Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Pijani na drogach - reagujmy!

51 489  
195   101  
Mimo surowych kar i licznych akcji policji, pijani kierowcy są sprawcami co dziesiątego wypadku na drogach. Codziennie policja zatrzymuje ponad 200 nietrzeźwych kierowców, którzy niosą ze sobą śmiertelne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

W każdym miesiącu pod kołami pijanych kierowców ginie około 70 osób. Od początku 2015 roku na polskie drogi wyjechało 18 177 kierowców, którzy przed jazdą dali sobie w palnik, a to dopiero początek roku. Alkohol zaburza zdolności niezbędne do prawidłowego poruszania się samochodem, takie jak koordynacja wzrokowo-ruchowa czy ocena odległości oraz umiejętności. Kolejnym skutkiem picia alkoholu jest wzrost pewności siebie oraz skłonności do podejmowania ryzykownych decyzji.

W ostatnich latach liczba pijanych za kółkiem zmalała. Sukces ten zawdzięczamy policji oraz lepszej edukacji. Gdy we krwi mamy od 0,2 do 0,5 promila, zatrzymanie może skończyć się jedynie mandatem, powyżej 0,5 promila popełniamy przestępstwo, które grozi karą więzienia oraz zabraniem prawa do jazdy. Oczywiście porządni bojownicy nigdy nie jeżdżą po alkoholu!

Zaletą polskich kierowców niewątpliwie jest reagowanie na moczymordy za kierownicą. Coraz więcej z nas reaguje na nietrzeźwych kierowców, i bardzo dobrze.Szkoda, że nie można takiemu "obić porządnie ryja"...



Zaburzenia występujące przy określonej ilości alkoholu we krwi:


0,1 promila
- rozproszona uwaga
0,2 promila - dłuższe spostrzeganie
0,3 promila - drobne zaburzenia równowagi i koordynacji, gorsze spostrzeganie kształtów przedmiotów w oddali, obniżona zdolność dostrzegania ruchomych źródeł światła
0,4 promila - opóźnienie czasu reakcji, zmniejszona sprawność motoryczna, wydłużenie czasu adaptacji oka do ciemności
0,5 promila - zmniejszenie zdolności rozpoznawania sytuacji, pobudliwość, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, pogorszenie ostrości widzenia i oceny odległości
0,6 promila - błędna ocena własnych możliwości, znaczne obniżenie samokontroli i koncentracji, nadmierna pobudliwość
0,8 promila - zdecydowane osłabienie koordynacji mięśniowej i zdolności prowadzenia pojazdu
1-2 promile - zaburzenia koordynacji mięśniowej i równowagi, osłabienie sprawności intelektualnej i pamięci, brawura, opóźnienie czasu reakcji, wahania nastroju (euforia, agresja), wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca
2-3 promile - zaburzenia mowy, wzmożona senność, obniżenie zdolności kontroli własnego zachowania i poruszania się.
3-4 promile - spadek ciśnienia krwi, obniżenie temperatury ciała, osłabienie lub zanik funkcji fizjologicznych, duże prawdopodobieństwo utraty przytomności
powyżej 4 promili – śpiączka, zatrzymanie oddychania i akcji serca

W 2013 roku doszło do 140 925 przestępstw drogowych, z czego aż połowy dopuścili się pijani kierowcy. Policja poleca kierowcom zakupienie alkomatów lub bezpłatne badanie na komendzie policji, jeśli więc nie jesteś pewien, czy możesz wsiąść za kółko, sprawdź to!

Policja podkreśla, że eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących pojazdami niezmiennie od lat jest jej priorytetem. W drogówce służy ok. dziesięciu procent policjantów. Na wyposażeniu mają coraz bardziej nowoczesny sprzęt. Obecnie jeden patrol w ciągu godziny może sprawdzić stan trzeźwości od kilkudziesięciu do nawet kilkuset uczestników ruchu, nie tamując przy tym płynności przejazdu.

Coraz bardziej popularną metodą, która zatrzymuje nietrzeźwych kierowców jest system Smart Start, który bada zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a gdy ta przekroczy dopuszczalną normę, najzwyczajniej w świecie odcina zapłon, a kierowca może co najwyżej przejść się na nogach lub skorzystać z komunikacji miejskiej.

Na tej stronie można orientacyjnie obliczyć stężenie alkoholu we krwi, jednak zaznaczam ORIENTACYJNIE, ponieważ każdy z nas ma inny metabolizm i inaczej reaguje na alkohol.

Podsumowując, jeśli macie ochotę wsiąść za kółko po alkoholu, najlepiej puknijcie się w głowę. Gdy spotykacie pijanego kierowcę, reagujcie, ofiarą może być każdy z nas.

15

Oglądany: 51489x | Komentarzy: 101 | Okejek: 195 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało