklamach oprócz zwykłej treści ukryty jest inny przekaz, który dosłownie nakazuje zakup danego produktu. Teorie, że "władcy świata" wykorzystują przekaz podprogowy, aby zmusić nas do czynności, których normalnie byśmy nie zrobili, możemy jednak włożyć między bajki. Badania wykazały, że aby reklama była skuteczna, musi zawierać jasną treść i uświadamiać klientów, ponieważ żadne ukryte przekazy nie działają na nasz mózg.

#5. Kiedy się czegoś nauczymy, pojawiają się kolejne fałdy na naszym mózgu

Wielu ludzi wierzy, że jeśli nauczą się czegoś nowego, na ich mózgu pojawią się następne fałdy, a człowiek niegrzeszący inteligencją ich nie posiada. Jest to oczywiście bzdura. Fakt, że nasz mózg jest pofałdowany wynika z wielu lat ewolucji. Kiedy człowiek jako gatunek zwierzęcy rozwijał się, jego mózg się powiększał, aby móc opanować wszystkie życiowe procesy oraz funkcje wyższe. Musiał więc stać się bardziej "kompaktowy". Naukowcy dodają, że na początku naszego życia w łonie matki nasz mózg jest jeszcze zupełnie gładki. Przez dziewięć miesięcy rozwija się, a tuż po urodzeniu przypomina kształtem mózg dorosłego człowieka. W ciągu naszego życia nie przybywa nam fałd na mózgu.

#6. Im większy mózg, tym człowiek mądrzejszy

Faktem jest, że ludzki mózg potrafi opracować oraz rozwiązać o wiele trudniejsze zadania niż na przykład o wiele mniejszy mózg szczura. Jednak ludzie obdarzeni dużą głową nie mają podstaw do uważania się za mądrzejszych. Podczas badań zauważono, że wielkość mózgu nie ma najmniejszego znaczenia. Fakt, iż kobiecy mózg jest mniejszy od męskiego wynika tylko i wyłącznie z różnic w rozmiarach całego ciała.
Badania udowodniły też, że nie ma większych różnic w myśleniu, które wynikałyby z rozmiaru mózgu.

#7. Komórki mózgowe się nie regenerują

Nic bardziej mylnego. Niektóre obszary naszego mózgu potrafią same się zregenerować lub uzdrowić, np. po ciężkim urazie. Zdarza się również, że niektóre czynności przechodzą na inną część mózgu, aby zapewnić organizmowi funkcjonowanie. Niektóre komórki nerwowe odradzają się. Dzieje się tak np. w hipokampie, który odpowiedzialny jest za segregowanie myśli czy przesyłanie informacji do pamięci długotrwałej. Co więcej ćwiczenie mózgu w myśleniu powoduje powstanie nowych synaps, które poprawiają kondycję naszego mózgu.
3

Oglądany: 71406x | Komentarzy: 23 | Okejek: 180 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.12

02.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało