Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

30 znanych facetów, którzy służyli w wojsku

118 126  
241   53  
Znamy ich z filmowych ekranów czy czołówek gazet, ale zwykle niewiele wiemy o ich przeszłości. Okazuje się, że i aktorzy kojarzeni z komedii jako fajtłapy i ci, o których myślimy "twardzi faceci" mieli swój niemały udział w wojennych zmaganiach.

#1. Hugh Hefner

Hafner trafił do armii w 1944 roku jako pisarz sztabowy. Nie służył poza USA, jego placówkami były Camp Adair w Oregonie i Camp Pickett w Virginii, gdzie zajmował się głównie rysowaniem komiksów do wojskowych gazet.

#2. Ernest Borgnine


W 1935 roku prosto z liceum zaciągnął się do marynarki wojennej. Służbę zakończył w 1941 roku, ale już po ataku Japończyków na Pearl Harbour zaciągnął się ponownie i służył do 1945 roku.

#3. Charles Bronson


Aktor zaciągnął się do sił powietrznych w 1943 roku i służył jako strzelec pokładowy. Do 1945 roku stacjonował na Guam jak członek załogi bombowca B-29. Za rany odniesione w czasie wojny został odznaczony Purpurowym Sercem.

#4. Richard Burton


Walijski aktor wstąpił do RAF w wieku 18 lat w 1944 roku. Został skierowany do Kanady na szkolenie, ale wojna skończyła się zanim zdążył je ukończyć. Zawiedziony aktor musiał odsłużyć kolejne 2 lata zanim został zdemobilizowany.

#5. George Bush Senior


Przyszyły prezydent wstąpił do US Navy w następstwie ataku na Pearl Harbour w 1941 roku i w wieku 18 lat został pilotem morskim. Został przydzielony do eskadry torpedowej na USS San Jacinto i w 1944 wziął udział w jednej z największych bitew drugiej wojny - bitwie na Morzu Filipińskim. W czasie ataku na wyspy Bonin samolot Busha został trafiony ogniem artylerii przeciwlotniczej i zapalił się. Pilot mimo to kontynuował nalot i celnie zrzucił ładunek bomb. Następnie wyskoczył na spadochronie z płonącego samolotu, zostawiając za sobą dwóch martwych członków załogi. Bush został uratowany po 4 godzinach spędzonych w oceanie. W czasie całego 1944 roku Bush wykonał 58 misji bojowych, za co został odznaczony Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym (ang. Distinguished Flying Cross) oraz trzema Medalami Lotniczymi (ang. Air Medal). Do cywila odszedł we wrześniu 1945 roku.

#6. Jackie Coogan


Aktor już w latach 20. był znany w branży jako aktor dziecięcy. W marcu 1941 roku zaciągnął się do armii USA, a po ataku na Pearl Harbor złożył wniosek o przeniesienie do sił powietrznych. Po zakończeniu szkolenia szybowcowego zgłosił się do służby w elitarnym 1st Air Commando Group i w 1943 roku został wysłany do Indii. W marcu 1944 roku Coogan nocą przetransportował grupę brytyjskich komandosów na polowe lądowisko 100 mil za linią frontu.

#7. Tony Curtis


Po ataku na Pearl Harbor aktor zgłosił się do służby w marynarce wojennej i trafił do podwodnej floty na Pacyfiku. Służył tam do końca wojny na pokładzie okrętu bazy zaopatrzeniowej USS Proteus. 2 września 1945 roku był naocznym świadkiem podpisania aktu kapitulacji Japonii w Zatoce Tokijskiej, oglądając wydarzenie z pomostu obserwacyjnego swojego okrętu zacumowanego milę od USS Missouri.

#8. James Doohan


Kanadyjski aktor James Doohan, znany przede wszystkim z roli Scotty'ego z serialu "Star Trek", w czasie II wojny służył w kanadyjskiej artylerii. W D-Day podczas desantu w Normandii zastrzelił dwóch niemieckich snajperów. Nocą po lądowaniu został postrzelony przez kanadyjskiego wartownika, trafiło go sześć pocisków i poważnie ranny został odtransportowany do szpitala. Jedna z kul odstrzeliła mu środkowy palec, co później aktor musiał ukrywać przez całą swoją karierę. Inna kula trafiła go w klatkę piersiową, ale zatrzymała się na srebrnej papierośnicy.

Po wyleczeniu Doohan rozpoczął szkolenie jako pilot samolotu obserwacyjnego artylerii. Mimo że nigdy oficjalnie nie przeszedł do sił powietrznych, był znany jako "najbardziej zwariowany pilot kanadyjskich sił powietrznych". Do legendy przeszedł jego lotniczy slalom pomiędzy słupami telegraficznymi, za wykonanie którego otrzymał naganę.

#9. Kirk Douglas


Aktor od 1942 roku służył jako oficer łączności w czasie działań przeciw podwodnych na Pacyfiku, lecz został ranny w czasie ataku japońskiego niszczyciela. W 1944 roku z przyczyn medycznych został zwolniony ze służby w stopniu porucznika.

#10. Henry Fonda


Wstąpił do US Navy w 1942 roku, komentując to słowami "Nie chcę być na sztucznej wojnie w studio". Służył 3 lata, najpierw na niszczycielu USS Satterlee, a później otrzymał awans oficerski i przeniesienie do zwiadu lotniczego w dowództwie Pacyfiku. W czasie służby został odznaczony Brązową Gwiazdą.

#11. Gerald Ford


Prezydent Ford służył najpierw w rezerwie US Navy, a następnie od czerwca 1943 roku do grudnia 1944 na lotniskowcu USS Monterey. Kiedy lotniskowiec został uszkodzony podczas tajfunu, Ford powrócił na ląd wykonując obowiązki instruktora.

#12. Clark Gable


W sierpniu 1942 roku aktor zaciągnął się do korpusu powietrznego armii USA i w październiku został promowany na stopień oficerski. Początkowo brał udział w kręceniu filmów propagandowych, a następnie został przydzielony do 351. Grupy Bombowej w Anglii, gdzie spędził większość wojny jako szef filmowej grupy dokumentalnej. Brał udział w 5 misjach bojowych, w tym w jednej nad Niemcami, został odznaczony Medalem Lotniczym i Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym.

W czasie lotu nad Rzeszą jeden z członków bombowca Gable'a zginął, a dwóch zostało rannych. Odłamek z pocisku przeciwlotniczego trafił w but aktora i przeleciał blisko jego głowy. Kiedy kierownictwo studia MGM się o tym dowiedziało, wywalczyło przeniesienie go na bezpieczniejsze stanowisko. Aktor w maju 1944 roku otrzymał stopień majora i kiedy zorientował się, że nie otrzyma żadnego przydziału bojowego poprosił o demobilizację. Jego rozkaz zwolnienia do cywila został podpisany przez kapitana Ronalda Reagana.

#13. John Glenn


Glenn po ataku na Pearl Harbor porzucił studia aby wstąpić do wojska, ale armia nie przyjęła go, więc zwrócił się do marynarki, gdzie trafił w marcu 1942 roku jako kadet lotnictwa. W 1943 roku został przeniesiony do Piechoty Morskiej i pilotował samoloty transportowe. Przed końcem wojny udało mu się przekwalifikować na pilota samolotu myśliwskiego F4U Corsair, na którym wykonał 59 misji bojowych nad Pacyfikiem. Po wojnie Glenn został pierwszym Amerykaninem na orbicie Ziemi (1962) i najstarszym człowiekiem w kosmosie (1998, w wieku 77 lat). Był również senatorem.

#14. Charles Durning


Amerykański aktor w 1943 roku został zmobilizowany do armii i 6 czerwca 1944 roku brał udział w lądowaniu na plaży w Normandii. 9 dni po D-Day ciężko raniła go niemiecka mina przeciwpiechotna. Po zakończeniu leczenia pod koniec 1944 roku wrócił na front i brał udział w walkach w czasie niemieckiej ofensywy w Ardenach. Tam ponownie został ranny i tym razem ewakuowano go już do USA. Leczenie zakończył dopiero na początku 1946 roku i wtedy został zwolniony do cywila. Za swe wojenne osiągnięcia został odznaczony Srebrną Gwiazdą i trzema Purpurowymi Sercami. Do końca życia nie poruszał tematu swoich wojennych przeżyć.

#15. Benny Hill


Benny Hill służył jako mechanik/kierowca w królewskim pułku saperów i służył w Normandii i w Dunkierce od września 1944 roku. Aktor nie znosił armii i twierdził, że tam zawsze znajdzie się ktoś, kto chce na niego krzyczeć. Ostatecznie został przeniesiony do Niemiec, gdzie zajął się rozrywką i zabawianiem żołnierzy, co skończyło się powstaniem grupy muzycznej "Stars in Battledress". Później pytany o swoją służbę mówił "pięć lat spędziłem w armii i nie uzyskałem nawet jednej belki".

#16. Lyndon B. Johnson


Kolejny przyszły prezydent USA zgłosił się do służby w 3 dni po ataku na Pearl Harbor i jako komandor podporucznik rezerwy US Navy został powołany do służby. Służył w stolicy USA, a następnie w Nowej Zelandii i Australii, gdzie jako obserwator brał udział w kilku misjach bombowych na południowym Pacyfiku. Otrzymał Srebrną Gwiazdę za waleczność w boju nad Nową Gwineą w czerwcu 1942 roku.

#17. DeForest Kelley


Aktor kojarzony z roli dr. McCoy ze "Star Treka" został powołany do służby w marcu 1943 roku, ale nie służył poza krajem. Pełnił służbę jako przedstawiciel prasowy i jako kontroler na wieży kontroli lotów w Roswell w Nowym Meksyku.

#18. John F. Kennedy


Prezydent John F. Kennedy ze względu na poważne kłopoty z kręgosłupem został odrzucony na komisji poborowej. Mimo to namówił on ojca, żeby skorzystał ze swoich kontaktów, żeby zaciągnąć się do Marynarki Wojennej, gdzie ostatecznie trafił we wrześniu 1941.

Kuter PT-109, na którym służył został zatopiony w pobliżu wysp Salomona, a on sam wraz z kolegami z załogi musiał dopłynąć do brzegu wpław, co zajęło im 4 godziny. Nie dość, że Kennedy dał radę, to zrobił to holując rannego kolegę, trzymając w zębach pasek od jego kamizelki ratunkowej, za co został odznaczony Medalem Marynarki Wojennej i Piechoty Morskiej (ang. Navy and Marine Corps Medal).

#19. Hardy Krüger


Krüger był pierwszym niemieckim aktorem, który po wojnie został pozytywnie przyjęty przez międzynarodową publiczność, gdy w 1957 roku zagrał Franza von Werra, jedynego niemieckiego jeńca wojennego, któremu udało się uciec z niewoli po przetransportowaniu do Ameryki Północnej. Od 1941 roku Krüger uczęszczał do szkoły im. Adolfa Hitlera w Bawarii i w wieku 15 lat po raz pierwszy zagrał w filmie. Szybko rozwijająca się kariera aktorska została przerwana, gdy w 1944 roku, w wieku 16 lat, został powołany do służby w piechocie. W marcu 1945 roku został przeniesiony do 38. dywizji SS Nibelungen, z którą brał udział w ciężkich walkach, aby ostatecznie trafić do amerykańskiej niewoli.

#20. Patrick Macnee


Słynny John Steed z serii "Rewolwer i melonik" służył jako porucznik w brytyjskiej marynarce wojennej i za swe działania w czasie wojny został odznaczony Gwiazdą Atlantyku.

#21. Lee Marvin


Aktor porzucił szkołę, aby zaciągnąć się do Piechoty Morskiej w stopniu szeregowego. Podczas bitwy o Sajpan w czasie szturmu na górę Tapochau został ranny, a większość żołnierzy jego kompanii zginęła. Marvin został raniony w pośladki ogniem karabinu maszynowego, a jeden z pocisków zerwał mu nerw kulszowy. Aktor otrzymał Purpurowe Serce i został zwolniony ze służby z powodów medycznych.

#22. David Niven


Niven trafił do wojska już na początku lat 30. jako oficer lekkiej piechoty, ale życie w wojsku czasu pokoju mu nie odpowiadało i już w 1933 roku trafił do aresztu za niesubordynację. Niven uciekł stamtąd wyskakując z okna pierwszego piętra i wyruszył do Hollywood szukając sławy i szczęścia, a w drodze wysłał telegram z rezygnacją ze stopnia oficerskiego.

Kiedy we wrześniu 1939 roku Anglia wypowiedziała wojnę III Rzeszy, aktor powrócił do ojczyzny i wstąpił do armii, gdzie ponownie przyznano mu stopień porucznika i przydzielono do zmechanizowanego batalionu szkoleniowego.

Ponownie znudzony służbą przeniósł się do jednostki Commando, gdzie dowodził grupą rozpoznawczą zwaną "Fantom", która między innymi po lądowaniu w Normandii zajmowała się wynajdowaniem niemieckich pozycji umocnionych.

#23. Richard Nixon


Nixon trafił do US Navy w 1942 roku, gdzie został chorążym. Początkowo pełnił służbę w kraju, ale chętny wrażeń poprosił o przeniesienie na morze i został przeniesiony do floty zaopatrzeniowej na południowo-zachodnim Pacyfiku. Tam po jakimś czasie otrzymał dowodzenie okrętu transportowego. Mimo że nie brał udziału w walce, został kilkukrotnie odznaczony. Służbę zakończył 1 stycznia 1946 roku jako komandor podporucznik.

#24. Jon Pertwee


Aktor znany głównie z roli w serialu "Doctor Who" wstąpił do marynarki wojennej pod koniec 1939 roku jako zwykły marynarz. W listopadzie 1940 roku trafił na pancernik HMS Hood, a wiosną 1941 roku został zakwalifikowany jako kandydat na oficera i przeniesiony w celu szkolenia. Kilka tygodni później HMS Hood został zatopiony trafieniem w magazyn amunicji w czasie pojedynku artyleryjskiego z niemieckim pancernikiem Bismarck. Spośród 1418 członków załogi jedynie 3 przeżyło. Do końca wojny Pertwee służył jako oficer wywiadu morskiego.

#25. Książę Filip


W wieku 18 lat, w 1939 roku zaciągnął się do marynarki wojennej i w 1940 roku ukończył szkołę wyższą marynarki wojennej jako najlepszy na roku. Jako kadet spędził 4 miesiące na pancerniku HMS Ramillies, który pływał w ochronie konwojów na Oceanie Indyjskim. W październiku 1940 roku został przeniesiony do floty śródziemnomorskiej, gdzie trafił na pancernik HMS Valiant i między innymi brał udział w bitwie o Kretę. W 1943 w czasie inwazji na Sycylię jako zastępca dowódcy HMS Wallace ocalił swój okręt przed nocnym atakiem bombowca. Później w latach 1944-45 służył we flocie Pacyfiku na niszczycielu HMS Whelp, który również zacumował w Zatoce Tokijskiej w czasie podpisywania przez Japończyków kapitulacji. W marynarce służył do 1951 roku, a rok później jego żona Elżbieta została królową Wielkiej Brytanii. W styczniu 1953 otrzymał awans na stopień należny jedynie członkowi rodziny królewskiej - z komandora porucznika na Admirała Floty, przeskakując pięć stopni.

#26. Joseph Ratzinger


Joseph Ratzinger, który został papieżem Benedyktem XVI, w dniu 14. urodzin w 1941 roku został zapisany do Hitlerjugend. W 1943 roku, gdy był w seminarium, został zmobilizowany do wojsk przeciwlotniczych. Kiedy w 1945 roku alianci zbliżali się do miejsca stacjonowania jego jednostki, Ratzinger zdezerterował i uciekł do domu rodzinnego w Traunstein. Został schwytany i zidentyfikowany jako żołnierz, po czym trafił do obozu jenieckiego, skąd po kilku miesiącach został zwolniony.

#27. Ronald Reagan


Reagan zaciągnął się do armii w kwietniu 1937 roku i miesiąc później trafił do korpusu oficerów rezerwy kawalerii. W kwietniu 1942 został zmobilizowany do aktywnej służby, ale z powodu krótkowzroczności służbę odbył na terenie kraju. Wystąpił z wnioskiem o przeniesienie do jednostki propagandowej sił powietrznych i do końca wojny brał udział w produkcji ok. 400 filmów instruktażowych dla lotnictwa. Służbę zakończył w stopniu kapitana.

#28. Gene Roddenberry


Scenarzysta i twórca "Star Treka" w 1941 roku trafił do korpusu powietrznego armii. Wykonywał misje bojowe nad Pacyfikiem, latając w 394. Eskadrze Bombowej. W czasie służby wziął udział w 89 misjach, za co został odznaczony Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym i Medalem Lotniczym.

#29. Max Schmeling


Mistrz wagi ciężkiej z lat 1930-32. W 1936 roku pokonał w walce amerykańskiego mistrza Joe Louisa, a w 1938 w rewanżu przegrał. W czasie wojny służył jako Fallschirmjäger (spadochroniarz) i w 1941 roku wziął udział w inwazji na Kretę, ale z powodu choroby na froncie spędził jedynie dwa dni, a wkrótce po powrocie do Niemiec został zwolniony do cywila. Dopiero po wojnie okazało się, że w czasie wywożenia Żydów z Berlina przez nazistów bokser ukrywał w swoim mieszkaniu dwójkę żydowskich dzieci.

#30. Kurt Waldheim


W latach 1972-81 był Sekretarzem Generalnym ONZ, a w latach 1986-92 prezydentem Austrii. Natomiast na początku 1941 roku został zaciągnięty do Wehrmachtu i został wysłany na front wschodni, gdzie służył jako dowódca drużyny. W grudniu 1941 roku został ranny, ale wkrótce wrócił do walki. Kiedy starał się o fotel prezydenta twierdził, że niedługo później został zwolniony ze służby frontowej, ale odnalezione dowody wskazywały, że zwalczał partyzantów w Jugosławii od 1942 roku aż do 1945. Pojawiło się wiele spekulacji na temat jego udziału lub obecności przy rozstrzeliwaniu schwytanych partyzantów, ale nigdy niczego nie udowodniono. W 1945 roku poddał się Brytyjczykom, a następnie trafił do austriackiej służby dyplomatycznej.
9

Oglądany: 118126x | Komentarzy: 53 | Okejek: 241 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.12

04.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało