Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jakie herbaty piją w różnych krajach świata?

65 430  
248   56  
Herbata towarzyszy nam przez cały dzień. Pijemy ją w domu, w pracy, na uczelni i w podróży. Być może nie zawsze zastanawiamy się, czy np. w Afryce również piją liptona w torebkach, więc warto zapoznać się z tym szybkim przeglądem herbat z 20 krajów świata.

#1. Japonia

Matcha to japońska, sproszkowana zielona herbata. To właśnie ten rodzaj wykorzystuje się w słynnej ceremonii przygotowywania i spożywania herbaty.

#2. Indie


Masala to napój otrzymywany poprzez parzenie herbaty wraz z mieszanką przypraw i ziół. Nie ma jednego, ogólnie uznanego sposobu przyrządzania takiej herbaty - w każdej rodzinie są osobne tradycje i przepisy. Jedyne, co łączy wszystkie sposoby, to cztery podstawowe składniki: herbata, cukier (bądź inny środek dający słodki smak), przyprawy i mleko.

#3. Wielka Brytania


Tradycja popołudniowego (między 14 a 17) picia herbaty powstała w Anglii w 1840 roku. Zazwyczaj podaje się ją tutaj z mlekiem i cukrem. Tradycyjne podanie herbaty ma w naszych czasach miejsce jedynie w hotelach (jako forma przekąski) lub w sklepach z herbatą. Na co dzień Brytyjczycy nie bawią się w tradycję.

#4. Turcja


Turecką herbatę parzy się w specjalnym podwójnym czajniczku. W spodnim doprowadza się wodę do wrzenia i odrobinę wrzątku wlewa do górnego, gdzie wcześniej wkłada się kilka łyżek zmielonej herbaty (tureckiej). Dzięki temu otrzymujemy bardzo mocną esencję, którą rozwadniamy wodą z dolnego czajniczka. Herbatę podaje się w małych szklaneczkach i dodaje cukier. Turecki sposób parzenia herbaty jest przede wszystkim okazją do spędzania czasu ze znajomymi, gdyż zajmuje co najmniej pół godziny.

#5. Tybet


Tybetańska herbata składa się z prasowanego chińskiego pu-erha i uważana jest za narodowy napój Tybetańczyków. To, co ją odróżnia ze znanej nam "europejskiej" herbaty, to pozostałe składniki: sól i masło z jaka. Łatwo się domyślić, że napój ten jest wyjątkowo kaloryczny.

#6. Maroko


Marokańską herbatę wyróżnia obecność mięty i bardzo duża ilość cukru. Im ważniejszy gość, tym bardziej słodką herbatę dostanie.

#7. Hongkong


Tradycyjna herbata w Hongkongu jest czarna, podawana na zimno z dodatkiem skondensowanego mleka, przede wszystkim do obiadu.

#8. Tajwan


Słynna bubble tea to trunek rodem z Tajwanu. Do jego sporządzenia wykorzystuje się tapiokę (czarne kuleczki ze skrobi).

#9. USA


Klasyczny ice tea, czyli herbata z lodem, cukrem i cytryną.

#10. Rosja


Jeśli dobrze poszukacie, to pewnie znajdziecie w swoich domach szklanki i specjalne metalowe uchwyty do nich, które wasi rodzice dostali w prezencie ślubnym lub sami przywieźli z ZSRR. W ten sposób podawano (i czasem dalej się podaje) herbatę z samowara. Wcześniej były one ogrzewane węglem, ale od czasów elektryfikacji Rosji stosuje się do tego samowary elektryczne.

#11. Pakistan


Tutaj pije się herbatę indyjską, czyli masalę.

#12. Tajlandia


W Tajwanie pije się herbatę czarną, podawaną ze skondensowanym mlekiem i lodem.

#13. Chiny


O sposobie przyrządzania herbaty w Chinach (jak również o ich rodzajach) co nieco wie każdy z nas, chociażby z popkultury. O kulturze picia herbaty w tym kraju napisano wielostronicowe opracowania i raczej nie da się tego streścić w kilku słowach... Na zdjęciu widzimy żółty Pu-erh sformowany w kulkę, którą po uprzednim rozdrobnieniu wrzuca się do gorącej wody.

#14. Egipt


Zazwyczaj pija się tutaj herbatę niesłodzoną, czarną. Na weselach często podawana jest herbata z hibiskusem.

#15. Mongolia


Suutei tsai - tradycyjna mongolska herbata z dodatkiem mleka i soi podawana w płaskich filiżankach.

#16. Kenia


Tutaj lubią zwykłą, czarną herbatę. Czyżby bliżej nam do Afryki niż Europy?

#17. Argentyna


Argentyńczycy natomiast wolą yerba mate (tak, to ta sama herbata usilnie lansowana przez Wojciecha Cejrowskiego). Ma wysoką zawartość kofeiny i można ją pić zarówno na ciepło, jak i na zimno.

#18. RPA


Rooibos - jaskrawoczerwony trunek otrzymywany z liści czerwonokrzewu (nie jest to więc herbata w tradycyjnym rozumieniu tego słowa). Podaje się go bez cukru i bez mleka.

#19. Malezja


Teh tarik - tradycyjna malezyjska herbata z cukrem i mlekiem.

#20. Kuwejt


Najbardziej aromatyczne herbaty przyrządza się w krajach arabskich. W Kuwejcie jest to czarna herbata z dodatkiem kardamonu i szafranu.
2

Oglądany: 65430x | Komentarzy: 56 | Okejek: 248 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.04

15.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało