Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 produktów do jedzenia, które mogą nam zaszkodzić na wakacjach

90 020  
139   67  
Już niedługo czas urlopów i wojaży po całym świecie. Jeśli komuś zamarzyło się poznawanie egzotycznych miejsc, to pewnie prędzej czy później zetknie się z problemem miejscowego jedzenia. Oto krótki spis produktów, które lepiej unikać będąc w dalekich stronach.

#1. Mięso dzikich zwierząt

Nawet najbardziej odważni poszukiwacze nowych smaków powinni unikać jedzenia małp, nietoperzy i dziczyzny. Surowe mięso tych zwierząt może zarazić nas ebolą i innymi zwierzęcymi wirusami, a gotowane – zbombardować nasz żołądek miejscowymi bakteriami, do których nasz organizm nie jest przyzwyczajony i zareaguje co najmniej wymiotami oraz biegunką.

#2. Miejscowy samogon


Wszyscy lubimy próbować lokalnych alkoholi, ale lepiej będzie jak ograniczymy się do zamówienia w pubie piwa z miejscowego browaru. Spożywanie trunków przyrządzanych przez często gościnnych tubylców również może totalnie rozregulować nasz organizm. Wszystko przez chociażby kiepskiej jakości wodę oraz użyty alkohol.

#3. Niepasteryzowane produkty mleczarskie


Jakiś czas temu naukowcy obliczyli, że zajadanie się niepasteryzowanymi serami zwiększa ryzyko zachorowania na żołądek aż 150 razy! Pasteryzacja zabija salmonellę, pałeczki okrężnicy i inne nieprzyjemne bakterie mogące znajdować się w surowym mleku. Kupowanie serków na straganie w kraju trzeciego świata to jednak nie to samo, co wybieranie podrobionych oscypków na Krupówkach.

#4. Sałata


O ile uznanie wymienionych wyżej produktów za ryzykowne nikogo nie dziwiło, to teraz na pewno wielu z was zastanawia się, co jest takiego złego w poczciwej sałacie? WHO ostrzega, że rośliny i warzywa mogą zawierać groźne dla nas mikroorganizmy, które nie zawsze da się zmyć wodą (a ta z kolei również może nie być pierwszej jakości).

#5. Ryby i mięczaki


Ryby i mięczaki może i są smaczne, ale uznano je także za źródło wielu chorób, np. wywoływaną przez nicienie anisakiozę. Do zarażenia dochodzi przy spożywaniu surowych darów morza, zwłaszcza tych dzikich. Według cioci Wikipedii do krajów, w których najczęściej dochodzi do przypadków zarażenia tą chorobą należy Skandynawia (po spożyciu wątroby dorsza), Japonia, Holandia (marynowane śledzie) oraz Ameryka Południowa. Co ciekawe, larwy nicieni anisakis występują również w Bałtyku (u śledzi i dorszy). Kolejny, po ościach, powód, by nie przepadać za rybami.

#6. Szwedzki stół


Chyba ulubiona forma wyżywienia turystycznych januszy. Ileż jedzenia można nabrać do reklamówki z Biedronki! Potrawy na takim stole często leżą tak wiele godzin, ludzie przy nich kichają, kaszlą, czasem macają brudnymi rękami. Muchy również nie przegapią okazji do wytarcia nóg o plasterki szynki lub sera. Skutki są łatwe do przewidzenia.

#7. Surowe jajka


Spożywanie surowych jajek (jak i produktów opartych na nich, np. domowego majonezu) grozi zachorowaniem na salmonellę. Tylko tyle i aż tyle.

#8. Niektóre owoce


Podróżnikom często radzi się stosować wobec owoców zasadę: oczyścić, ugotować lub zapomnieć. Unikajcie owoców o cienkiej skórce, gdyż grubsza ochrania od brudnej wody i gleby. Przykładem "bezpiecznych" owoców są banany, mango, papaja i ananas, ale i te warto przed spożyciem oczyścić.

#9. Niedogotowane lub niedosmażone mięso


Krwisty stek pewnie smakuje dobrze, ale też niesie za sobą pewne ryzyko. Z niedogotowanym lub niedosmażonym mięsem są dwa główne problemy: mikroorganizmy na powierzchni i pasożyty w środku. Eksperci od spraw bezpieczeństwa żywienia radzą, by obrabiać termicznie mięso do osiągnięcia przez niego w środku temperatury 70 stopni Celsjusza.

#10. Lody owocoweNiewinnie wyglądające lody mogą okazać się najgroźniejszym produktem z tej listy. Wszystko z powodu brudnej wody, użycia do ich produkcji owoców z cienką skórą oraz surowego mleka. Jak by nie patrzeć, lody łączą w sobie wszystko co najgorsze.
35

Oglądany: 90020x | Komentarzy: 67 | Okejek: 139 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało