Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 wyjątkowo monogamicznych zwierząt

114 588  
250   18  
Wszyscy marzymy o prawdziwej, niewinnej i oddanej miłości. Trudno o tym nie marzyć, jeśli cały świat dookoła nas nam o tym przypomina. Nie chodzi tylko o niezliczone gorsze lub lepsze piosenki, literaturę i filmy, ale również o… zwierzęta, które mimo że nie słyszą od małego o wierności, to instynktownie łączą się w monogamiczne pary.

#1. Bielik amerykański

Bieliki to piekielnie skuteczne drapieżniki, ale wierności wobec siebie można im tylko pozazdrościć. Nawet po śmierci partnera samiec lub samica nie śpieszą się ze znalezieniem sobie kogoś nowego. Gdy „mieszkają” razem samica zajmuje się młodymi, a samiec zdobywa dla nich jedzenie. Bardzo patriarchalny układ.

#2. Łabędzie


Jeden z symboli wiecznej miłości. I słusznie. Łabądki bardzo przywiązują się do swoich partnerów. Co ciekawe, podobnie jak ludzie potrafią wybierać sobie dziwnych kandydatów… Pewien łabędź zakochał się w fotografie, który pływał pośród tych zwierząt przebrany za łabędzia i nie odstępował go ani na krok. Łabędzie tworzą pary, razem zimują, a partnera zmieniają tylko w przypadku jego śmierci. Zdarza się, że jednak nie szukają nowego, tylko umierają z żalu.

#3. Nornice stepowe


Naprawdę cudowne gryzonie. Prowadzą one monogamiczny tryb życia, chociaż ludzkie oko nie zawsze jest w stanie to wychwycić. Podczas dobierania się w pary w ich organizmach wytwarzają się hormony oddziałujące na określone strefy mózgu. Samiec jest tak wierny swojej wybrance, że nawet nie ogląda się za innymi.

#4. Dikdik Kirka


Dikdik Kirka to gatunek niewielkich antylop, żyjący na terenach środkowej i południowej Afryki. Zakochane samce i samice darzą uwielbieniem tylko swojego partnera. Jednak trudno byłoby nazwać te zwierzątka idealnymi kochankami z punktu widzenia człowieka. Po urodzeniu młodych i sześciotygodniowym okresie wychowywania samiec wygania dzieci ze swojej „strefy”, by móc dalej spokojnie żyć ze swoją wybranką. No i oczywiście płodzić następne potomstwo.

#5. Wilki


Na jednego samca przypada jedna samica. Żyją w parach, samce potrafią odbijać wilczyce u innych, mniej rozgarniętych samców. Jednak plan jest taki, by łączyć się w pary na całe życie. Jeśli samiec zginie, samica często nie rozgląda się za nowym kawalerem, ale przejmuje rolę przywódcy stada (tymczasowo). W okresie godowym samice same wybierają sobie partnerów i nie wahają się o nich walczyć z innymi samicami. Trochę jak u ludzi, ale nie do końca. Odbijanie partnerów ma miejsce tylko do momentu, kiedy związek jeszcze nie okrzepł. Jeśli już para zdecyduje się być na zawsze razem, to samica staje się niezwykle oddaną, wierną i nie szuka innego.

#6. Pingwiny


Pingwiny łączą się w pary na długie lata. W okresie lęgowym te nieloty tworzą kolonie i szukają sobie partnerów w tłumie.

#7. Sęp kasztanowaty


Sępy te budują wspólne gniazda i wysiadują jaja za zmianę. Co ciekawe, u tego gatunku nie ma społecznego przyzwolenia na skoki w bok. Jeśli członek stada ma kogoś na stałe i mimo to szuka sobie nowego partnera, reszta stada porządnie się na niego wkurzy.

Oglądany: 114588x | Komentarzy: 18 | Okejek: 250 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało