Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Narwal, okapi, palczak i 7 innych zwierząt o nietypowym wyglądzie

96 463  
352   37  
Przyroda jest piękna i pociąga swoim bogactwem. Potrafi być przeraźliwie groźna, ale też zadziwiać tym, co stworzyła. Przed wami dziesięć dziwnie wyglądających zwierząt.

#1. Suhak

Ten sympatyczny zwierzak jest gatunkiem ssaka kopytnego, większość badaczy uważa go za antylopę. Jego nos ma formę trąby, dzięki której suhak może przypominać mrówkojada. Jak wszystko, co się wyróżnia, także suhak ma pewne problemy z przeżyciem na naszej planecie. Chociaż istniał już w okresie zlodowacenia, to teraz znalazł się na granicy wymarcia. Na szczęście w ostatnim czasie starania specjalistów od ochrony przyrody przynoszą dobre rezultaty i może uda nam się zachować antylopę z trąbą.

#2. Okapi


Niech nie zmylą was pręgi – zamieszkujący centralną Afrykę okapi jest najbliżej spokrewniony nie z zebrą, ale z żyrafą. To strachliwe i raczej mało socjalne zwierzątko. Woli żyć z dala od ludzi, co obecnie stwarza problemy dla populacji, gdyż coraz trudniej mu znaleźć ustronne obszary. W pary okapi łączą się tylko na czas godów. Zwierzę to nie przepada nawet za towarzystwem innych osobników, chociaż przez krótki czas może paść się razem w małej grupie.

#3. Narwal


Waleń zamieszkujący wody Oceany Arktycznego i północnego Atlantyku. Ma okrągłą głowę, masywne czoło i małe oczy. Jednak odróżnia go coś innego – spiralnie kręcony kieł wyrastający z górnej, lewej szczęki. U samców może on osiągać nawet 3 metry długości. Przypuszcza się, że kieł służy mu do rozbijania pokrywy lodowej, ale pewnie nie tylko. Przez kieł przebiega bowiem około 10 mln włókien nerwowych, dzięki którym narwal może łatwiej odczuwać zmiany temperatur wody, ciśnienia oraz stężenia związków chemicznych. Pomaga to w łowieniu ryb poprzez tropienie zapachów. Oprócz tego kłem można przywalić drugiemu samcowi w walce o samicę. Specjaliści oceniają, że na wolności żyje obecnie maksymalnie 50 tysięcy osobników.

#4. Tenrek


Tenreki lub krętojeże to rodzina ssaków z rzędu Afrosoricida. Jak łatwo się domyślić, swoją nazwę zawdzięczają zewnętrznemu podobieństwu do jeży, z którymi jednak nie mają nic wspólnego. Krętojeża można spotkać przede wszystkim na Madagaskarze, gdzie jest gatunkiem endemicznym. Prowadzi nocny tryb życia. Pomiędzy sobą komunikują się poprzez pocieranie kolców. Co ciekawe, młode osobniki potrafią wydawać w ten sposób dźwięki alarmowe o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ucha człowieka. Na ten dźwięk rodzeństwo krętojeża rozbiega się i szuka schronienia przed niebezpieczeństwem.

#5. Ozdobnik lirogłowy


Ładna nazwa, prawda? W języku rosyjskim brzmi jeszcze ciekawiej, bo można ją dosłownie przetłumaczyć jako „cudowny rajski ptaszek”. Zamieszkuje góry Indonezji i Papui (powyżej 2000 metrów nad poziomem morza). Samiec jest czarny z połyskującymi niebieskimi piórami na piersi, a samica – brązowa z rdzawą plamą na skrzydłach. Gdy samiec chce przekonać do siebie samicę puszy się, dzięki czemu wygląda jak… no sami zobaczcie:


#6. Moloch straszliwy


Kolejne zwierzę z ciekawą nazwą i jeszcze ciekawszą nazwą rosyjską – dosł. „kłujący diabeł”. Pewnie nikogo nie zdziwi, że jaszczurka ta mieszka w Australii. Ale zdziwi was fakt, iż w przeciwieństwie do większości australijskich zwierząt, moloch nie jest groźny. Tylko tak wygląda, by odstraszyć drapieżników. Żywi się mrówkami, które wyłapuje za pomocą lepkiego języka.

#7. Piżmowiec


Wam też skojarzył się z legendarną chupacabrą? Ten ssak może wyglądać mało zachęcająco, ale na pewno jeszcze mniej zachęcająco pachnie, gdyż jak sugeruje nazwa, wydziela piżmo.

#8. Niebieski smok


Jadowity morski ślimak występujący w wodach tropikalnych i umiarkowanych. Ma niewielkie rozmiary (raptem 3 centymetry), ale nie przeszkadza mu to w polowaniu na większe od siebie jadowite organizmy, np. na żeglarza portugalskiego. Jad tego zwierzęcia nie robi na naszym smoku żadnego wrażenia. Co więcej, gromadzi on jad żeglarza na końcach swoich odnóży i używa do ataku. Obojnak.

#9. Uakari szkarłatny


Ssak z rzędu naczelnych, nazywany często również uakari łysym. W odróżnieniu od ludzi, czerwona gęba to u niego znak dobrego zdrowia i sygnał dla samic, że kawaler jest odpowiednim kandydatem. Jak na małpę przystało, skacze po drzewach i skupia się w grupy liczące nawet 100 osobników.

#10. Palczak madagaskarski


Gatunek małpiatki i jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny palczakowatych. Zamieszkuje tropikalne lasy Madagaskaru i prowadzi nocny tryb życia. Posiada cienki, długi środkowy palec, zakończony hakowatym pazurem. Palec ten służy mu do opukiwania pni drzew, a następnie wyciągania owadów i ich larw przez szczeliny, które wygryza swoimi długimi siekaczami. Będąc na Madagaskarze lepiej, żeby palczak nie wytknął nas palcem - tubylcy wierzą, że skierowanie przez palczaka najdłuższego palca w kierunku człowieka zwiastuje szybką i nagłą śmierć tej osoby. I tak, dobrze wam się kojarzy. To Maurice.

1

Oglądany: 96463x | Komentarzy: 37 | Okejek: 352 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.11

28.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało